banner339
banner313

Vejetaryenlik hakkında korkutucu gerçekler...

Dünyanın en sağlıklı diyeti diye bilinen vejetaryen diyeti aslında zararlı mı?

Vejetaryenlik hakkında korkutucu gerçekler...
banner401
banner427

Hayvan yemeye karşı olanların rahatsızlıklarından tutun da, aşırı kırmızı et tüketmenin sağlık üzerindeki etkilerine varana kadar vegan beslenme (hayvansal gıda tüketmeden beslenmek) biçimi hala tartışmalı bir konudur. Ancak şu da bilinen bir gerçek ki, vegan beslenme bazen sadece kilo verme amacıyla da tercih edilebiliyor.

Şüphesiz, dengeli ve iyi planlanmış bir vegan diyeti sağlıklı olabilir. Uzmanlara göre, "dengeli beslenmeye" dikkat etmek oldukça önemli ve en sıkıntılı konu sınırlı yiyecek seçimi. Bir vejetaryen olarak, hayatınızın büyük bir bölümünü ne yiyeceğinizi planlamaya harcamak zorundasınız. İhtiyacınız olan besinleri almanız mümkün, ama zor. Uzmanlar vitamin B12, omega–3 yağ asitleri, demir, çinko, kalsiyum, D vitamini ve enerji eksikliklerini referans göstererek veganların kesin bir beslenme eksikliği sınırında olduklarını belirtiyorlar.

Yeme bozuklukları uzmanı Susan Albers "diyetinizde köklü bir değişiklik yaparsanız bu ruhsal ayarlama da gerektirir. Tümüyle bir gıda grubunu tüketmeyi kesmek genelde büyük bir iştah hissini tetikler" diyor ve ekliyor “Her türlü aşırı diyet yeme bozuklukları oluşturabilir”. 6 aydır vegan olan bir hastasının yumurta yemediği için odaklanma sorunları yaşadığını, kan şekerinde dengesizlikler ve aşırı iştah problemi olduğunu anlatıyor Albers.

Veganların diş sağlığı da tehdit altında. Vitamin eksikliği ve aşırı karbonhidrat tüketiminden kaynaklanan yüksek asidik ortam nedeniyle diş ve diş etlerinde hasarlar oluşabiliyor.

Diyetisyen ya da doktor kontrolü altında vegan diyeti tercih edebilirsiniz. Veganizmi denemekte hiç sorun yok, ancak doğru planlama olmazsa sağlığınızı tehlikeye girebilir.

HTHayat

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2016, 23:55
banner218