Bir süredir inişli ve çıkışlı bir profil sergileyen altın fiyatları dalgalanmaya devam ediyor. İşte söz konusu fiyatlarda son durum.

Bir süredir stabil bir fiyat yerine çalkantılı bir grafik sergileyen altın fiyatlarında ciddi anlamda dalgalanmalar söz konusu. Gram altın ve ons altın fiyatları yatırımcıların odağında yer almaya devam ediyor. Altın sahiplerinin akıllarında, altın fiyatları ne olacak sorusu yer alıyor? Altın düşecek mi yoksa çıkacak mı sorusuna cevap vermeye çalışan analistler de mevcut.

CY Securities Baş Ekonomisti Clifford Bennett, bir ya da iki hafta içinde ons altın fiyatında yeniden yükseliş başlayabileceğini söyledi. Piyasa uzmanı İslam Memiş de gram altın fiyat tahmini yaparken yıl sonunu işaret ederek, “Gram altında da yıl sonu 1600 lirayı görmemiz mümkün” dedi.

Küresel piyasalar uzun süredir çalkantılı bir profil sergiliyor. Altın fiyatlarında bir iniş ve bir çıkış söz konusu. 1000 TL ile psikolojik direnç konumuna gelmiş halde. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eylül toplantısında 50 baz puan faiz artırabileceğine yönelik artan beklentilerle sınırlı da olsa pozitif seyrederken, yatırımcıların gözü bugünden itibaren yoğunlaşacak makroekonomik veri gündemine çevrildi.

Çin Merkez Bankası'ndan (PBoC) gelen faiz indirimi adımı piyasaları pozitif etkiledi. Para piyasalarında Fed'in eylülde yüzde 64 ihtimalle 50 baz puan faiz artıracağı düşünülüyor. Bununla birlikte altın fiyatlarında da tekrar bir oynama söz konusu olabilir. Artan resesyon ihtimali tahvil piyasalarına da hareketlilik getirdi. Dün, tahvil piyasalarında alış ağırlıklı bir seyir izlenirken, terse dönen getiri eğrisi güçlü kalmaya devam ederek ülkenin resesyona gireceği fiyatlanmaya devam etti.