• BIST 107.792
 • Altın 151,812
 • Dolar 3,7027
 • Euro 4,3496

  Gençler bıçak taşıyor

  29.06.2009 09:27
  Her 10 gençten biri bıçaklı saldırılardan kendisini korumak için bıçak taşıyor.
  Gençler bıçak taşıyor
  Gençler bıçak taşıyor Gençler bıçak taşıyor Gençler bıçak taşıyor

  İngiltere'de her 10 gençten birinin "bıçaklı saldırılardan" korunmak için bıçak taşıdığı bildirildi. Newsbeat adlı radyo için ComRes araştırma kurumu tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, hükümet bıçaklı saldırıların merkezi haline gelen kent, kasaba, bölge ve okullarda olağanüstü önlemler almasına rağmen, buralarda yaşayan gençlerin yüzde 10'unun bıçak taşımaktan vazgeçmediği belirtildi.

  Araştırmacıların sorularını yanıtlayan gençlerin yarısından fazlasını oluşturan yüzde 55'lik bölümü, diğer gençlerin de silahlı olabileceği korkusuyla delici ve kesici aletler taşıdıklarını söyledi.

  Gençlerin yüzde 53'ü hükümetin önümüzdeki dönemde de şiddeti önleyemeyeceği, gençler arasında süregelen şiddetin artacağı görüşünü dile getirdi.

  Gençlerin yüzde 25'i bıçaklı saldırıların hedefi olan en az bir kişi tanıdıklarını söylerken, yüzde 44'ü ise polisin kendilerini korumaktan aciz olduğuna inandıklarını ifade etti.

  Ankete katılan gençlerin yüzde 30'u bıçaklı saldırı suçlarına daha ağır cezalar verilmesinin bu tür şiddeti önleyebileceği yolunda görüş bildirdi.

  Gençler polisle yapacakları işbirliğinin sonuçlarından korktuklarını da belirtti ve yüzde 49'u silah ya da bıçak taşıdığını bildikleri diğer gençler hakkında polise asla bilgi vermediklerini söyledi. Gençlerin yüzde 70'i saldırılarda kullanılabilecek nitelikteki bir bıçak satın almanın çok kolay olduğunu ifade ederken, gençlerin büyük bölümü de bıçak ve benzeri silahları saldırılarda kullanmak için değil, yaşıtları arasında saygı uyandırmak için taşıdığını söyledi.

  İngiltere İçişleri Bakanı Alan Johnson sonuçları değerlendirirken, bıçak taşıma ve kendisini bu yolla korumanın İngiltere'de bir kültür haline geldiğini, bu kültürü değiştirmenin uzun zaman alacağını ifade etti.

  İngiltere İçişleri Bakanlığı 2008 yılı Haziran ayında 12 milyon sterlinlik bir Bıçaklı Saldırıları Engelleme Programı başlatmıştı. Program gereği bıçaklı saldırıların yoğun olarak görüldüğü 10 bölge tespit edilmiş ve bu bölgelere öncelik verilmişti.

  Program çerçevesinde İngiltere'de polis son dönemde sokaklarda daha çok kişiyi durdurup arama yapıyordu. Bu arada gençlerin sık gittikleri yerlere havaalanlarındaki gibi güvenlik kapıları konulması için çalışmalar da sürdürülüyor.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim