Soğuk hava dalgası geliyor. Şiddetli kar yağışı etkisini gösterecek. Meteoroloji yeni hava durumu raporunu yayımladı. Beklenen soğuk havalar henüz ülkede görülmedi, gözler önümüzdeki günlere çevrildi. Meteoroloji'nin raporuna göre, yeni haftada sağanak ve kar yağışı başlayacak. Aynı zamanda İstanbul için de yağış ile ilgili açıklama geldi. İşte son dakika hava durumu....

Son dakika hava durumu! Meteoroloji'den yeni açıklama geldi. Kar yağışının başlayacağı iller tek tek duyuruldu. Sıcaklıklar düşüyor. Kar yağışı ve sağanak günlerce etkisini sürdürecek. İşte güncel tahminler ve uyarılar...

Bugün ülkenin kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Rize, Artvin, Van ve Hakkari çevreleri ile Trabzon'un doğu ilçelerinin yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyı kesimlerinde yağmur, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Marmara ile iç ve doğu kesimlerde pus ve yer yer sis bekleniyor.

Sıcaklıkların mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor. Rüzgarın genellikle kuzey ve batı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

PROF. DR. ŞEN'DEN AÇIKLAMA

Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen hava durumu ile yapılan açıklamada şunları söyledi: Bugün Artvin ve Hakkari'deki yağışın dışında ülkede yağış yok. Sıcaklıklar değişmiyor. Trakya ve iç kesimlerde sis var. Yarın sis etkisini kaybediyor. Batı bölgelerden yağışlı hava gelecek.

İstanbul bugün sabah erken saatlerde sisli, daha sonra sis etkisini kaybedecek ve parçalı bulutlu olacak. Sıcaklık 11 C olacak ve yarın yağmurlu.

İÇ ANADOLU'DA KAR BEKLENİYOR

Yarın öğlen saatlerinden itibaren batı bölgelerimiz yağışlı havanın etkisine girecek. Marmara, Ege ve Akdeniz'de; Çanakkale, İzmir, Muğla, Aydın, Antalya, Isparta, Denizli'de yağış şiddetli olacak. Su baskını olasılığı yüksek. Hafta sonu İç Anadolu'da kar yağışı görülecek.

İŞTE KAR YAĞIŞI BEKLENEN İLLER VE TARİHLERİ

Afyonkarahisar 11 Ocak - kar yağışlı, Aksaray 11 Ocak - karla karışık yağmurlu, Ankara 11 Ocak - karla karışık yağmurlu, Ardahan 9 Ocak - kar yağışlı, Artvin 9 Ocak - kar yağışlı

Burdur 10 ve 11 Ocak - karla karışık yağmurlu, Çankırı 11 Ocak - kar yağışlı, Çorum 11 Ocak - karla karışık yağmurlu, Eskişehir 11 Ocak - karla karışık yağmurlu,

Hakkari 9 Ocak - kar yağışlı, Isparta 11 Ocak - karla karışık yağmurlu, Karabük 11 Ocak - karla karışık yağmurlu, Karaman 11 Ocak - karla karışık yağmurlu, Kayseri 11 Ocak - karla karışık yağmurlu, Kırıkkale 11 Ocak - kar yağışlı,

Kırşehir 11 Ocak - karla karışık yağmurlu, Konya 11 Ocak - kar yağışlı, Kütahya 11 Ocak - karla karışık yağmurlu,

Nevşehir 11 Ocak - kar yağışlı, Niğde 11 Ocak - kar yağışlı, Sivas 11 Ocak - karla karışık yağmurlu, Tokat 11 Ocak - karla karışık yağmurlu, Van 9 Ocak - kar yağışlı, Yozgat 11 Ocak - karla karışık yağmurlu.

SOĞUK HAVALAR ETKİSİNİ ARTIRACAK

Türkiye genelinde hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Beklenen soğuk havaların ülke genelinde henüz görülmemesiyle gözler ileri tarihlere çevrildi. Uzmanlar Aralık ve Ocak ayının ilk haftasında mevsim normallerinin üzerinde seyreden soğuk havaların, Ocak ayı ortalarında etkisini artıracağını düşünüyor.

KARA KIŞ HENÜZ GÖRÜNÜRDE YOK

Ocak ayının 15'inden sonra İstanbul ve bazı bölgelerde soğuk havaların etkili olabileceğini aktaran uzmanlar, 'kara kış' diye tabir edilen soğukların henüz görünürde olmadığını söyledi. Uzmanlar, ayın ortalarından sonra Marmara, Doğu Anadolu, İç Anadolu, Karadeniz kıyıları ve Doğu Karadeniz'in yüksek kesimlerinde kar yağışının görülmesini beklediklerini kaydetti.

"AKDENİZ’E SALI GÜNÜ KUVVETLİ BİR ALÇAK BASINÇ SİSTEMİ GELİYOR"

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Meteoroloji Uzmanı Güven Özdemir, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yüksek basıncın etkisiyle sis, buzlanma ve kuru soğuk gibi olayların olduğunu belirten Özdemir, “Önümüzdeki günlerde bu olaylar etkisini sürdürecek ancak bugün itibariyle alçak basınç sisteminin Karadeniz kıyılarında görüldüğünü söyleyebiliriz. Karadeniz ve Doğu Karadeniz’in yüksek kesimleri yağış alabilir. Akdeniz’e Salı günü kuvvetli bir alçak basınç sistemi geliyor” dedi.

"İÇ ANADOLU, DOĞU ANADOLU VE DOĞU KARADENİZ BÖLGESİNİN YÜKSEK KESİMLERİNDE KAR YAĞIŞI OLACAK"

Kar yağışının İstanbul ve Marmara bölgesinde şu anlık görünmediğinin altını çizen Özdemir, “İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgesinin yüksek kesimlerinde kar yağışı olacaktır. Şu anlık kuvvetli bir kar yağışının görünmediğini söyleyebiliriz” diye konuştu.

SOĞUK HAVA DALGASI GELİYOR

Kış mevsimiyle birlikte havaların soğumaya başladığını kaydeden Özdemir, “Amansız bir soğuk olayı şu anda görünmüyor. Ancak Ocak ayının 15’inden sonra soğuk bir hava dalgası kendisini gösterecektir. Belki bu tarihlerde İstanbul’da kar yağışı alabiliriz. Ancak çok büyük bir soğuk kütlesi şu anlık görünmüyor.

Tabii Ukrayna ve Sibirya üzerinden alçak basınç sisteminin değişikliğe uğraması durumunda tüm bu senaryolar değişebilir ve kar yağışı gelebilir. Ama çok uzun bir süre devam edecek bir soğuk hava dalgası görünmüyor” açıklamalarında bulundu.

Bugün bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve az bulutlu 3 İstanbul: Parçalı ve az bulutlu 11 İzmir: Az bulutlu 16

Adana: Az bulutlu 17 Antalya: Az bulutlu 17 Samsun: Parçalı bulutlu 9

Trabzon: Çok bulutlu doğu kesimleri yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı 9 Erzurum: Parçalı bulutlu -1 Diyarbakır: Parçalı ve az bulutlu 7

9 Ocak Pazartesi günü hava durumu

10 Ocak Salı günü hava durumu

11 Ocak Çarşamba günü hava durumu

12 Ocak Perşembe günü hava durumu

13 Ocak Cuma günü hava durumu