• BIST 85.310
 • Altın 247,826
 • Dolar 6,0466
 • Euro 6,7481

  Yangına körükle gidilmez

  06.04.2009 16:10
  Obama'dan TBMM'de tarihi konuşma
  Yangına körükle gidilmez
  Yangına körükle gidilmez Yangına körükle gidilmez Yangına körükle gidilmez

  İşte Obama'nın TBMM^'deki tarihi konuşmasından satır başları:

  * Ülkelerimiz arasındaki dostluğu pekiştirmek istiyorum.

  * Bu ABD Başkanı olarak ilk resmi ülke ziyaretim. Bana bu ziyaretin bir mesaj olup olmadığı soruldu. Buna cevabım “Evet”.

  * Türkiye ABD"nin mütteifki ve AB"nin bir parçasıdır. Bu sabah Atatürk"ün kabrini ziyerette Anıtjkabir"den çok etkilendim. Ancak Atatürk"ün mirası bu etkileyici yapıyla değil, kurduğu laik ve bağımsız ülkeyle kendini açıkça gösteriyor.

  * Abdülaziz"in bize gönderdiği küçük plakayla başlayan dostluk bugün çok ileri seviyelere ulaştı. Türkiye ve ABD Kosova"da Kore"de Afganistan"da birlikte çalıştı.
  * Bir basketbol sever olarak ben de Hidayet ve Mehmet Okuru zevkle izliyorum.
  * Artık iki demokrasinin de önünde daha büyük sorunlar var. Ekonomik kriz, aşırılıklar, enerji krizleri yüzyılımızın yeni sorunlarıdır ve buna karşı nasıl mücadele edeceğimiz önemli.
  * Hiçbir ulus bu sorunlarla tek başına mücadele edemez. Bu yüzden birlikte ve müşterek menfaatlerimiz için farklılıklarımızı ortadan kaldırmak için çalışmalıyız.
  * Bu krizden en kısa sürede çıkmak ve dünyayı bir daha böyle bir kriz yaşatmamak için Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan"la birlikte görüştük. İklim değişikliği ve enerji sıkıntılarını aşmak için de birlikte çalışmalıyız.
  * Türkiye"nin doğu-batı koridorunda enerji konusunda büyük bir önemi var.
  * ABD Türkiye"nin AB üyeliğini şiddetle desteklemektedir. Türkiye AB"ye yalnızca köprülerle bağlı değildir. Türkiye"nin üyeliği AB"nin gücünü artıracaktır.
  * Türkiye"ni de üzerine düşen görevler var. DGM"ler kapandı, Kürtçe yayınlar başladı, insan hakları konusunda gelişmeler var. Ancak demokrasiler durağan olmaz.
  * Heybeliada Ruhban Okulunun açılması konusunda güçlü sinyaller verileceğine inanıyoruz. Azınlık ve din özgürlüğü konusunda Türkiye"ye güveniyoruz. Ben bunu bir zamanlar değil başkan olmak, oy bile veremeyen bir halkın üyesi olarak konuşuyorum.
  * Geçmişimizle yüzleşmeliyiz. ABD halen kendi karanlık tarihiyle yüzleşiyor. Bizim ülkemizde kölelik ve ayrımcılık geçmişi var. Tarih trajik olaylarla dolu. Geçmişimizle yüzleşemezsek ağırlığı daha da artar. Bu mecliste 1915 olaylarını da dile getirmem lazım. Ermeni ve Türk liderlerin attıkları cesur adımları gördük. ABD ilişkilerin normalleşmesini arzu etmekte ve sınırların açılmasını arzu etmektedir. Kafkasya ve Karadağ"daki çatışmaların bitirilmesinde önemli roller alabilirsiniz
  * Kıbrıs"ta özerk ve çift taraflı bir çözümü destekliyoruz.
  * ABD Ortadoğu"da iki devletli ir yapıyı desteklemektedir. İsrail ve Filistinliler de bunu istemektedirler. VE bu konuda her iki taraf da uzun dönemdir süren sorunları çözmelidirler. ABD ve Türkiye bu çabada İsrail ve Filistin"e yardımcı olabilir.

  *Hiç hata yapmayalım ortak bir terörizm tehdidiyle karşı karşıyayız. Bunların içinde El Kaide ve PKK da var. Hiç bir ülkeye karşı yapılan teröre bir mazeret bulmak mümkün değildir. ABD Başkanı ve NATO sıfatıyla ne PKK"yı ne de bir terör örgütünü desteklemiyorum

  *Türkiye güçlü bir ortağımız. Uluslararası ilk güçlerden biri bölgeyle giden. Birlikte daha önceden yaptığımız gibi bu zorlukları yenebileceğimizi düşünüyorum.

  *Birbirimizi bir araya getiren güvenin zaman zaman zorlandığını biliyorum. Özellikle müslüman inancın yaşandığı ülkelerde bunun yaşandığını biliyorum. ABD hiçbir zaman İslam"la savaşta değil. Olmamıştır, olmayacaktır. Esasen Müslüman dünyasıyla ortaklığımız kritik öneme sahiptir. ABD"nin Müslüman toplumlarla olan ilişkisi sadece terörizm karşıtlığıyla sınırlanamaz. Biz daha kapsamlı müdahil olmak istiyoruz bu sürece. Ortak zeminler yaratmalıyız. Aynı fikirde olmadığımızda bile saygı göstermeliyiz. Yüzyıllar boyunca islam dünyası dünyanın şekillenmesine katkıda bulundu. Pek çok Amerikan ailesinde de Müslüman üyeler var. Bunu çok iyi biliyorum çünkü ben de öyle bir aileden biriyim.

  * Ben daha fazla çocuğun eğitim alması için çaba göstermek istiyorum. Ticaret ve yatırımları artırarak herkesin hayat standardını artırmalıyız. Müslüman dünyasına ortak hedeflere yönelik işbirliğinde bulunmak için biz ABD olarak dostluk elini uzattık, herkese uzattık. Sizin eski bir sözünüz var. Siz yangına körükle gidemezsiniz. ABD de bunu gayet iyi biliyor, TR"de bunu iyi biliyor. Gelecek güç kullananların tahrip edenlerin değil, onaranların olmalıdır.

  * Biliyorum ki siz medeniyetlerin ortasında tarihin dalgalarından etkilenen bir ülkesiniz. Ülkeyi bir yöne ya da diğer yöne çekmek isteyenler olabilir ama ben inanıyorum ki Türkiye"nin büyüklüğü herşeyin ortasında olmasıdır. Kültürünüzün güzelliği de doğu ile batının birleşmesinden... Tarihinizin zenginliği ve demokrasinin gücü ve beraberce geleceğe yönelik umudunuz Türkiye"yi Türkiye yapıyor.

  Milliyet

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim