• BIST 106.239
 • Altın 161,217
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671

  Krize karşı 9 yeni önlem

  10.08.2011 08:28
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Ekonomi Değerlendirme Toplantısı'nda önümüzdeki dönemde cari işlemler açığına kalıcı olarak çözüm getirecek yapısal düzenlemelerin süratle uygulamaya konulmasına odaklanma kararı alındı.
  Krize karşı 9 yeni önlem
  Krize karşı 9 yeni önlem Krize karşı 9 yeni önlem Krize karşı 9 yeni önlem

   

   
   
   
   
  Ekonomi Değerlendirme Toplantısı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleştirildi. Yaklaşık 3,5 saat süren toplantıya, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile partinin ekonomi kurmayları katıldı.
   
  Toplantının ardından, Başbakanlık Basın Merkezi internet sitesinde yer alan yazılı açıklamada, toplantıda, küresel finansal piyasalardaki son gelişmeler ve bu gelişmelerin Türkiye'ye yansımalarının değerlendirildiği belirtildi. Gelişmiş ekonomilerde yaşanan olumsuz gelişmelerin özellikle beklentiler kanalıyla bir çok ülkeyi etkilediği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:
   
  KRİZ BİZDE KALICI ETKİ BARIKMAYACAK
   
  "Ticaret, yatırım ve finans alanlarında uluslararası sistem ile ileri düzeyde bir entegrasyona sahip olan ülkemiz de kısa vadede bu gelişmelerden etkilenmektedir. Bu çerçevede, son küresel gelişmelerin özellikle hisse senetleri ve döviz piyasalarında olumsuz yansımaları görülmektedir. Ülkemizin sahip olduğu güçlü siyasi istikrar ve sağlam makro ekonomik temeller dikkate alındığında yaşanan gelişmelerin Türkiye ekonomisi ve mali piyasalarımız üzerinde uzun dönemli ve kalıcı olumsuz bir etki bırakması beklenmemektedir."
   
  TÜM SENARYOLAR DEĞERLENDİRİLİYOR
   
  AK Parti iktidarı döneminde gerçekleştirilen reformlarla Türkiye ekonomisinin bu ve benzeri dış şoklara karşı oldukça dayanıklı bir yapıya kavuşturulduğu kaydedilen açıklamada, bu durumun 2008 yılı Eylül ayında ortaya çıkan küresel kriz döneminde net biçimde görüldüğü vurgulandı. Türkiye'nin 2008 yılında yaşanan küresel krizin etkilerinden en hızlı ve güçlü bir biçimde çıkan ülke olduğu belirtilen açıklamada, 'Öte yandan, ekonomi yönetiminde yer alan tüm kurumlarımız gelişmeleri yakından takip etmekte, tüm senaryolara karşı hazırlıklı bulunmakta ve gerekli adımları zamanında uygulamaya koymaktadır' denildi.
   
  CARİ İŞLEMLER AÇIĞI DÜŞÜRÜLECEK
   
  Küresel gelişmelerin Türkiye'ye yansımasında rol oynayan en önemli unsurlardan birinin son iki yıllık dönemde cari işlemler açığında yaşanan yükselme olduğuna dikkat çekilen açıklamada, cari işlemler açığındaki artışın konjonktürel ve yapısal nedenleri bulunduğu anlatıldı. 
   
  Uygulanan para ve maliye politikaları ile makro ihtiyati düzenlemeler sonucunda cari işlemler açığının konjonktürel kaynakları önemli ölçüde dengelendiği belirtilen açıklamada, 'Önümüzdeki dönemde cari işlemler açığına kalıcı olarak çözüm getirecek yapısal düzenlemelerin süratle uygulamaya konulmasına odaklanılacaktır' denildi.
   
  Türkiye'de faiz oranları hâlâ çok yüksek
   
  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye ve dünyadaki son ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. Türkiye'nin dünyadaki gelişmelerin kendisi üzerindeki olumsuz etkilerini büyük çapta bertaraf edebilecek iç dinamiklere sahip bir ülke olduğunu kaydeden Ergün, bununla birlikte faiz oranlarının hala çok yüksek olduğunu ifade etti. Ergün, şunları söyledi: 'Keşke daha düşük olsa bizim faiz oranlarımız. 
   
  Bugün itibarıyla buna imkan olmayabilir. Bugün en büyük problemi yaşayan Avrupa ülkelerine, ABD'ye bakalım, faiz oranları ne? Yüzde 1 bile değil bir kısmında. Biz de dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmak, iyi ekonomilerden biri olmak istiyorsak, bu istikamette ilerliyorsak, bu faiz oranlarıyla olmaz. Dünya ekonomisi mal ve hizmet üretimi üzerinden dönmelidir.'
   
  İşte öncelik verilecek konular
   
  Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, önümüzdeki dönemde şu hususlara öncelik verileceği kaydedildi:
  Mali disiplin güçlendirilecek,
  Yatırım ortamının iyileştirilmesi ile ilgili eylem planı uygulamalarına devam edilecek,
  İstihdam artırıcı politikalar sürdürülecek.
  Kayıt dışılıkla mücadele kararlılıkla devam edecek.
  Özelleştirme Programı kararlılıkla uygulanacak.
  İhracata Dönük Üretim Stratejisi, Girdi Tedarik Stratejisi ve İhracat Pazarlarının Çeşitlendirilmesi Stratejisi çalışmaları tamamlanacak.
  İstanbul'un Uluslararası Finans Merkezi olması için yapılan çalışmalara hız verilecek.
  Enerjide dışa bağımlılığı azaltacak adımlara devam edilecek.
  Ar-Ge ve yenilikçiliğin geliştirilmesine yönelik programlar etkin bir biçimde uygulanacak.
  Açıklamada, bu hususların 2012-2014 dönemini kapsayacak Orta Vadeli Programda detaylandırılacağı ifade edildi.
   
  yenişafak
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Altın Borsası, İMKBye entegre olacak05 Ekim 2012 Cuma 18:02
 • Maliye uyardı: Bu son şans!05 Ekim 2012 Cuma 16:49
 • Maliye Bakanlığı 7 bin personel arıyor!05 Ekim 2012 Cuma 15:55
 • Borsa güne yükselişle başladı05 Ekim 2012 Cuma 10:49
 • Gür’ün Bahreynli ortağı batık çıktı05 Ekim 2012 Cuma 09:41
 • Piyasalarda pozitif eğilim sürebilir05 Ekim 2012 Cuma 09:29
 • THY yönetiminde şok gelişme!05 Ekim 2012 Cuma 09:08
 • Doğan ortak alabilir!05 Ekim 2012 Cuma 08:18
 • Vergi avantajı bitiyor05 Ekim 2012 Cuma 08:11
 • Draghiyi bezdirdiler05 Ekim 2012 Cuma 07:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim