Garanti BBVA'nın Adana'da düzenlediği "İhracatta Sürdürülebilir Gelecek" etkinliğine konuşmacı olarak katılan iktisat uzmanı Dr. Mahfi Eğilmez, Merkez Bankası'nın faiz kararlarının yanı sıra bu kararların döviz kurlarına olan etkilerini de değerlendirdi. Faizlerin bir miktar daha yükselmesi durumunda dolar kurunun 25'ler seviyesine gerileyebileceğine dikkat çekti.

DOLAR 25’LERE KADAR GERİLEYEBİLİR

İktisatçı Dr. Mahfi Eğilmez, dolar kuruna ilişkin yaptığı açıklamada, "Şu an yüzde 70 olan enflasyonun yüzde 45'lere gerileyecek olması durumunda kurun bu seviyelerden daha fazla yükselmeyeceğini" ifade etti. Ayrıca, Merkez Bankası'nın faizleri biraz daha artırması halinde kurun 25'lere kadar gerileyebileceğini söyledi.

Kurun daha yukarı gitmeyeceğini düşündüğünü söyleyen Eğilmez, "Buna hazır olmamızda yarar var. Ben kurun çok yukarı gitmeyeceğini düşünüyorum 30’lar civarında duracakmış gibi tahmin ediyorum. İhracatçılar haklı olarak bana çok kızabilir. Fakat durum böyle. Hatta 40’ı görmeyebiliriz bile 30-32’ler civarında kalabiliriz diye tahmin ediyorum," şeklinde bir açıklamada bulundu.

Araç Sahiplerini Üzecek Haber: Akaryakıtta Büyük Artış Geliyor! Araç Sahiplerini Üzecek Haber: Akaryakıtta Büyük Artış Geliyor!

yeni-proje-3-001.jpg

ENFLASYONUN DÜŞMESİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Eğilmez, Merkez Bankası'nın yeni bir faiz artışı yapmasını beklemeyerek, enflasyonla mücadelede para politikasının tek başına yeterli olmayacağını belirtti. Maliye politikasının da önemli olduğunu vurgulayan uzman, enflasyonun düşmesi için atılması gereken adımları şu şekilde sıraladı:

"Kamu harcamalarını azaltmamız lazım. Vergileri artırmamız lazım fakat, vergi topladığımız kişilerden değil tabii. Kayıt dışından bu tarz şeyleri toplamamız gerekiyor. Bizde vergi çok sağlıksız bir yapıda ilerliyor. Topladığımız vergilerin %70’i dolaylı vergi, KDV, ÖTV gibi son derece adaletsiz… Kalan %30 ise gelir ve kurumlar vergisi gibi kalemlerden oluşmakta. Özellikle bu yapıyı değiştirmemiz lazım."