banner339
banner313

Safer ayı uğursuz mu? Safer ayı bela ayı mı? Diyanet İşleri açıkladı!

Safer ayı Hicri takvimde Muharrem ayından sonra gelmektedir ve ay takviminin ikinci ayıdır. Bu ayın uğursuz olduğuna ilişkin sosyal medyada ve çeşitli platformlarda birtakım söylentiler dolanmaktadır. Peki, Safer ayı uğursuz mu? Safer ayı bela ayı mı? İşte Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan Safer ayı açıklaması…

Safer ayı uğursuz mu? Safer ayı bela ayı mı? Diyanet İşleri açıkladı!
banner448
banner427


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Safer ayı bu yıl 8 Eylül tarihinde başladı, 6 Ekim’de de sona erecek. Halk arasında Safer ayı hakkında çeşitli rivayetler dolaşıyor ve bu ayda musibetlerin insanların üzerine geleceği söyleniyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ise konuya son noktayı yaptığı açıklama ile koydu. İşte, Safer ayı uğursuz mu? Safer ayı bela ayı mı? sorularının yanıtları…SAFER AYI UĞURSUZ MU?

Safer, kamerî/hicrî takvimin Muharrem ayından sonra gelen ikinci ayıdır. Safer ayının uğursuz olduğu ve bu ayda bela ve musibetlerin çokça meydana geldiği şeklinde bir anlayış Cahiliye dönemine ait olup (Ebû Dâvûd, Tıb, 24), dinimizde yeri yoktur. Dolayısıyla böyle bir anlayış hurafedir. Bu ayın diğer aylardan hiçbir farkı yoktur. Hz. Peygamber (s.a.s.) böyle bir anlayışı reddetmiş ve “Safer ayında uğursuzluk yoktur” buyurmuştur (Buhari, Tıb, 19).

SAFER AYINDA HANGİ İBADETLER YAPILIR?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamasına göre, Safer ayına has özel bir dua veya ibadet şekli de yoktur. Hz. Peygamberin (s.a.s.) yaptığı günlük ibadet ve dualar, bu ayda da yapılır.
banner218