Haziranda başlatılan ve 4 milyon haneye ulaşacak olan yeni ‘Aile Destek Programı’nın kapsamı genişletildi. Emekliler, özel sektör çalışanları, esnaf ve sanatkarlar da başvurabilecek. Ailedeki kişi başı gelir 1833 liranın altındaysa 12 ayda toplam 7 bin 200 liraya varan ödeme yapılacak.

Altın Portakal kırmızı halıda şıklık yarışı Altın Portakal kırmızı halıda şıklık yarışı

KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

Aile Destek Programı’na başvurular 27 Haziran’da başlamıştı. 4 milyon haneye 15 milyar lira destek sağlayacak programa başvurular, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgah adresinin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılabiliyor. Sosyal yardımdan faydalanmamış vatandaşların başvurabildiği dest programının kapsamı genişletildi.

Hanede kişi başı düşen gelirin net asgari ücret tutarının üçte birinden az olması koşuluyla; özel sektör çalışanları, esnaf, sanatkar, diğer bağımsız çalışanlar, SSK ve Bağkur emeklileri, memur emeklileri SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı emeklilerinin dul, yetimleri de destekten yararlanabilecek.

TOPLAM GELİR SINIRI 7300 TL 

Destekten yararlanabilmek için hanedeki kişi başına gelirin net asgari ücretin 3’te 1’inden yani 1.833 liradan az olması gerekiyor. 4 kişilik bir ailenin geliri 7 bin 300 liranın altında ise destekten yararlanabilir.

Gelir tespitinde tüm unsurlar değerlendiriliyor. Ev arsa gibi gayrimenkullerde rayiç bedel 240’a, binek araba, kamyon gibi motorlu araçlarda rayiç bedel 120’ye bölünerek aylık hane gelirine katkısı bulunuyor.

NE KADAR DESTEK VERİLECEK?

Hane başına 450 lira ile 600 lira arasında destek verilecek. Ödemeler 12 ay boyunca düzenli olarak yapılacak. Hak sahiplerine ilk ödemeler 29 Temmuz Cuma günü yapılacak. Hanelerin gelir düzeyine göre yıllık 5 bin 400 lira ila 7 bin 200 lira arasında destek verilmiş olacak. Gelir 1.833 liralık gelir şartından ne kadar azsa ödeme de o oranda artıyor.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgah adresinin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılabilecek.