banner339
banner274

Türkiye'nin Korktuğu Senaryo Gerçek Oldu! Haşdi Şabi Türkmen Yurdunda

Ortadoğu'nun yeni IŞİD'i olarak tanımlanan Haşdi Şabi örgütünün Türkmen yurdu Telafer'e girmesi, Türkiye'nin bu konudaki endişelerini haklı çıkarttı.

banner362
Türkiye'nin Korktuğu Senaryo Gerçek Oldu! Haşdi Şabi Türkmen Yurdunda
banner385

Iraklı Şii milis grubu Haşdi Şabi Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Telafer'de IŞİD'e yönelik operasyon başlattı.

TÜRKİYE'NİN UYARISI DİKKATE ALINMADI

Türkiye'nin ABD'yi "Şii güçleri bölgeye giderse yüzyıllık mezhep savaşları başlar" diye uyarmış buna rağmen Haşdi Şabi operasyona dahil edilmişti.

"İMAM HÜSEYİN'İN İNTİKAMINI ALACAĞIZ"

Operasyonun başlamasından sadece iki gün sonra Irak'ta bulunan dini liderlerden Esayib Ehli Hak lideri Kays Gazali ise " Musul savaşında, İmam Hüseyin'in intikamını alacağız" demişti.

KATLİAM YAPMA RİSKLERİ VAR

Halk Seferberlik Güçleri (PMF) adı da verilen İran destekli Haşdi Şabi milislerinin operasyonlara katılmasına, Türkiye ve Sünni gruplar karşı çıkıyordu. Zira bu silahlı güçlerin cephede yer alması, IŞİD'in elinden alınması hedeflenen bölgelerde katliam yapma riskini ortaya çıkartıyor.

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ: İNSANLIĞA KARŞI SUÇ İŞLEYEBİLİRLER

Uluslararası Af Örgütü de açıkladığı bir raporda Şii milislerin IŞİD'in'in elinde bulunan bölgelerden kaçan sivillere, insanlığa karşı suç tanımına girebilecek kadar ciddi insan hakları ihlallerinde bulunduklarını bildirmişti.

SİCİLLERİ BİR HAYLİ KABARIK

2014 ve 2016 yılları arasında örgütten temizlenen kentlerdeki Sünni Araplara yönelik ihlallerde bulunma suçlaması yöneltiyor. Zorla kaybetme, sivilleri ve alıkoyduklarını işkence altında öldürme, şehirleri yağmalama, evleri, camileri ateşe verme, göçmenlerin evlerine geri dönmesini engelleme gibi suçlar işlediği kaydedildi.

BAKUBA'DA 100 CAMİYİ YAKTILAR

Yerel kaynaklar örgütten 2014 yılında kurtarılan Diyala'ya bağlı Bakuba'da da Şii milislerin evleri yaktığını, tarlaları kullanılamaz hale getirdiğini ve ailelerin evlerine dönmelerine izin vermediği ifade ediliyor. Diyala Aşiretler Konferansı ise Haşdi Şabi'nin Diyala'da 100 camiyi yıktığını belirtiyor.

600 KİŞİ KAÇIRIP KATLİAM YAPTILAR

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün de (HRW) aralarında bulunduğu insan hakları kuruluşları, Haşdi Şabi'nin bu yıl IŞİD'den kurtarılan Felluce'de türlü suçlar işlediğini kaydediyor. HRW, söz konusu suçlar kapsamında, işkence, adam kaçırma, yaşa dışı infaz ve evlerin yıkılması gibi eylemlerin bulunduğunu aktarıyor. Sünnileri temsil eden Milli Güçler Koalisyonu'nun 9 Haziran'da yayımladığı açıklamada, Haşdi Şabi'nin, onlarca kişinin öldüğü, en az 600 kişinin kaçırıldığı bir "katliam" gerçekleştirdiği ifade ediliyor.

EL-KERME'DE 2 CAMİYİ YAKTILAR

BM de, Şii mili gücü, örgütün kontrolünden bu yıl çıkan Kerme'de işkence yapmak, güç kullanarak işkence altında itirafa zorlamak ve infaz gerçekleştirmekle suçluyor. Irak'taki Müslüman Alimler Birliği tarafından yayımlanan kınama mesajında ise Haşdi Şabi'nin Kerme'de 2 camiyi yaktığı belirtiliyor.

8 BİN EVİ YAĞMALADILAR

Sivil toplum kuruluşu Adalet için Ulusal Merkez geçen yıl örgüt militanlarından temizlenen Tikrit'te 8 bin evin yağmalandığını daha sonra patlayıcılarla infilak ettirildiğini belgeleyen delillerin bulunduğunu kaydediyor. Tikrit'teki Elbunasır aşireti liderlerinden Felah Hasan en-Neda, Haşdi Şabi'nin bölge sakinlerinin evlerine dönmesini engellediğini aktarıyor.

AMERLİ'DE KÖYLERİ YERLE BİR ETTİLER

HRW, Haşdi Şabi'nin, 2014'te terör örgütü IŞİD'in kontrolünden çıkan Salahaddin'e bağlı Amerli'de saldırılar sebebiyle göç etmek zorunda kalan Sünni sivillere ait ev ve dükkanları yağmalayıp yaktığını, en az iki köyü yerle bir ettiğini belgeleyen delillerin bulunduğunu aktarıyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2016, 11:52
banner218

banner344

banner343

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k