• BIST 108.489
 • Altın 151,185
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Aleviler için tarihi adım sinyali

  13.11.2008 09:27
  Erdoğan, Alevi açılımıyla ilgili projeyi yerel seçim öncesinde raftan indirdi
  Aleviler için tarihi adım sinyali
  Aleviler için tarihi adım sinyali Aleviler için tarihi adım sinyali Aleviler için tarihi adım sinyali

  Başbakan Erdoğan, Alevi projesi için çalışma başlatarak, cemevlerinin ibadethane olması, özel bütçe ayrılması gibi konuları tekrar görüşmeye açtı. Erdoğan, Alevi mitingi öncesi bu konuda Devlet Bakanı Yazıcıoğlu ve AKP milletvekili Çamuroğlu ile görüştü.

  Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre Erdoğan, Alevi açılımıyla ilgili projeyi yerel seçim öncesinde sürpriz bir adımla raftan indirdi. İlk aşamada cemevlerinin ibadethane olarak tanımlanması ve özel bütçe ayrılması planlanıyor.

  Alevi-Bektaşi Federasyonu"nun hafta sonu Ankara"daki mitinge hazırlandığı günlerde Erdoğan"ın da yeni bir çalışma başlattığı ortaya çıktı. Erdoğan, miting öncesi yeni bir formül geliştirmek amacıyla Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu ve AKP İstanbul Milletvekili Reha Çamuroğlu"yla görüşmeler yaptı. Yazıcıoğlu"yla da görüşen Çamuroğlu, cemevlerinin ibadethane yapılması ve buralara bütçe ayrılmasına dönük yöntemleri anlattı. Bu görüşmelerde, cemevlerinin ibadethane olarak tanımlanmasında karar kılınırken, nasıl bir formülle bütçe ayrılacağı ve uygulamanın nasıl yapılacağına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde böyle bir yapılanmanın olanaklı görünmediğini belirten Çamuroğlu"na, Erdoğan ve Yazıcıoğlu da hak verdi.
  Bakanlıkta olacak

  Gelinen aşamada, Diyanet veya buna paralel bir yapı yerine, tamamen ayrı bir yapılanma getirilmesi görüşü ağırlık kazandı. Cemevlerine aktarılacak bütçenin, "inanç kültürlerinin desteklenmesi" çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı"na verilebileceği belirtildi. İktidar yetkilileri, Anayasa değişikliği gerektiren veya henüz AKP içinde uzlaşma sağlanamayan "zorunlu din dersinin kaldırılması" gibi daha zor girişimler yerine, öncelikle yasa değişikliğiyle atılabilecek adımların hayata geçirilmesine karar verdi. Bu çerçevede camilerde olduğu gibi cemevlerinin de elektrik, su giderleri karşılanacak. Cemevlerinde görev yapan dede, zakir ve hademelerin maaşlarının bütçeden ödenmesi de değerlendiriliyor.

  Tarikatlar meselesi

  Erdoğan ile Yazıcıoğlu, özellikle tekke, zaviye ve türbeleri kapatan yasaya aykırı düşmeyecek formüller geliştirmeye çalışıyor. Hükümet, Alevi kesimin temel taleplerini karşılayacak düzenlemede hassas bir denge kurmanın sıkıntısını yaşıyor. Üzerinde çalışılan formülde, bazı tarikat ve cemaatlerin cemevlerine getirilecek hakları örnek göstererek talepte bulunmalarını engelleyecek bir yapı oluşturulmaya çalışılıyor.  Çamuroğlu dönüyor mu?

  22 Temmuz seçiminden sonra Bilkent Otel"de Alevilerin iftarına katılarak "açılım" mesajı veren Erdoğan, Alevi yazar, İstanbul Milletvekili Reha Çamuroğlu"nu da danışmanlık görevine getirdi. Çamuroğlu, bu adımların kesintiye uğraması üzerine danışmanlıktan istifa etti. Ancak Erdoğan, Çamuroğlu"nun istifasını işleme koymayıp, makam odasını da boşalttırmadı. Son gelişme, Çamuroğlu"nun danışmanlığa "fiilen döndüğü" şeklinde yorumlandı.

  Çözüme çok yakınız

  REHA Çamuroğlu, dün TBMM Genel Kurulu"nda şunları söyledi:  "Bu sorunlar hassasiyet ve gözyaşı içerir. Birbirimize yaşattığımız, zaman zaman ülkemiz siyasetinin, hatta uluslararası siyasetin hepimize yaşattığı derin acıların açtığı derin izleri taşır. Siyasette tribünlere oynamak bazen siyasetçiye haz verebilir. Oysa parlayıcı olduğu defalarca göstermiş konularda şuur sahibi olarak tribünlere oynamak değil de çözüme yönelmek gerekir. Sorun ortada ve çözüme de çok yakın olduğumuzu hissediyorum."
  VATAN

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim