banner158

Dünya ayağa kalkmıştı! Özür dilediler...

Boeing, 737 MAX tipi uçaklarının, Endonezya ve  Etiyopya'daki kazalarla gündeme gelmesi üzerine, hava yolu şirketlerinden ve hayatını kaybedenlerin ailelerinden özür diledi.

Dünya ayağa kalkmıştı! Özür dilediler...
banner152


ABD merkezli uçak üreticisi Boeing'in ticari uçaklar CEO'su Kevin  McAllister, Paris'te gazetecilere yaptığı açıklamada, "(Ekimdeki Lion Air ve  marttaki Etiyopya Havayolları kazaları) Yaşanan can kayıplarından dolayı çok  üzgünüz." dedi.

McAllister, hava ulaşımında yaşanan aksaklıklar nedeniyle havayolu  şirketlerinden ve kaza sonucu hayatını kaybedenlerin ailelerinden de özür diledi.

Boeing 737 Max 8 krizi

Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı, 10  Mart'ta Addis Ababa'dan Kenya'nın başkenti Nairobi'ye gitmek için havalandıktan  kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.

Endonezya'da ise Lion Hava Yollarına ait "JT 610" sefer sayılı Boeing  737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018'de, Cakarta'dan Sumatra Adası'ndaki Pangkal  Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa bir süre sonra denize çakılmıştı.  189 kişinin yaşamını yitirdiği kaza, bu tip uçakların ilk kazası olarak tarihe  geçmişti.

Etiyopya'daki kazanın ardından aralarında Türkiye, Çin, Etiyopya,  İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya'nın da aralarında bulunduğu  birçok ülke "Boeing 737 Max" tipi uçakların operasyonlarını geçici durdurmuş ve  hava sahalarını bu uçuşlara kapatmıştı.

Her iki kazada da 737 Max tipi uçaklarda, hücum açısı sensörleri  arasındaki veri uyuşmazlığının "Manevra Karakteristiği Takviye Sistemi" (MCAS)  adı verilen kontrol sisteminin otomatik devreye sokmasının etkili olduğu  belirtilmişti.

Boeing, 737 Max tipi uçakların hücum açısı sensörlerinin MCAS  yazılımına yanlış veri sağlaması durumunda, ek güvenlik katmanları sağlayacak bir  güncelleme yapacağını duyurmuştu.
Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2019, 19:32