CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tasyyip Erdoğan’ın, döviz konusunda yurttaşları suçlayan, “Sorunun bir tarafında vatandaşlarımızın bir kısmının tasarruflarını hala döviz cinsinden yapmaktaki ısrarı var” şeklindeki sözlerine tepki gösteren Kemal Kılıçdaroğlu, “Acaba Erdoğan hiç düşünüyor mu, ya doları neden tasarruf olarak tutuyorlar. Senin yarattığın tablo dolayısıyla, tasarrufunu koruyayım diye… Sen hiç kendine sordun mu; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından neden dolarla borçlandın?” şeklinde konuştu.

Alınan dev ihalelerde yabancı mahkemelere yetki verildiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Bunlar diyorlar ki, ‘Ya iktidar değişirse ne olur?’ O zaman sözleşmeye bir hüküm koyalım, ‘iktidar değişirse yetkili Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri olmasın, yetkili İngiliz mahkemeleri olsun.’ ‘Olur’ diyorlar, onu da koyuyorlar. Ama hepinizin huzurunda söz veriyorum; İster İngiliz, ister Amerikan, ister Japon, ister Avustralya mahkemelerini, nereyi yetkili kılarsanız kılın; geleceğim, burnunuzdan fitil fitil getireceğim ve o hakkı alıp bu millete teslim edeceğim" şeklinde konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Van’da, Şanlıurfa’da verdiğim sözü hatırlattılar, dediler ki çiftçiler ‘Acaba çiftçiye elektriği ücretsiz verecek misiniz? Bunun sözünü verir misiniz?’ Hiç meraklanmayın dedim; Konya’da da vereceğiz, her yerde çiftçiye elektriği ücretsiz vereceğiz. Hiçkimse endişe etmesin. Ve onlara bunun nasıl yapılacağını da anlattım. Allah’ın güneşi bedava; güneş elektriği santralleri kuracaksınız. Kuracaksınız, kooperatif şeklinde örgütleneceksiniz. Elektriğini kooperatif elektriği size bedava verecek, artanı da size gelir etmek için satacaksınız.

Biz hayatta olduğumuz sürece, mücadele ettiğimiz sürece SADAT ve benzerlerinden asla çekinmeyin, korkmayın. Çünkü biz Kuvâ-yi Milliye'ciyiz.

Kayseri'de 700 kişi partimize üye oldu. Şunu söyledik: Artık hiçbir yer kale değil. Her yerde olacağız. Kayseri'de de olacağız, Konya'da da olacağız.

Uyuşturucu baronları… Her gelir grubuna göre uyuşturucu yapan kişiler… Bunlar en büyük desteği Saray’dan, iktidardan alıyorlar. Bunlarla fotoğraflar çektiriyorlar. Uyuşturucu baronlarına da sözümdür: Onların burunlarından fitil fitil getirmezsem bana da Kemal demesinler. Gencecik çocuklarımızın zehirlenmesine de asla izin vermeyeceğiz.

ERDOĞAN'A YANIT

Şimdi sıra vatandaşı suçlamaya geldi. “Sorunun bir tarafında vatandaşlarımızın bir kısmının tasarruflarını hala döviz cinsinden yapmaktaki ısrarı var” diyor. ‘Yani vatandaşlar doları tasarruf olarak tutuyorlar. E bu da onların suçu, bizim suçumuz değil.’ Bir devlet böyle yönetilemez. Acaba Erdoğan hiç düşünüyor mu, ya doları neden tasarruf olarak tutuyorlar. Senin yarattığın tablo dolayısıyla, tasarrufunu koruyayım diye… Sen hiç kendine sordun mu; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından neden dolarla borçlandın?

BURNUNUZDAN FİTİL FİTİL GETİRECEĞİM

Bunlar akıllı adamlar, vurguncu adamlar, besleme adamlar… Aldıkları parayı paylaşıyorlar. Rüşvet dağıtan adamlar aynı şekilde. Ve bunlar diyorlar ki, ‘Ya iktidar değişirse ne olur?’ O zaman sözleşmeye bir hüküm koyalım, ‘iktidar değişirse yetkili Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri olmasın, yetkili İngiliz mahkemeleri olsun.’ ‘Olur’ diyorlar, onu da koyuyorlar. Ama hepinizin huzurunda söz veriyorum; İster İngiliz, ister Amerikan, ister Japon, ister Avustralya mahkemelerini, nereyi yetkili kılarsanız kılın; geleceğim, burnunuzdan fitil fitil getireceğim ve o hakkı alıp bu millete teslim edeceğim.

Muhafazakar genç kadın kardeşlerime iki çift lafım var. Gezi olayları dolayısıyla bu ülkenin kadınlarına nasıl hakaret edildiğini biliyorsunuz, yarın döner bunlar size de hakaret ederler. CHP eski CHP değil, siz de eski siz değilsiniz.

Efendim CHP diyecekler... Şuna inanmanızı isterim; CHP eski CHP değil, siz de eski siz değilsiniz. Artık birlikteyiz, artık beraberiz. Aynı değerleri savunuyoruz.

Atatürk Havalimanı’nı çalıştırmama sözü almışlar. Sözleşmeye hüküm koymuşlar, ‘İstanbul’un Trakya yakasında ikinci bir havalimanı çalıştırılmayacak’ diye. Orada duruyor, boş. Çalıştırmıyorlar, beyler kazanacak… 22 milyara mal et, 59 milyar dolar elde et. Böyle bir soygun dünyanın hiçbir yerinde görülmedi."