Yargıtay:  Aldatan kadın, dayakçı erkekten daha ağır kusurludur Yargıtay: Aldatan kadın, dayakçı erkekten daha ağır kusurludur
Chia tohumu, Salvia hispanica bitkisinden geliyor. Chia tohumu protein ve lif gibi besinler açısından çok zengindir. Chia tohumu siyah ve beyaz renkte olabilir. Kilo vermek isteyenlerin sıklıkla kullandığı chia tohumu genellikle yemeklerin içine katılıyor. Bazı insanlar ise chia tohumunu suda bekleterek tüketmeyi tercih ediyor. Peki, chia tohumunu suda bekleterek tüketmenin faydası var mı?

Chia tohumlarını suya attığınızda sıvıyı emerler. Emilim yetenekleri o kadar etkileyicidir ki, chia tohumları ıslatıldığında orijinal boyutlarının 12 katına kadar çıkabilir. Chia tohumları, suda bekletildiğinde çiğnenebilir hafif jel moduna gelir. Sosyal medyada çok popüler bir yiyecek olan chia tohumu, uzun süre tok tutma özelliği ile kilo vermek isteyenlerin favori besinlerinden biri haline geldi. Somon balığından daha fazla omega 3 içermektedir. Antioksidan içeriği yüksektir. Kalsiyum, mangan, fosfor ve B grubu vitaminlerden zengindir. Kaliteli bitkisel protein içerdiğinden vücutta emilimi ve kullanımı yüksektir.

CHIA TOHUMUNU SUDA BEKLETMENİN FAYDASI VAR MI?

Sağlıklı beslenmenin temel besinlerinden biri olan chia tohumunu suda bekletip içmenin sağlığa faydası var mı? Chia tohumunu suda bekleterek tüketmek sağlık için çok faydalı. Chia tohumu suda bekleterek tüketmek aşağıdaki vitamin ve minerallerin daha çok açığa çıkmasını sağlar:

 

SUDA BEKLETİLEN CHIA TOHUMU TÜKETMENİN ALTI FAYDASI

Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilirEnflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilirKalp sağlığına faydalıdırKemik sağlığını desteklerKan şekerini dengelerTahriş olmuş ciltleri rahatlatır, nemlendirir

SUDA BEKLETİLEN CHIA TOHUMU NE ZAMAN TÜKETİLMELİ?

Sihirli bir besin olmasa da çok faydalı olan chia tohumu, nemlendirme özelliği sayesinde cildi ve vücudu rahatlatır.

 

Chia tohumlu su içmek için en iyi zaman kişisel tercihlerinize bağlıdır. Öğleden sonra içmek, günün ilerleyen saatlerinde acıkmanızı önlemeye yardımcı olabilir ve akşamları içmek, yatmadan önce iştahınızı azaltmaya yardımcı olabilir.