Yılbaşına sayılı günler kala herkes kar yağışının ne zaman geleceğini merak ediyor. Türkiye için beklenen kış ve yoğun kar yağışı için Afyon Kocatepe Üniversitesi'nden İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt tarih verdi. Rekor sıcaklık düşüşlerinin görüleceğini belirten Bozyurt, 2022-2023 kışına imza atacak kar yağışlarının da beklendiğini ifade etti. İklim uzmanı bu yoğun kar yağışından İstanbul'un da ciddi oranda etkileneceğini belirtti. İşte 27 Aralık hava durumu raporu ve beklenen kar yağışıyla ilgili değerlendirmeler...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemiz genelinin parçalı ve az bulutlu, Kuzey ve Doğu kesimlerinin yer yer çok bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları; Bartın, Karabük, Kastamonu ve Sinop çevreleri ile Şanlıurfa'nın doğu çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı, Erzurum, Bingöl, Muş, Bitlis ve Van çevrelerinin hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde Marmara ile iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Batı bölgeler ile Güneydoğu kesimlerde 2 ila 5 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı ve yurt genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR

Rüzgârın, genellikle kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

6 İL İÇİN SARI KOD

MGM tarafından Adana, Antalya, Mersin, K.Maraş, Karaman ve Osmaniye için kodlu uyarı yapıldı.

AKDENİZ'İN İÇ KESİMLERİ İÇİN FIRTINA UYARISI

Akdeniz Bölgesinin iç kesimlerinde (Toroslar) kuzey yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-80 km/saat), yüksek kesimlerde zaman zaman hamleli kuvvetli fırtına (80-90 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Kuvvetli rüzgar ve fırtınanın meydana getirebileceği ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

CİDDİ KAR YAĞIŞI İÇİN TARİH VERİLDİ

Adeta yer yarıldı içine girdi! Tam 68 gün oldu: Neredesin Seda Nur? Adeta yer yarıldı içine girdi! Tam 68 gün oldu: Neredesin Seda Nur?

27 Aralık hava durumu böyle iken İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt beklenen kar yağışıyla ilgili çok Youtube hesabından kritik bilgiler paylaştı.

Bozyurt, "19 Aralık'la ilgili ciddi bir soğuk hava beklentim vardı. Aslında bu gerçekleşti. Soğuk hava kuzey bölgelerden giriş yaptı, merkezi Karadeniz üzerinden olan, soğuk karakterli bir hava kütlesi geldi. Aslında yağış da bıraktı ama beklenilen düzeyde değildi. Daha sonrası öngörümüz, yılbaşını da içine alan bir sistemdi. Kar bekleniyordu, fakat bu sistemin gücü kırıldı. Yine bize hayal kırıklığı yaşatmaya başladı. Soğuk hava gelmemekte direniyor." dedi.

Ocak ayının ortası gibi asıl soğuk havanın geleceğini ifade eden Bozyurt, "Aslında Ocak ayının ilk haftası bir soğuk hava geliyor ama benim beklediğim yani 2022-2023 kışına imzasını atacak sistem Ocak ayının 20'si gibi ülkemizi ziyaret edecek. Ve Şubat ayının ortalarına kadar sürecek bir sistem olarak görünüyor. Yani Ocak ayının ortasından sonra ciddi anlamda soğuklar ve kar yağışı bekliyoruz. Özellikle yurdun Kuzey, iç ve doğu kesimlerinde İstanbul'da dahil olmak üzere ciddi anlamda fırtına, kar yağışı ve soğuklar etkisini gösterecek. Hava sıcaklıkları rekor düzeyde düşeceğe benziyor. Bu soğuk hava Kuzey Sibirya, Doğu Avrupa, Rusya'dan sonra Karadeniz ve ülkemize doğru gelecek." şeklinde konuştu.