Sigorta kapsamında çalışmaya başlayan bireyler, çeşitli sebeplerle malul duruma düştüklerinde emekli olma şansına sahip olabilir. Sağlık sorunlarına bağlı olarak erken emeklilik imkanları genellikle malulen emeklilik ve engelli hakları temelinde iki ana kategoride ele alınıyor. Ancak her iki kategori arasında önemli farklar bulunuyor. Bu hastalıkları yaşayan bireyler, daha erken emekli maaşı almaya başlayabilir. Bu mesleklerin hangileri olduğu ise ayrı bir merak konusunu oluşturuyor.

Sigortalı olarak çalışan kişiler, çeşitli sağlık sorunlarından dolayı erken emeklilik hakkı elde edebiliyor. Bu bağlamda, sağlık durumu kötüleşen veya rapor alan kişiler için sunulan erken emeklilik imkanları oldukça önemli bir rol oynuyor. Sosyal Güvenlik Mevzuatı, bu ihtiyaca cevap verebilmek adına özel düzenlemeler içeriyor.

EMEKLİ EDEN HASTALIKLAR
Malulen emeklilik hakkı, her hastalık için geçerli olmuyor. Bu emeklilik için, bazı özel sağlık durumlarının yaşanması gerekiyor. İşte malulen emekli olunabilecek rahatsızlıklar:

Kanser
Epilepsi
Parkinson hastalığı
Beyin tümörleri
Behçet hastalığı
Organ nakli (kemik iliği hariç)
AIDS

Tüberküloz
Siroz
Zeka geriliği
Şizofreni
Bipolar bozukluk
Multipl skleroz (MS)
Serebral palsi

Felç
Uzuv kayıpları
Demans
Görme kaybı

Bu hastalıkların yaşanması durumunda, iş gücü kaybı yüzde 60 ve üzerinde olursa, kişi malulen emeklilik hakkı kazanabilir. 

MALULEN EMEKLİLİK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

Malulen emekli olabilmek için bazı yasal şartlar bulunuyor. Bu şartlar:

Sigortalı çalışma koşulu: İşçilerin en az 10 yıl süreyle kesintisiz bir şekilde sigortalı olarak çalışmış olmaları gerekiyor. 

Prim ödeme şartı: Sigortalı bireyin en az 1800 gün prim ödemesi gerçekleştirmiş olması gerekiyor.

Malullük olayının zamanlaması: Malullük durumu, sigortalının işe başlama tarihinden sonra meydana gelmeli.

Cumhurbaşkanı Erdoğan atama müjdesini verdi! Tarih açıklandı 35 bin personel daha alınacak Cumhurbaşkanı Erdoğan atama müjdesini verdi! Tarih açıklandı 35 bin personel daha alınacak

Maluliyet belgesi: Çalışanın maluliyet durumu, resmi sağlık kuruluşlarından temin edilen maluliyet raporu ile belgelendirilmeli.

Güç kaybı yüzdesi: Maluliyet raporuyla emeklilik başvurusu yapabilmek için en az %60 güç kaybının tespit edilmiş olması gerekiyor.