Faiz oranının yıl sonunda yüzde 3'ün üzerinde olması gerektiğini savunan Harker, Temmuz ayında yapılacak FOMC toplantısında faizin 50 baz puan mı 75 baz puan mı artırılacağına henüz karar verecek durumda olmadığını ifade etti.

Talepte istenen yavaşlamanın başladığına dair işaretler gelmekte olduğuna dikkat çeken Harker, "Eğer talep beklenenden daha hızlı yavaşlar ise Temmuz ayında 50 baz puanlık bir artırım iyi olur. Daha sınırlayıcı, kısıtlayıcı bir duruşa doğru gitmemiz gerekli, oraya nasıl ulaşacağımız verilere bağlı" diye konuştu.

ABD ekonomisinin 2 çeyrek üst üste negatif büyüme görebileceğini de ifade eden Harker, gelecek yıl da enflasyonun yüszde 5'in üzerinde olacağını, ancak sonraki yıl yüszde 2,5'e gerileyeceğini öngördü.

İşgücü piyasasının hala oldukça sıkı olmaya devam ettiğini belirten Harker, "Hala çok sıkı bir iş gücü piyasasına sahibiz. İşsizlik oanında yüzde 4'ün üzerine ciddi şekilde çıkılmasını beklemiyoruz. İşverenler çalışanlarını bırakmak istemiyorlar, bu nedenle işsizlikte hızlı bir artış öngörmüyoruz" değerlendirmesini de yaptı.