Kar yağışı için tarih verildi. İstanbul'a son dakika kar yağışı uyarısı geldi. Tüm Türkiye'de kuraklık bitiyor. Meteoroloji son dakika açıkladı. Birçok ili fena vuracak. Hava sıcaklıkları hissedilir derecede düşüyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava durumu tahmin raporunu açıkladı. Buna göre birçok ilde kar yağışı bekleniyor. Bu illerde yaşayanlar hazırlıklı olun. İstanbul dahil birçok il için tarih verildi. Hava sıcaklıkları bir anda eksileri görecek. İşte tüm detaylar...

Kar yağışı için son dakika uyarısı. Uzun zamandır hava sıcaklıklarının normalin üzerinde seyretmesinden sonra Meteoroloji’den beklenen kar uyarısı geldi.

Balkanlar üzerinden soğuk hava dalgasının gelmesi beklenirken, yurdun çoğunu etkisi altına alacak olan kar yağışı karla karışık yağmur şeklinde geliyor.

METEOROLOJİK GÖRÜNÜM

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin parçalı, yer yer çok bulutlu, Marmara'nın doğu kıyıları, Güney Ege, Antalya kıyıları hariç Batı Akdeniz, Orta Karadeniz kıyıları ile Sinop ve Giresun çevrelerinin, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Bitlis, Şırnak ve Van çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, Bitlis ve Van çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Önemli bir değişiklik olmayacağı, mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR

Genellikle güney ve doğulu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Güney Ege kıyılarında kuvvetli (60-80 km/sa) esmesi bekleniyor.

MARMARA

Parçalı, yer yer çok bulutlu, bu akşam saatlerinde Marmara'nın doğu kıyılarının yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Güney kesimlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

EGE

Parçalı, yer yer çok bulutlu, Güney Ege'nin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı, yer yer çok bulutlu, Antalya kıyıları hariç Batı Akdeniz'in yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, yüksek yerlerde karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçmesi bekleniyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı, yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Sinop çevrelerinin hafif yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. İç kesimlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı, yer yer çok bulutlu, bu akşam saatlerinde Samsun, Ordu ve Giresun çevrelerinin hafif yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. İç kesimlerinde pus ve yer yer sis bekleniyor.

DOĞU ANADOLU

Parçalı, yer yer çok bulutlu, Bitlis, Van ve Şırnak çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Şırnak çevrelerinde yağmur, Bitlis ve Van çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi bekleniyor. Gece ve sabah saatlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı, yer yer çok bulutlu, bölgenin doğusunun yarın (Çarşamba) hafif yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

KAR METEOROLOJİ'NİN HARİTASINA YANSIDI

Meteoroloji'nin 25 - 31 Ocak arasındaki hava durum raporunda şu ifadelere yer verildi: Ülkemizin kuzey kesimlerinde mevsim normalleri civarında, diğer bölgelerde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, Çarşamba günü kuzeybatı kesimlerde biraz azalacağı tahmin ediliyor.

CUMA'DAN İTİBAREN KAR VAR

Meteoroloji'nin haritalı raporunda Cuma gününden itibaren kar yüzünü gösteriyor. Cumartesi günü yurdun büyük bölümü kar örtüsüyle kaplanacağı bu yağışların pazar gününe kadar yüksek kesimlerde süreceği ifade ediliyor. Pazar ve Pazartesi ise kar yağışı ve yağmurların süreceği ifade ediliyor.

İSTANBUL'DA HAVA SICAKLIĞI TEK HANELERE DÜŞECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son değerlendirmelerine göre adeta haftalardır bahardan kalma günler yaşayan İstanbul için de sıcaklıkların tek haneye düşeceği gün belli oldu.

Uzmanlar İstanbul için ocak ayı sonu ve şubat ayı başı için uyarılarda bulunmuştu. Pazar günü İstanbul'da en yüksek sıcaklık 8, en düşük sıcaklık ise 5 derece olacak. Gece saatlerinde İstanbul'daki hissedilen sıcaklığın daha da düşük olması bekleniyor.

İSTANBUL'A KAR YAĞIŞI GELECEK Mİ?

NTV Meteoroloji Uzmanı Dilek Çalışkan, "Beklenen yağmur ve kar yağışı gelecek mi?" sorusuna yanıt verdi. "Ardı ardına gelecek ve devamı olacak yağışlar gerçekleşecek.

27 Ocak-10 Şubat arasında sıklıkla yağış göreceğiz. Yoğun kar yağışı alacak kentlerimiz de olacak." ifadelerini kullanan Çalışkan, İstanbul'da 4 Şubat'ta kar yağabileceğini ifade etti.

"Ege üzerinden giriş yapacak yağışın Çanakkale, Dikili, İzmir ve Manisa arasında çok şiddetli yağış olacak." diyen Çalışkan sel konusunda uyarıda bulundu. Cuma günü Ege bölgesinde yağış olacağını da ifade eden Çalışkan İstanbul'da cuma, cumartesi ve pazar günlerinin yağışlı geçeceğini açıkladı.

DOĞU ANADOLU'YA KAR YAĞIŞI UYARISI

Öte yandan Doğu Anadolu Bölgesi'nde de yoğun kar yağışı yaşanacağını duyuran Çalışkan, cuma gecesi ve cumartesi gününe uyarıda bulunurken "Kayseri, Kahramanmaraş, Sivas, Adıyaman, Tunceli, Bingöl, Malatya, Elazığ ve Diyarbakır'ın yükseklerine yoğun kar yağacak." diye konuştu.