Japonya’da ülkenin en uzun süre görevde kalan lideri, eski Başbakan Shinzo Abe, 8 Temmuz’da, Nara kentinde, saat 11.30'da yaptığı konuşma sırasında iki kez vurularak öldürüldü. Bu suikast tüm dünyada hâlâ en çok konuşulan haber olmaya devam ediyor. Polisin evine baskın düzenlediği katilin el yapımı silahları ise görenleri şoke etti. Tetsuya Yamagami'nin adeta bir katliama hazırlandığı anlaşıldı.

Japonya'nın eski Başbakanı ve ülkenin en önemli siyasi figürlerinden biri olan olan 67 yaşındaki Shinzo Abe, cuma günü, seçim kampanyası konuşmasını yaparken vurularak öldürüldü.

Polis, 41 yaşındaki eski Japon donanması üyesi Tetsuya Yamagami'yi, Abe'nin vurulmasının hemen ardından tutukladı. Eski Başbakan hastaneye kaldırıldı ancak daha sonra kan kaybından öldü.

Japon polisi, Yamagami'nin evinde bulunan, cep telefonuyla kontrol edilen beş ve dokuz namlulu bir "av tüfeği" de dahil olmak üzere el yapımı olan silahlarına el koydu.Katil, Abe'ye bu kadar yakındı... Güvenlik zafiyeti Japonya'yı karıştırdı