banner158

Aydın’da işten çıkartılan otobüs şoförleri eylemlerini sürdürüyor! Sosyal İş Sendikası üyeleri, işten çıkarılan 9 şehir içi otobüs şoförü ile oturma eylemi yaptı

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından işten çıkartılan otobüs şoförleri eylemlerinin 23. gününde Aydın Büyükşehir Belediye binası önünde basın açıklaması yaptı.

Aydın’da işten çıkartılan otobüs şoförleri eylemlerini sürdürüyor! Sosyal İş Sendikası üyeleri, işten çıkarılan 9 şehir içi otobüs şoförü ile oturma eylemi yaptı

Disk Genel Sekreteri Celal Uyar’ın da yer aldığı eylemde ilk olarak işten çıkartılan işçiler ve bir grup sendika üyeleri Aydın Büyükşehir Belediye binası önüne yürüdü.

Emniyet güçlerinin geniş güvenlik önlemi aldığı eylemde hazırlanan basın açıklamasını okuyan DİSK Genel Sekreteri Celal Uyar “Aydın Büyükşehir Belediyesinin dokuz işçiyi sırf anayasal sendikal haklarını kullandığı için işten atmıştır. Sendikal nedenle yapılan bu işten çıkarmalara gerçek dışı gerekçeler öne sürülmüştür, CHP İlçe örgütlerini de seferber ederek, üyelerimizi baskı ve tehdit ile sendikamızdan istifa ettirmeye başlamıştır” dedi.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ AÇIKLADI

Disk Genel Sekreteri Celal Uyar yaşanan sorunun çözümünü üç madde ile açıkladı çözüm için “İşten çıkartılan işçiler işe alınmalı, Sendikal baskılar son bulmalı, Yetki İtirazı Davası geri çekilmeli ve görüşmelere başlanmalıdır” ifadelerine kullanan Uyar yaklaşan kurban bayramına kadar sorunun çözülmesini istedi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden basın açıklaması

Öte yandan belediye şoförlerinin işten çıkarılması ile ilgili olarak yazılı ve görsel basında çıkan haberlere istinaden Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden yazılı açıklamada bulunuldu.

Yapılan açıklamada, “Bazı yazılı ve görsel basın yayın organlarında yer alan haberlere ilişkin olarak bu basın açıklamasının yapılması zaruri olmuştur. Bizim için önemli olan vatandaşlarımızın can güvenliğidir. Bu nedenle belediye otobüslerinde (Sarı Civcivler) görev yapacak şoförlerimiz işe alınırken; çok ciddi direksiyon testi, sosyolog ve psikolog kontrolü ile işçi sağlığı ve iş güvenliği eğitimleri verilerek işe alınıyor. Göreve başlarken şoförlere; cep telefonu ile konuşulmaması, trafik kurallarının ihlal edilmemesi, aracın donanımı ile oynanmaması, güzergâh ihlali yapılmaması, yolcu güvenliğini tehlikeye atacak davranışlardan uzak durulması, trafik kurallarına uyulması vb. iş kuralları hakkında gerek yazılı, gerekse sözlü uyarılar yapılmaktadır. Vatandaşlarımızın kaliteli, huzurlu ve sağlıklı koşullar altında seyahat etmesi bizim en büyük önceliğimizdir. Bu nedenle belirtilen kurallara ve trafik kurallarına uymayan şoförlere bugüne kadar asla müsamaha gösterilmemiştir. Bundan sonra da gösterilmeyecektir. Kendilerine işe girerken tebliğ edilen bu kuralları ihmal eden şoförler uyarılmakta, savunmaları alınmakta ve eylemlerinin ağırlığına göre gerekirse iş akitlerine son verilmektedir. Yapılan uygulama mevcut iş kanununa ve çalışma hukukuna tamamen uygundur. Vatandaşlarımızın can güvenliğini esas alan bu uygulamayı başka bir noktaya çekmeye, sanki sendikal haklar ihlal ediliyormuş gibi göstermeye ve böylelikle vatandaşlarımızın can güvenliğiyle oynamaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.

2586804.jpg

Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 00:14
banner192