CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili iddialar siyasetin gündeminde tartışılırken, İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Oral, "Kılıçdaroğlu'nun Alevi olması benim açımdan bir engel değil. Ama Türk toplumu açısından, Sünni kesim açısından bu bir endişedir. Bu oy verilmemesi gereken bir problemdir” ifadelerini kullandı. Oral'ın açıklamaları İYİ Parti cephesinde tepki çekti. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Sayın Kılıçdaroğlu olmak üzere üzülen her bir kardeşimden İYİ Parti Genel Başkanı olarak özür diliyorum" açıklamasını yaptı. Disiplin Kurulu'na sevkedilen İbrahim Halil Oral da Twitter hesabından bir açıklama yaparak özür dilediğini duyurdu.

Siyasette Cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmaları sürerken İYİ Parti'den CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı iddialarına yönelik dikkat çeken bir açıklama geldi. İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, YouTube'da katıldığı bir programda şunları söyledi:

"SORU: Kılıçdaroğlu'nun adaylığıyla ilgili mezhebi mensubiyeti de çok tartışılıyor. Hatta şunu diyenler var 'Alevi kimliği nedeniyle seçilemez' diyenler var. CHP içinden de buna benzer itirazlar yükselmişti. 'Kazanabilecek bir aday' ifadesinin buna karşılık geldiği söyleniyor. Siz aynı kanaatte misiniz? Alevi kimliği seçilmeye engel midir?

İYİ PARTİLİ ORAL: