• BIST 94.534
 • Altın 252,050
 • Dolar 5,8275
 • Euro 6,5344

  Muhalefet Aydın Büyükşehir Belediyesini Özlem Çerçioğlu Kazansın Diye Uğraşıyor

  09.10.2018 08:30
  Hüseyin Asar / Efece

  Hüseyin Asar / Efece

  2009 seçimini burun farkı ile kazanan Özlem Çerçioğlu 2014 seçimlerini rakiplerinin de yardımı ile uzak ara kazandı. Yaklaşık 10 yıllık süreçte kendisine karşı Aydın’da etkili bir muhalefet görmedik. Hatta yanlış muhalefetten dolayı Özlem Çerçioğlu’na sürekli artı değer kazandırdılar. Muhalefet 2014 seçimlerinde sessizce oturup hiçbir şey yapmasaydı fark bu kadar olmazdı. Görünen o ki, içinde bulunduğumuz 2019 seçim sürecinde de muhalefet benzer hataları yapmaya devam ediyor. Böyle giderse 2019 seçimlerinde de yine Özlem Çerçioğlu birinci olup rakiplerini süpürecektir.

  Birincisi muhalefet partileri daha Özlem Çerçioğlu’nun karşısına sağlam bir aday çıkaramadı. Ak Partili yöneticiler kimle görüşseler olumsuz yanıt alıyorlar. Son günlerde adı geçen birisi bayan üç kişi var. Ama çeşitli nedenlerden dolayı hiç birinin üzerinde tam bir mutabakat sağlanabilmiş değil. Bu arada Özlem Çerçioğlu sessiz sedasız kendi propagandasını yapıyor, insanları bir şekilde kendine çekiyor. Muhalefet partileri çeşitli yollardan kriz yaratıp Özlem Çerçioğlu’nu yıpratmak isterken krizler kendi elinde patlıyor. Su parası, battı çıktı, Ayba, vs, ne derlese ters etki yapıyor. Tecrübesiz siyasiler kriz yönetimini beceremezken Özlem Çerçioğlu süreci çok iyi yönetip kendine oy kazandırıyor, hem de muhalefetin kendi silahları ile. Hatta kendisine rakip olabilecek güçlü adaylara karşı olumsuz propagandaları neredeyse desteklerken, zayıf adayların pohpohlanmasına da seviniyor.

  Görünen o ki ne Ak Parti ne de MHP Aydın Büyükşehir’i tek başına kazanabilecek güçte görünmüyor. Eğer şimdiye kadar gördüğümüz çalışmaları ile izledikleri başarısız süreç yönetimi ile seçimi kazanırlarsa sürprizin sürprizi olur. Olumsuz algı çalışmalarını başarı ile savuşturan Özlem Çerçioğlu özellikle kırsal alanda tam gaz ilerliyor. Yerelde muhalefet olan ama ülkede mutlak iktidar olan Ak Parti ise Aydın’a verdiği hiçbir sözü tutmuyor, tutamıyor. Yaptıkları doğru çalışmaları da anlatamıyor. Havaalanı, hızlı tren, Aydın Denizli otoyolu, bölge hastanesi, adliye sarayı ve halkı canından bezdiren jeotermal tartışması Ak Parti’nin hanesine hep eksi puan yazıyor. Ortaklar çevresi yollarını, Bodrum yolunu saymıyorum bile.

  Özlem Çerçioğlu’nun başarılı olmasını sağlayan başka bir yönü ise kırsalda konuştuğu kişilerin önemli bir kısmına ‘’dokunarak konuşması’’. Bu samimiyet göstergesi sıcakkanlı Aydın kırsalındaki insan için önemli bir ‘’kabul görme’’ nedeni. Özellikle yine kırsal alanda kadınlarla konuşurken, onlara sarılması, yaşlı kadınların ellerini öpmesi, arlarında gezinmesi, kendine güvenen bir tavır takınması kitlenin giderek büyümesini sağlıyor. Birçok kadın kendini O’nun yerine koyarak Özlem Çerçioğlu’nun başarılarını kendi başarısı olarak görüyor. Ayrıca kırsalda gittiği bu yerlerde bir Aydınlı olarak Aydın şivesi ile çok güzel konuşması, O’nun halktan biri olarak görünmesini ve kabul görmesini sağlıyor.

