banner83

Akupunktur mucizesini siz de keşfedin!

Organlar ve vücut yüzeyi arasındaki sinirsel bir bağlantı olduğu ilkesiyle, hastalığın hangi noktanın etkisinde olduğu bilinerek, çoğunlukla iğne ile bu noktaları uyarma olarak tanımlanan akupunktur hakkında bilinmeyenleri ve yanlış bilinenleri Dr. Nil Ka

Akupunktur mucizesini siz de keşfedin!
banner94
banner26

AYDINPOST HABER SERVİSİ/A.İREM ER- Organlar ve vücut yüzeyi arasındaki sinirsel bir bağlantı olduğu ilkesiyle, hastalığın hangi noktanın etkisinde olduğu bilinerek, çoğunlukla iğne ile bu noktaları uyarma olarak tanımlanan akupunktur hakkında bilinmeyenleri ve yanlış bilinenleri Dr. Nil Kaan’a sorduk.

Aydın Akupunktur Tanı Merkezi’nden Dr. Nil Kaan, İstanbul Tıp Fakültesi mezunu ve 26 yıllık deneyimli bir hekim. On dört senedir Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyeliği de yapan Dr. Nil Kaan, akupunktur ile ilgili merak edilenleri Aydınpost ile paylaştı.

EN ETKİLİ AĞRI TEDAVİLERİNDEN BİRİ

İhtisas alanı da ağrı odaklı olduğu için akupunktur ile ilgilendiğini belirten Dr. Nil Kaan, ‘’Meslek hayatım boyunca hastaların yaşadıklarını birebir görüyordum. Zamanla ağrı kesicilerin yeteriz kaldığı, mevcut yaklaşımların yetmediği durumlarla karşılaştık. İşte bu noktada akupunktur araştırmalarımı derinleştirdim ve bu konuda uzmanlaşmaya karar verdim. Uzun süren bir eğitim programının ardından Bakanlık onayı ile bu tanı merkezini hastaların hizmetine sundum. Özellikle Aydın’da bu konuda büyük bir eksiklik olduğunu fark etmem de beni harekete geçirdi. Akupunktur genel hatları ile

• Ağrı tedavisi (baş ağrıları, boyun, bel, omuz, diz, küçük eklem ağrıları)

• Sigara bıraktırma tedavisi

• Endokrin bozukluklara bağlı olmayan şişmanlık (obezite) tedavisi

• Stres ve gerginliğe bağlı uyku problemleri, Psikolojik hastalıklar

• Alerjik hastalıklar

• Çocuklarda gece işemeleri

• Sindirim sistemiyle ilgili bazı hastalıklar

Gebelik bulantı, kusmaları ve dismenorede kullanılabiliyor’’ diye konuştu

Özellikle kilo problemi için akupunkturun çokça tercih edildiğini söyleyen Kaan, bunun yanlış bir yönlendirme olabileceğini belirterek şunları ekledi, ‘’Akupunktur uygulamaları kilo verme ve sigara bırakma ile özdeşleştirildi ama bundan çok daha fazlasını vaat ediyor. Akupunktur, vücudun kendi kendini iyileştirebilme kapasitesinin devreye sokulduğu bilimsel bir tedavi yaklaşımıdır. Ağrı tedavisi de bunların başında geliyor. Hastalar çok fazla ilaç kullanmalarına rağmen rahatlayamıyorlar veya ilaçların ciddi yan etkileri ortaya çıkıyor. Akupunktur, sadece ağrıyı geçirmiyor, altta yatan hastalık nedeninin de düzeltilmesine yardımcı oluyor. Biz burada hastaya göre düzenlenmiş seanslarla ilaçsız ve yan etkisiz bir tedavi olanağı sunuyoruz’’ dedi.

Özellikle toplumda sık görülen bel ağrısı probleminde de çok başarılı sonuçlar elde ettiklerini vurgulayan Kaan, "Buraya yakınları yardımı ile gelen hastalarımın yürüyerek çıkıp gittiğini görmek benim en büyük mutluluk kaynağım. İnsanlar akupunkturu tüm tedavileri denedikten sonra son çare olarak görüyor. Ama bir uzman tarafından tanısı doğru olarak konmuş bir hasta için akupunktur tedavisi, planlanan ilaç tedavisine eklenebilir, bazı durumlarda ilk seçenek bile olabilir" dedi.

İĞNELERDEN KORKMAYIN

"Akupunktur genel olarak eski Çin tıbbına dayanan, vücuda iğneler batırılarak yapılan biraz gizemli bir tedavi yöntemi olarak biliniyor. Oysa Avrupa'da akupunktur, tıp fakültelerinin birçoğunun eğitim programlarına girdi ve üniversitelerin bünyesinde hizmet veren klinikler mevcut. Ülkemizde bilimsel bir tedavi yöntemi olarak henüz tam olarak bilinmiyor. Türkiye’de de üniversitelerde bilim dalı olarak akupunkturu görebilmeyi umuyorum. Türkiye'de akupunktur tedavisini Sağlık Bakanlığının onayladığı eğitim sertifikasını almış doktorlar uygulayabiliyor. Hastaların bu duruma özellikle dikkat etmesini rica ediyoruz’’diye belirtti.

Akupunktur iğnelerinin kimi zaman korkutucu olabileceğini ifade eden Kaan,"İlk başta bir tedirginlik yaşanmasını tabii ki anlayışla karşılıyoruz. Fakat hastalar ilk iğneden sonra korkulacak bir şey olmadığını anlıyorlar. Kullanılan iğneler steril ve çok ince olup hafif bir batma hissedilebilir, birkaç iğneden sonra yerini rahatlamaya bırakıyor. Eğer ön yargılarından sıyrılabilirlerse akupunkturun herhangi bir tedavi yönteminden daha acılı veya ağrılı olmadığını söyleyebilirim’’ dedi.

HAMİLELİK BULANTILARINA ÇÖZÜM

Akupunkturun kulaktan dolma bildiklerimiz dışında günlük hayatı zorlaştıran pek çok probleme de çözüm olduğunu vurgulayan Kaan, ‘’ Hamilelerin en büyük problemlerinden biri olan bulantı ve kusmalar, akupunktur tedavisi ile azalıyor, rahatsız edici bir problem olmaktan çıkıyor. Bunun yanı sıra günümüzde daha sık rastladığımız şiddetli adet ağrısında, tıbbi olarak sebebi bulunamamış başarısız bebek denemelerinde, tıbbi tedaviyi destekleyici olarak akupunkturun önemli faydaları vardır" diye belirtti.

SINAV STRESİ YAŞAYAN ÖĞRENCİLER…

"Akupunktur her yaştaki hastalara uygulanabilir, ama yaşlılarda ve hamileler de dikkatli olunması gerekiyor. Gece işemesi problemi olan çocuklarımız ya da sınavlar ve çalışma temposu yüzünden yoğun stres altında olan gençlerimiz de seanslar sonunda belirgin bir rahatlama hissediyorlar".

AKUPUNKTUR İLE KİLO VERMEK

Akupunktur ile kilo vermede hastaların memnuniyet düzeyinin çok yüksek olduğunu belirten Kaan, ‘’Aslında burada yanlış bir kanıya da açıklık getirmeliyiz. Sadece akupunktur insanlara kilo verdirmez. Akupunkturun asıl önemli etkisi fazla yemek yeme isteğini belirgin olarak azaltması, rejim yapmayı kolaylaştırması ve açlık hissine bağlı huzursuzluk ve gerginliği azaltmasıdır. Obezite, ciddi ve çok yönlü bir problem olup bu probleme tansiyon yüksekliği, diyabet, endokrin bozukluklar eşlik edebilir. Öncelikle bu hastalıkları tedavileri yapılması son derece önemlidir" dedi.

img_1114.jpg

img_1118.jpg

img_1127.jpg

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2014, 09:26

banner101

banner102