• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Siyah çikolata şifa gibi

  20.11.2008 18:43
  Siyah çikolatanın kan basıncını düşürdüğünü belirten araştırmacılar, ancak bu yararı sağlaması için büyük miktarlarda yenmesi gerektiğini ifade ettiler.
  Siyah çikolata şifa gibi
  Siyah çikolata şifa gibi Siyah çikolata şifa gibi Siyah çikolata şifa gibi

  Siyah çikolatanın kan basıncını düşürdüğünü belirten araştırmacılar, ancak bu yararı sağlaması için büyük miktarlarda yenmesi gerektiğini ifade ettiler.

  Araştırmacılar, çok miktarda çikolata yemenin kalori birikimine yol açacağını söyleyerek, başka bir önerileri olduğunu açıkladılar: "Çikolatanın uzun süreli yarar sağlaması için her gün küçük parçalar halinde tüketebilirsiniz."

  Siyah çikolatanın sihri nereden geliyor? Siyah çikolatadaki kakao, polyphenol (zerdeçal) gibi bitki kimyasalları içeriyor. Bu polyphenoller kan damarlarını gevşetiyor.

  Geçen yıl Almanya'da yayınlanan bir araştırmada, 4,5 ay boyunca yüksek tansiyon hastası ve yüksek tansiyon başlangıcı görülen 44 kişide siyah çikolata tüketiminin kan basıncı üzerindeki etkisini incelediler. Katılımcılar her akşam yemekten sonra yaklaşık 6,3 gr (yaklaşık 30 kalori) siyah çikolata ya da aynı ölçüde polyphenol içermeyen beyaz çikolata yediler.

  Araştırmacılar sadece kan basıncının yanında, güçlü bir kan damarı gevşeticisi olan kandaki nitrik oksit denilen maddeyi de ölçtüler. Çalışmanın sonunda, siyah çikolata yiyenlerin kan basıncında küçük fakat sürekli bir düşüş gördüler. Araştırmacılar, bu kişilerin kanında yüksek miktarda nitrik asit olduğunu buldular ve bunun da kan basıncını düşürdüğüne inanıyorlar.

  Araştırmacılar ayrıca DASH diyetinin de kan basıncını düşürdüğünü buldular. Bu diyette, her gün 8-10 porsiyon meyve-sebze tüketimi ile az yağlı protein içeren yemekler ve tuz alımının azaltılması öneriliyor.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim