• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242

  Yargıtay dinlenmedi!

  18.11.2009 08:44
  Adalet Bakanı Ergin, Yargıtay santralinin dinlendiği iddialarını yalanladı.
  Yargıtay dinlenmedi!
  Yargıtay dinlenmedi! Yargıtay dinlenmedi! Yargıtay dinlenmedi!

  Ergin, Eminağaoğlu'nu kastederek “Başsavcılıktaki odasında bulunan telefon mahkemece verilen kararla dinlendi” dedi.

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, gazetelerin yönetici ve yazarlarıyla Sarıyer Hakimevi'nde bir araya geldi. Toplantıya gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert'in de aralarında bulunduğu çok sayıda medya temsilcisi katıldı.
  Ergin, toplantıda Yargıtay ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın santral telefonlarının dinlenerek yargının baskı altına alındığı iddialarına cevap verdi. Sadece hakkında soruşturma yürütülen savcı ve hakimlerin telefonlarının yasalar çerçevesinde dinlendiğini söyleyen Ergin “Yargıtay'ın telefonları dinlenmedi” dedi.

  HAKİMLER DE UYMALI

  Hukuk devleti olma ve adil yargılamanın temel garantisinin yargı bağımsızlığı olduğunun altını çizen Ergin şunları söyledi: “Demokratik rejimlerde, temel hak ve özgürlüklerin etkin bir şekilde korunması, bağımsız ve tarafsız yargıyla mümkündür. Yargı mensupları da görevlerini yaparken hukuk kuralları içerisinde hareket etmek zorundalar. Bağımsızlık, hakim ve savcıların kurallara uyma mecburiyetini ortadan kaldırmaz. Ancak bazı hakim ve savcılarımız hukuk kurallarını ihlal etmektedir.”

  YETKİ ADALET BAKANLIĞI'NDA

  Suç işleyen hakim ve savcıları hakkında inceleme ve soruşturma yetkisinin Adalet Bakanlığı'nın iznine bağlı olduğunu hatırlatan Adalet Bakanı Ergin, konuyla ilgili Anayasa'daki düzenlemeleri anlattı. Ergin, Yargıtay santralinin dinlendiği ve Yargıtay üyeleri hakkında soruşturma yapıldığı haberlerini hatırlatarak “Oysa Yargıtay santralinin dinlettirilmesi, Yargıtay üyeleri hakkında soruşturma yapılması söz konusu değildir” dedi.

  SAVCININ TELEFONU

  Ergin, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nu kaste-derek “Başsavcılıktaki odasında bulunan telefon, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 135'inci maddede sayılan katalog suçlardan dolayı mahkemece verilen kararla dinlendi. Bu bir yargı kararıdır ve şeklen usulen eksiklik yoktur” diye konuştu. Ergin, dinleme ve soruşturmanın CMK'ya göre gizli olarak yürütüldüğünü vurguladı.

  İZİN ŞARTI ÜYELER İÇİN

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Yargıtay Kanunu'nun 46'ncı maddesindeki istisnalar dışında, Yargıtay hizmet binalarına ilişkin olarak da özel bir soruşturma usulü bulunduğunu, ancak kişinin Yargıtay binasında çalışıyor olmasının, üyelerinin tabi olduğu soruşturma usullerinden yararlanma imkanı vermeyeceğini ve Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu'ndan karar almayı gerektirmediğini anlattı.

  Rakamlar baskı yok diyor

  Ergin toplantıda, bakanlık müfettişlerinin yetkileri nedeniyle hakimlerin onlardan gelecek dinleme taleplerini reddetmediği iddiasını da istatistiklerle yalanladı. İnceleme ve soruşturmalar sırasında müfettişler tarafından istenilen dinleme taleplerin hepsinin kabul edilmediğini anlatan Ergin'in verdiği bilgilere göre, 2005-2009 yılları arasında bakanlık müfettişlerinin açtığı toplam 217 adet davadan büyük bir kısmı iptalle sonuçlandı. Son on yılda ise hakim ve savcılar hakkında işleme konan şikayet sayısında neredeyse 12 kat azalma oldu. 1999'da şikayetlerden sadece yüzde 4'ü müfettişler tarafından işleme konulmazken, 2009'da bu oran yüzde 46'ya çıktı. Yine 1999'da hakim ve savcılarla ilgili gelen şikayetlerin yüzde 14'ünde soruşturma izni verilirken, bu rakam 2009'da yüzde 5'e düştü. Soruşturma dosyalarının HSYK'ya sevkedilme oranı da 10 yılda yüzde 11'den yüzde 4'e düştü. Ergin bu durumu, “İstatistikler bakanlığımızın soruşturma izni verirken titiz davrandığını gösteriyor” diyerek açıkladı.

  69 hakim ve savcıyla ilgili karar alındı


  Adalet Bakanı Ergin, son 5 yılda toplam 69 hakim ve savcıyla ilgili dinleme kararı verildiğini söyledi.


  Adalet Bakanı Sadullah Ergin, toplantının ardından dışarıda basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Ergin, bir soru üzerine toplantıda İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in Ergenekon savcılarının talimatı ile dinlendiği şeklinde herhangi bir beyanda bulunmadığını söyledi.

  İddia edilenin aksine son 5 yılda toplam, 69 hakim ve savcıyla ilgili dinleme kararı verildiğini söylediklerini ve bu 69 hakim, savcının dinleme dosya sayısının 6 olduğunu aktaran Ergin, şunları söyledi: “Toplam 6 dosyada bu tedbire müracaat edilmiş ve 69 hakim, savcıyla ilgili, bu 5 yılda alınan karardır. Bunu elbette soruşturma mercileri talep eder, yetkili mahkeme delilleri ve talebi değerlendirir ve karar verir. Bunu bir başka yürütme organı, bir bakanlık mensubunun, bir bakanın, bir siyasetçinin değerlendirmesi doğru değildir. Alınan karar bir yargı kararıdır. Ve bu yargı kararının da karşısında başvurulacak yollar da bellidir. Bu açıdan bunun dışındaki bilgiler doğru değil.”

  Gündeme getirdikleri Yargı Reformu Strateji'sinde müfettişlerin bakanlığa bağlı olmasını eleştirdiklerini hatırlattı. “Bunu biz tanzim etmedik ama uygulamak zorundayız. Aksıyan boyutlarının ise değiştirilmesi için gayret içerisindeyiz” diyen Ergin, Teftiş Kurulu ve ceza işlemlerinin, HSYK'ya bağlanmasını, kurulun bağımsız bütçesinin olmasını kendilerinin istediğini söyledi.

  Ergin “Biz gerekli değişiklikleri yapabilirsek daha uygun zeminlerde bunları konuşabiliriz. Biz bu çalışmalarımızı diğer siyasi partilerle de değerlendireceğiz. İlgili kurumlarla da görüştükten sonra da Meclis gündemine getireceğiz” diye konuştu./yeni şafak

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim