banner339
banner391
banner274

Oxford öğrencileri, Kraliçe Elizabeth’in portresini kaldırttı

Oxford Üniversitesi'nde öğrenciler Kraliçe Elizabeth'in portresini kaldırma kararı aldı. Nedeni olarak da sömürgecilik tarihini çağrıştırması gösterildi.

Oxford öğrencileri, Kraliçe Elizabeth’in portresini kaldırttı
banner353


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Oxford Üniversitesi'ne bağlı okulda öğrenciler "sömürgecilik tarihini hatırlattığı" gerekçesiyle Kraliçe Elizabeth'in portresini kaldırma kararı aldı,Oxford Üniversitesi'ni oluşturan kolejlerden biri olan Magdalen College'de öğrenciler, Kraliçe 2. Elizabeth'e ait bir portrenin kaldırılması için oy verdi. Portrenin, Britanya'nın sömürgeci geçmişini yansıttığı belirtildi.

The Hill'de ye alan habere göre, Magdalen College'de öğrenciler "Britanya monarşisi ve sömürgeci geçmişinin aldatıcılığına" yönelik endişelerini dile getirerek okulda asılı Kraliçe Elizabeth portresinin kaldırılmasını talep etti. 

Öğrencilerin portreyi kaldırma kararı çok sayıda eleştiri aldı. Eleştirenler, üniversiteden öğrencileri kınamalarını, İngiliz tarihinin silinmemesi gerektiğini savundu. 

Magdalen College Başkanı Dinah Rose, Twitter'dan kararın öğrencilere ait olduğunu, söz konusu portrenin 2013 yılında öğrenciler tarafından alındığını anlattı. Rose "Belki yeniden asma kararı alırlar, belki asmazlar. Bu sırada portre, güvenli bir şekilde muhafaza edilecek" dedi. 

Rose, öğrencilerin okuldaki zamanının inançlarını keşfetmek ve meseleler üzerine tartışmakla ilgili olduğunu vurguladı. 

banner218

banner344

banner394

banner343

banner393

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k