  Özlem Çerçioğlu şehirde her ne kadar halktan kopuk, kimseye randevu vermeyen, kendini beğenmiş biri gibi görünse de kırsaldan kendisine ulaşan herkesin sorunlarına bir şekilde çözüm bulmak için elinden geleni yapıyor. AYBA bu iş için kurulmuş ‘’kimsesizlerin kimsesi olma’’ görevini tam anlamıyla gerçekleştirmeye çalışıyor, yaptığı çalışmaların bir kısmı Ankara tarafından engellense bile. Muhtaçlara sıcak yemek servisini sağlaması, yaşlıların kişisel bakımlarının yaptırılması gibi birçok hizmetler, değişik insan grupları arasında da popülaritesini giderek artırıyor. Şunu iyi biliyor ki, yıllarca kendi çocukları tarafından bile ilgisiz kalınmış yaşlı insanlara el uzatması kendisine oy olarak geri dönüyor. Ayrıca kurmuş olduğu bu kadar kötü bir ekiple bu başarıyı yakalayabiliyorsa, iyi bir ekiple kim bilir neler yapabilir diye düşünmeden edemiyoruz.

  Sonuç olarak Özlem Çerçioğlu’na karşı planlı ve programlı adam gibi cevval bir muhalefet yok. Süreç yönetimini, kriz yönetimini çok iyi bilen Özlem Çerçioğlu aldı başını gidiyor. Sanırım muhalefet seçimi kazanma konusunda ümitsiz. Bence haklılar da. Özlem Çerçioğlu yerel siyaseti istediği gibi dizayn ediyor, seçimleri dizayn ediyor, elbette kazanacak.

  Yeri gelmişken olaya başka bir açıdan bakalım. Özlem Çerçioğlu’nun geçen seçimlerde bazı ilçelerdeki adaylıklar konusunda ısrarcı olması geçen süreçte bunun doğru olmadığını gösterdi. Eğer aday belirleme sürecinde önseçim yapılsaydı daha iyi sonuçlar alınabilecekti. Kendisinin müdahil olduğu adaylarla kısa süre içinde küskünlük oluşması bunu net olarak gösterdi. Bir de o ilçede yaşamayan kişilerin Özlem Çerçioğlu tarafından aday gösterileceği konuşuluyor. Başta Kuşadası olmak üzere bu konuda edindiğimiz izlenimler pek iç açıcı değil. Özellikle partili seçmenler kendi adaylarına müdahaleye ve ithal adaya soğuk bakıyor. Eğer mevcutlar içinde başarısız olanlar varsa önseçim süreci bunu kolaylıkla halleder.

  Ayrıca ne olursa olsun örgüte güvenmek gerek, örgütün seçtiği kişiler aday olursa örgüt daha dinamik olacak, daha iyi çalışacaktır. Dayatma ve ithal aday durumu gerçekleşirse seçimlerde ilçe oylarında görülebilecek düşme kadar, Özlem Çerçioğlu’nun da oylarının düşeceği görülecektir. Böyle bir durum Özlem Çerçioğlu’nun seçim yarışını zora sokacaktır. Umarız Özlem Çerçioğlu ilçelerle uyumlu çalışma yolunu başka şekillerde halleder. Yeni dönemde de kendine düzgün bir ekip kurar, adam gibi danışmanları yanına alır. Yoksa işi giderek zorlaşacaktır.

  Bütün büyük işler, küçük başlangıçlarla olur.  (Cicero)

   

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

  Bu yazı toplam 1628 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim