Tiny House diğer bir adıyla küçük evler son dönemde popülerliğini koruyor. Tekerlekli şekilde ev kurmak isteyen vatandaşlar en sık Trakya bölgesinin tercih etmeye başladı. Bu proje için yapı ruhsatının olması gerekiyor. Konuyla ilgili tüm detaylar paylaşıldı. İşte o evler ile ilgili tüm detaylar…

Adnan Oktar'ın cezaevi talimatları ne anlama geliyor? 40 günde, 83 avukatla, 500 saat görüşme! Adnan Oktar'ın cezaevi talimatları ne anlama geliyor? 40 günde, 83 avukatla, 500 saat görüşme!

Konut fiyatları üzerindeki artış ile birlikte vatandaşlar ev almakta zorlanıyor. Vatandaşlar yatırımlarını ev fiyatlarının yüksekliği sebepli arsa ve tarlalara yönlendirdi. İstanbul’a yakın olması için özellikle Trakya bölgesinde sıkça Tiny House yapımlarının arttığı belirtildi. Arazi geliştirme ve de yatırım danışmanlığı kurucusu olarak bilinen Mert Van konut fiyatlarındaki yüksek oranlar ile birlikte vatandaşların enflasyon karşısındaki paralarını korumaları çabası ile birlikte deprem gibi sebepler ile yatay mimari üzerinde oluşan talebin arttığını belirtti. Bu noktada da arsaya olan ilginin arttığını dile getirildi.

Vatandaşlar hem daha kullanışlı hem de masrafları azaltması sebebi sıkça Tiny House’ları tercih ediliyor. Deprem riskinin de bulunmaması ile birlikte bu evler sıkça gündeme geliyor. Özellikle de İstanbul için beklenen deprem adına vatandaşlar Trakya bölgesine yoğun olarak bu yapıları inşa etmeye başladı. Vatandaşlara uygun fiyatlar satılan bu evler arsalar üzerine inşa ediliyor.

Son dört yıl içerisinde Türkiye genelinde arsa fiyatlarının %530 oranında artması ile birlikte arsa yatırımı adına en çok fırsat veren bölgeler açıklandı. Kuzey Ege, Kırklareli, Manisa, Çanakkale ve Yalova en çok yatırım yapılan bölgeler arasında yer aldı. Bununla birlikte Bursa, Balıkesir, Kırklareli, İzmir, Edirne ve Çanakkale’de bu bölgeler arasında yer aldı.

Tiny House yapımının popülerlik kazanması ile birlikte bu evler adına yapı ruhsatı alınması gerekliiği de gündeme geldi. Tiny House römork kapsamına girmemek ile birlikte yapı ruhsatı istenmiyor. Sabit Tiny House’lardan ise yapı ruhsatı isteniyor.