banner158

Elazığ 12-13 Ekim 2019 Orcik Festivali ve Bağ Bozumu Şenlikleri İptal

Değerli Aydınpost okuyucuları ve YUPA TUR gezi dostları bu haftada sizleri Elazığ’a götüreceğim. 33 yıl sonra canım sıkıldı, doğduğum yerleri görmek istedim ve kimseye haber vermeden otobüs ile yolculuğu çok sevdiğim için akşamüstü Murat Turizm ile bu seyahatimi gerçekleştirdim. Yolculuğum sırasında Afyon, Ankara, Kayseri, Malatya, Elazığ’a vardığımızda 33 yıl önceki Elazığ’dan eser kalmamış, yenilenmiş, batıya doğru büyümüş ve yıllar sonra ne kadar değiştiğini gördüm.

Ben gezmek doğduğum yeri görmek, biraz da nostalji yapmak istedim. Belki egeden yıllar önce yaptığım gibi yerli turist götürmek düşüncemdi. FAKAT!

İlk karşıma çıkan Elazığ’a gelen turistlerin daha rahat gezdirebilmek için kolları sıvamışlar, Elazığ’ın turizmine önemli bir katkı sağlayacak olan şehre gelen turistlerin yerli veya yabancı gözetmeden rahat gezdirilebilmesi için tur otobüsü üstü açık çalışmaları hızla devam ediyor. Tur otobüsünü hazırlayan Yıldızlar otomotiv yönetim kurulu başkanı Halis Yıldız Elazığ’a yakışır bir otobüs yapacaklarını söyledi.

elazig.jpgBirçok şehirde olan tur otobüsü artık Elazığ’da da olacak. Elazığ’a gelen turistlerin gezdirmesinde kullanılabilecek tur otobüsünün yapım çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Elazığ Belediyesi tarafından bir yolcu otobüsüne dönüştürülmesi için tahsis edildi, tur otobüsünün yapım çalışmalarına kısa bir süre önce başlandı. Üstü kesilen otobüste ve yan bölümleri kesilen otobüs turistlerin gezip fotoğraf çekebilecekleri bir otobüse dönüştürülüyor.

Bunun haricinde de bu yıl on üçüncüsü yapılacak olan ORCİK FESTİVALİ esnafı heyecanlandırdı.

Elazığ’ın tescilli ürünlerinden ORCİK için 13. defa düzenlenmesi planlanan festival üreticiden satıcıya kadar herkesi heyecanlandırdı.

Elazığ’ın tescilli ürünlerinden ORCİK FESTİVALİ’NİN 12-13 EKİM’de yapılacağını tüm Elazığ halkının yani sıra esnafları da sevindirdi.

Tarihi Kapalı Çarşı’da ORCİK satan esnaflar yapılan festival işlerin açıldığını ve daha fazla üretim satış olduğunu aktardılar.

Bu festivale de on ayak olan AK PARTİ ELAZIĞ MİLLETVEKİLİ ZÜLFÜ TOLGA AĞAR’DIR.

Köylerde bağbozumu döneminde yapılan patent ve marka kurumca tescillenmiştir.

Festival öncesi günde 20 kilo satılan ORCİK Festivalle birlikte 40-50 kiloya çıkacaktır.

Elâzığ’ın tarihi ORCİK’TİR. Herkes ORCİK’İN ne olduğunu bilmez, Ama Elazığlı bilir. ORCİK VE PESTİL YAPAR. Gezimize dönecek olursak!

İlk olarak üzüm ve ORCİK Festivalinde kullanılacak olan tur otobüsünün yapım süreciyle ilgili bilgi veren yıldızlar otomotiv yönetim kurulu başkanı Halis Yıldız bu tür şeylere meraklıyım.

Ama ne hikmetse bunu kaçırmışım bu aracı millet 20-30 yıl evvel yapmış.

Bittikten sonra Elazığ Belediyesi’nde kalacak, Belediyenin tapulu aracı olacaktır.

Gelen turistlerin rahat gezeceğini belirten Halis Yıldız Turist Geldi, Elazığ’a Acente diyecek ki ben turist kafilesini getirdim, belediye birimleri kira karşılığında bünyesinde varsa rehber eşliğinde gezdirmeye başlayacak. Sırası ile Sivirce’ye Hazar Gölün’e Palu’ya Ağın’a Harput’a ve Keban Barajı’nı gezdirebilirler ve düşünün ki gelen turistler, konaklama ötesi Elazığ ekonomisine can simidi olacaktır.

Aydın Avcı olarak 33 yıldır doğup gidemediğim şehre gittiğimde karşıma bunlar çıktı. Ben de sizlere dilimin döndüğü, kalemin yazdığı kadar siz değerli Aydınpost okuyucularını bilgilendirmek istedim, Elazığ için bir Festival düşünmeyelim, Festival düşünecek olursak Ceviz Festivali, Badem Festivali düşünelim. Ayrıca Elazığ’ın Sivirce İlçesi sınırlarında bulunan Hazar Gölü tarihi, çevresine kattığı güzelliği ve yaz dönemini içerisinde barındırdığı plajlar kamp alanları ve tesisleriyle Doğu’nun Turizm cennetidir.

Hazar gölü TEKTONİK bir göldür. Çevresindeki kaynaklar ve yağmur/kar sularıyla beslenmekte, bu nedenle suyu berrak ve tuzsuz tatlı bir sudur, tatlı su balıkları ile meşhurdur. Bu yüzden Göl ile ilgili Festival olabilir. Kışın da Hazarbaba Kayak Merkezi Hazar gölü manzarası eşliğinde kayak yapılabilir, Aralık ayında başlayıp Nisan ayı sonuna kadar kayak mevsimi devam ediyor.

Telesiyej’de dağın zirvesine kadar çıkıyor, Yazı başka Kışı başka değerlendirebilirsiniz!

Bu yapılan aracı çok amaçlı kullanabiliriz. Elazığ Şehrimize büyük bir protokol geldiğinde Hemen alsınlar açık havada gezdirsinler, Harput’a çıkarsınlar Harput Kalesini, Eğri Minaremizi Bana bıraksalar ben şarabı da oraya koyarım, oda olsun isterim. Üzümümüz de olsun.

Bu arada Otobüs 5 Ekim’de belediyeye telsim edilecek, 12- 13 Ekim tarihinde yapılacak ORCİK Festivalinde görev yapacaktır. Yazıyı kaleme aldığımda Festivalin Suriye’deki güvenli bölge için yapılan askeri müdahale başlandığından Eğlence kısmına giren festival iptal edilmiştir.

Fikir Babası Şahin Şerifoğluları Elazığ Belediye Başkanıdır, Şahin bey hayrına burada bir sektör oluştu, bunu düşünen her kimse ise Allah razı olsun, Ben bu işi sektör içinde olduğum halde akıl erdirememiştim diyor Halis bey.

Bundan sonra yapacağım, hatta daha ileri giderek civar illere de teklif vereceğim.

Bu sayede Elazığ’a Ekonomiye bir katkımız olacaktır, özellikle turizm sektöründe bu araç çok önemlidir. Şehir tanıtımına katkısı olacaktır.

ORCİK pestil üzüm ve tut şırasından elde edilen pestil Elâzığ’ımızın öz ve öz malıdır.

BADEMLİ ORCİK, SUCUK, BADEMLİ KÖME,

13 ELAZIĞ 12-13 EKİM 2019 ORCİK ESTİVALİ VE BAĞ BOZÜMÜ ŞENLİKLERİ İPTAL EDİLDİ.

Gelelim Elazığ mutfağına neymiş diye soranlara Orcik Kermak, Ceviz olmasa olmazdır.

Gömbe:

Ayran çorbası diyen de var, Harput Çorba. Elazığ’da da meşhur içli köfte. Yufkası özel sırın.

Menengiç ya da Çedene kahvesi, Adı da tadı gibi özel Lobik Çorbası.

Kömbesini duymuştuk, ama küncülü köfte, Ayrıca Kara Kavurma. Tatlı çeşitleri başta Künefe, Hoşap.

Doğu Anadolu’nun nadide şehirlerinden birisine doğru 33 yıl son yola çıktığımda, Elazığ Mutfağı Lezzet Durağında 150 ‘ye yakın yemek çeşidiyle bir şölen yaşatır her gelen insana.

Elazığ Mutfağında (Harput Mutfağı) Tarihi Oğuzlara kadar uzanır, Bunlarda Elazığ Mutfağı ile ilgili DİP NOT

Sonuç: Asıl önemlisi 110 metrelik Orcik’i de halkın dediği gibi yaparsak GUİNESS REKORLAR Kitabına girebilmektir. İnancım tamdır.

Doğduğumu şehre 33 yıl sonra gittiğimde ne düşünüyordum, nelerle karşılaştım, Aydın Avcı’dan da bu haftalık bu kadar değerli yorumlarınızı bekliyorum.

 

 

banner189