banner158
banner218

Hisse Senedi Piyasası Nedir?

Hisse Senedi Piyasası Nedir?
banner216


Hisse Senedi Piyasası Tanımı
Her bir hisse senedinin tek tek izlemek zor olduğu için bu endeksler hisse senedi piyasası üzerinden takip edilir. Hisse senedi piyasası düştüğü ya da yükseldiğini bildiren başlıklar görebilirsiniz. Bu haber başlıkları çoğu kez hisse senedi piyasasında endekslerin aşağı veya yukarı hareketlendiği anlamına gelmektedir.

Bu ifadeler hisse senetlerinin bir bütün olarak değer kazandığını ya da kaybettiğini tanımlanmaktadır. Hisse senedi satın alan ya da satan yatırımcılar hisse senedi piyasası üzerinde oluşan bu hareket sayesinde kazanç sağlarlar.

Hisse Senedi Piyasası Nasıl Çalışır?
Hisse senedi piyasasının çalışma prensibi çok basittir. Hisse senedi piyasası borsada alım satım yapan hissedarların hisse fiyatlarını tartışmalarını ve buna bağlı olarak işlem yapmalarını sağlayan ortamı oluşturur.

Şirketler hisse senetlerini ilk halka arz sürecinde, listeleme yöntemi ile piyasaya sunarlar. Yatırımcılar bu hisseleri satın alır ve şirketin işlerini büyütmesi için para toplamasına imkan verir.

Daha sonra yatırımcılar bu hisse senetlerini kendi aralarında alıp, satarak ticaret yaparlar.  Bu sırada yatırımcılar hisse senedi piyasası ortamında listelenen her bir hisse senedine ait arz ve talebi takip ederler ve bu hareketlere göre alım satım işlemi gerçekleştirirler.