Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Erdoğan’ı şiirle eleştiren avukatın tazminat cezası iki katına çıkarıldı. Mahkeme "faşizm", "diktatörlük" gibi ifadeleri ağır eleştiriden sayarken "engerek" ve "çiyan" benzetmesini hakaret olarak değerlendirdi.DW Türkçe'den Aican Uludağ'ın haberine göre, karikatürist Musa Kart’ın Penguen dergisinin kapağına taşınan “Tayyipler Alemi” karikatürü davasının bir benzeri İstanbul’da görüldü. Şair Ahmet Arif’in “Diyarbekir Kalesinden Notlar ve Adiloş Bebenin Ninnisi” şiirinden alıntı yaparak paylaşım yapan Avukat İsmet Hancı, Erdoğan’ı yılana benzettiği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı'na 25 bin TL tazminat ödemeye mahkûm edilmişti. Şiirdeki "Bunlar, Engerekler ve çıyanlardır” ifadesinin Erdoğan’ın fotoğrafıyla paylaşılmasının hakaret olduğunu belirten İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, tazminat miktarını 50 bin TL’ye çıkardı.

Antalya’da avukatlık yapan İsmet Hancı, sosyal medya hesabı üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a farklı zaman dilimlerinde siyasi eleştirilerde bulundu. Hancı, paylaşımlarında “kaçaksaray”, “AKP faşizmi”, “Tayyip diktatörlüğü”, “Diktatör Tayyip” ifadelerini kullandı.

Avukat Hancı, başka bir mesajında ise Erdoğan’ın fotoğrafına vererek, Ahmet Arif’in “Diyarbekir Kalesi’nden notlar” şiirindeki “Bunlar, engerekler ve çiyanlardır, bunlar özgürlüğümüze ve ekmeğimize ve kardeşliğimize el koyanlardır, tanı bunları tanı da büyü” dizelerini yazdı. Erdoğan’ın avukatları, bu paylaşımların kişilik hakkı ihlali olduğunu belirterek, Hacı’ya 100 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı.