banner339
banner274

Diyanet'in tebliğinden sonra camilerdeki tabure ve sandalyeler kaldırıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan “Bu tür manzaralar kiliseleri andırıyor" denilerek, camilerde sandalye ve taburelerde namaz kılınmaması gerektiği kararının ardından tabure ve sandalyeler camilerden kaldırıldı.

Diyanet'in tebliğinden sonra camilerdeki tabure ve sandalyeler kaldırıldı
banner401
banner427

Din İşleri Yüksek Kurulu’nun, "Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan namazını oturarak kılmaktır. Böyle bir kişi namazını kendi durumuna göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılar" yönündeki açıklamasının ardından Van’ın en büyük camilerinden Hz. Ömer Camii başta olmak üzere birçok camide sandalye ve tabureler kaldırıldı.

'Taburede oturarak ibadet etme kilise geleneğidir'

İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Diyanet-Sen Van Şube Başkanı Nurullah Arvas, her ibadette olduğu gibi namaz kılmanın bazı adapları olduğunu belirterek, “Bu tür manzaraların kiliseleri andırdığından dolayı eğer vatandaşın bir mağduriyeti varsa İslam’ın getirdiği usuller çerçevesinde namazını kılması gerekir. Onun dışında bir tabure sisteminin kurulması, hatta bazı camilerimizde sıralı oturaklar kurulması caminin ruhuna aykırıdır. İslam dininde ayakta namaz kılamayacak durumda olanların nasıl namaz kılacakları hususu fıkıh kitaplarımızda detaylı bir şekilde açıklanmamıştır” dedi.

'Namaz kılmanın da bir adabı vardır'

Ayakta namazlarını kılamayanlar oturarak, oturarak kılamayanların uzanarak, bu şekilde kılamayanların göz işaretleri ve kalben namaz kılmalarına kadar İslam dininde kolaylık sağlandığını anlatan Arvas, “Bazı vatandaşlarımızın namazda tabure arayarak sıralı bir tabure sistemi kurması kilise adabı olduğundan dolayı cami geleneğine aykırıdır. Dolayısıyla her ibadette olduğu gibi namaz kılmanın da bir adabı vardır ve bu adaba uyulmalıdır. Diyanet İşleri Başkanlığımız da bunu göz önünde bulundurarak bir genelge yayınladı. Bunu il müftülüklerine de göndererek bu uygulaya son verilmiş oldu. Bu genelgeyi destekliyoruz. Bu belki de geç kalınmış bir adımdır. İnşallah camilerimizde benzer manzaraları görmeyiz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2016, 12:01
banner218