Bilgi teknolojilerinde kariyer yapmak isteyenler için 2020 yılında başlatılan ve “1 Milyon İstihdam Projesi” olarak da bilinen 1 Milyon Yazılımcı Projesi’ne 2022 Şubat itibarıyla 855 binden fazla kişi başvururken, 700 binden fazla kişi kayıt yaptırdı, 355 binden fazla kişi özgeçmişini sistemde doldurdu. Sisteme kaydolan 72 işveren tarafından yayınlanan 90 iş ilanına iki binden fazla başvuru yapıldı.

Varank: Türkiye'yi global bir üretim üssü haline getireceğiz Varank: Türkiye'yi global bir üretim üssü haline getireceğiz
Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yazısında, proje kapsamında bilgi teknolojileri alanında online eğitim hizmeti sunan BTKAkademi’ye yüklenen yaklaşık 90 bin dakikalık 178 eğitimin, 780 binden fazla kişi tarafından alınmaya başlandığı ve 120 binden fazla kişinin eğitimlerini tamamladığı bildirildi. Kullanıcılar 1 Milyon İstihdam Projesi Web sitesinde hazırlanan “Kariyer Rehberi” üzerindeki 23 pozisyondan seçecekleri pozisyona göre alması gerekli veya tercih ettiği eğitimlere kaydolup, eğitimleri ücretsiz ve koşulsuz olarak alabiliyor.

100’den fazla sektör

Belirlenen 23 pozisyon için beş alanda kurulan 100’den fazla sektör temsilcisinin görüşü alınarak hangi eğitimlerin hangi sırada ve hangi düzeyde alınması gerektiği, rehberle belirleniyor. Alınan eğitim bilgisi ve eğitim sonu başarı belgeleri 1 Milyon İstihdam sisteminde bulunan kullanıcı özgeçmişlerine otomatik yansıtılıyor. Bakanlık yazısında, proje kapsamında istihdamın başlaması için işverenlerin sisteme kaydolması ve özgeçmişlerde tarama yapması için gerekli çalışmaların da tamamlandığı kaydedildi. 2021 Ocak ayında sistemin işverenlerin kullanımına açıldığı hatırlatılan yazıda, bugüne kadar 72 işveren tarafından yayınlanan 90 iş ilanına sisteme kayıtlı adayların 2 binden fazla başvuru yaptığı ve işverenlerle görüşmelere başlandığı bildirildi. Proje kapsamında 2022 sonunda 1 Milyon başvuruya ulaşılması beklenirken, kariyer rehberindeki pozisyon ve eğitim sayısı da artırılacak.