• BIST 107.303
 • Altın 152,262
 • Dolar 3,7180
 • Euro 4,3662

  Meandros festivali başladı

  22.06.2009 18:12
  Türkiye’nin ilk ve tek bölgesel kültür etkinliği olan “Meandros Festivali 2009” Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği(EKODOSD)’un Kapıkırı Köyü’nde yaptığı, “Beşparmak Dağları’nın doğal ve kültürel değerleri ve Bafa Gölü’nün sorunları ve ek
  Meandros festivali başladı
  Meandros festivali başladı Meandros festivali başladı Meandros festivali başladı

  Kapıkırı Köyü kahvesinde sabah etkinliğinde gerçekleştirilen sunuma Bafa Belediye Başkanı Zühra Dönmez, göl kıyısında turizm işletmeciliği yapanlar, balıkçılar, Bafa Beldesi"nden, Gölyaka Köyü"nden ve Kapıkırı Köyü"nden çoğunlukla bayanların oluşturduğu bir izleyici kitlesi katıldı. Kendi yaşadıkları coğrafyayı farklı açılardan izleyen ve yaşamış oldukları sorunları farklı bir bakış açısıyla dinleyen izleyicilerden özellikle kadınların soru sormaları dikkat çekti. Öğleden sonraki etkinlik için, Bafa Gölü"nün harika panoramik manzarasının görüldüğü Gölyaka Köyü"ne gelindi. Gölyaka Köyü"nün yeni muhtarı Bülent Kalkancı"nın ev sahipliği yaptığı etkinliğe Bafa Belediye Başkanı Zühra Dönmez, Akbük Belediye Başkanı Mehmet Erçin Sandalcı, Kuşadası, Didim ve Söke"den katılan geniş bir davetli grubu katıldı.Davetliler bölgenin yöresel çalgılarından davul-zurnayla keyiflendiler. Yöresel bazlamalar, gözlemeler, börekler ve yenildi.
  Muğla İlinin tek kadın belediye başkanı olan Bafa Belediye başkanı Zühra Dönmez, “Yeni belediye başkanı oldum. İlk kez böylesine anlamlı bir festivale ev sahipliği yapıyoruz. Festivaller bir yöreyi en iyi şekilde tanıtan ve kentliyi, köylüyü bir araya getiren, dostluğu dayanışmayı pekiştiren, yörenin özelliklerini ön plana çıkaran, sosyal ve ekonomik anlamda da o yöreye katkı sağlayan önemli etkinliklerdir. Önümüzdeki yıl festivale Bafa beldesinde de değişik etkinliklerle katılmak istiyoruz. Bafa Gölü"yle, Beşparmak dağları"yla, Gölyaka"yla, Kapıkırı"yla ve bu güzel coğrafyanın tüm doğal ve kültürel özelliklerini tanıtmak ve korumak istiyoruz” dedi.
  Meandros Festivali kapsamındaki Gölyaka ve Kapıkırı etkinlikleri için bölgeye gelen Akbük Belediye Başkanı Mehmet Erçin Sandalcı ise, “Bölgenin tanıtımı, doğal ve kültürel değerlerimizin korunması için bu tür festivallerin yapılması ve belediyelerin, kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin bu tür etkinlikleri desteklemesi gerekir. Biz de Akbük Belediyesi olarak, Meandros Festivali"nin kapanış kokteyline ev sahipliği yapmak istiyoruz. Herkesi kapanış kokteyli için Mandalya Körfezi"nin şirin koyunda yer alan Akbük"e davet ediyoruz” diye konuştu.
  Adı Gölyaka Köyü"yle özdeşleşen Beşparmak Dağları"nın yerel halk ozanı Sazcı Mehmet Aktgün, etkinlikte bir konser verdi. Ege türkülerini yanık sesiyle söyleyen Sazcı Mehmet"i dinleyen eşi, duygulu anlar yaşadı. Beşparmak Dağları"nın yerel halk ozanı Sazcı Mehmet Akgün"ün bağlamasıyla çaldığı yerel halk oyunlarına dayanamayan, Bafa Belediye Başkanı Zühra Dönmez ve Gölyaka Köyü muhtarı Bülent Kalkancı pistte oynadılar.
  EKODOSD derneği tarafından, Gölyaka Köyü Muhtarı Bülent Kalkancı"ya ve Beşparmak Dağları"nın yerel halk ozanı Sazcı Mehmet Akgün"e günün anlamını belirten birer plaket verildi. Etkinlik kapsamında dağ yürüyüşü yapacak grup hazırlandı ve yörede “gocu gız” denilen eşeğe sular sarıldı. Haziran ayının sıcak bir Pazar gününde, muhteşem manzaralarla dolu parkurda yürüyüşe geçildi. Beşparmak Dağları"nın muhteşem doğasında, Yediler Manastırı"yla karşılaşan katılımcılar büyülendiler. Yediler Manastırı"nda bir kaya oyuğunun altına resimlenmiş freskleri ilgiyle izlediler. EKODOSD derneği tarafından manastırın tarihi ve özellikleri hakkında bilgi verildi. Yediler Manastırı"nın surlarından Bafa gölü"nün harika manzarası ve Beşparmak Dağları"nın benzersiz kaya yapıları izlendi. Vahşi Gnays kayalıklar üzerinde zamana meydan okuyarak dimdik ayakta duran Yediler Manastırı arkada bırakılarak dönüşe geçildi. Çocukluğundan beri en büyük isteklerinden birisinin Yediler Manastırı"na çıkmak olduğunu söyleyen Bafa belediye başkanı Zühra DÖNMEZ, yöresel kıyafetleriyle engebeli kayalıkları kolaylıkla aştı. Haziran sıcağında bir eşek yükü suyu bitiren katılımcılar, yolda köylülerin yapmış olduğu sebillere hücum ettiler. Gölyaka köyü"nün otantik evlerine varıldığında herkes bir ohh çekti. Gölyaka Köyü"nden ayrılan konuklar, akşam etkinliği için Kapıkırı Köyü"ne geldiler. Kapıkırı Köyü"nün çalışkan kadınları, el emeği, göz nuruyla yaptıkları yemenileri, oyaları, incik ve boncukları satışa sundular.
  EKODOSD Beşparmak Dağları ve Bafa Gölü"nü tanıtan bannerları sergiledi.Bafa Gölü"nde “ Bafa"ya Su, Ege"ye Bereket” sloganıyla bir proje başlatan WWF-Türkiye(Doğal Hayatı Koruma Vakfı) bir stand açtı. Meandros Festivaliyle ilgili bilgi verilerek, Kapıkırı etkinliğinin programı sunuldu. Kapıkırı etkinliği büyük bir izleyici grubu tarafından izlendi. Yöre kadınlarının erkeklerden daha fazla olması ilginçti. Bafa ve Akbük belediye başkanları ve konuklar, etkinlikleri gecenin geç saatlerine kadar izlediler. Meandros Festivaline katkı yapan Yenidoğan Kültür ve Dayanışma Derneği"nın halk oyunları ekibi, zeybek oyunlarıyla büyük beğeni topladı. Binlerce yıllık antik Herakleia kentinin agorasında yapılan etkinlikte, DİMDER(Didim Kültür ve Sanat Derneği) Nezihe Meriç"in yönettiği “Sular Aydınlanıyordu” oyununu sergiledi. Büyük bir heyecanla izlenen oyunda, oyuncular iyi bir performans sergiledi. EKODOSD"un etkinlikler için hazırladığı anı plaketlerinden biri, Bafa belediye başkanı Zühra Dönmez"e, Meandros Festivali komitesinden Meandros Derneği Başkanı Başak Kamacı tarafından verildi.
  Yapmış olduğu katkılar nedeniyle EKODOSD"un hazırladığı bir anı plaketi de, Kapıkırı Köyü muhtarı Mustafa Yıldırım"a, Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mehmet Uzuner tarafından takdim edildi. Tüm tarihsel ve doğal değerleriyle korunarak gelecek nesillere aktarılması, günümüz sanatına ve yaratıcılığına esin kaynağı olması, bölgenin kültürel ve doğal değerlerine öncelik veren bir turizm anlayışının oluşturulması için sürdürülen Meandros Festivali"nin önümüzdeki Pazar etkinlikleri, Tarih öncesi resimlerin yoğun olduğu Karakaya Köyü ve Leylek Dostu Avşar Köyü"nde yapılacak.

  Diğer Haberler
 • Hudut karakolları artık drone'la korunacak05 Ekim 2017 Perşembe 04:34
 • iOS 11.0.2 çıktı!03 Ekim 2017 Salı 23:14
 • 2018'de 1 milyardan fazla akıllı telefon bu özelliğe sahip olacak!01 Ekim 2017 Pazar 11:45
 • Bir devrin sonu: Twitter, 280 karakterli tweetleri denemeye başladı27 Eylül 2017 Çarşamba 09:09
 • iOS 11.0.1 güncellemesi yayınlandı27 Eylül 2017 Çarşamba 01:14
 • Whatsapp ve Facebook sonunda birleşiyor!25 Eylül 2017 Pazartesi 13:57
 • Star Wars: The Last Jedi tamamlandı!25 Eylül 2017 Pazartesi 02:01
 • WhatsApp Facebook’a ekleniyor22 Eylül 2017 Cuma 12:40
 • Apple, iOS 11 güncellemesini yayınladı20 Eylül 2017 Çarşamba 00:32
 • Facebook'tan yeni özellik!17 Eylül 2017 Pazar 16:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim