• BIST 103.912
 • Altın 161,198
 • Dolar 3,9233
 • Euro 4,6062

  Tüllüşah Yok Olma Tehlikesi İle Karşı Karşıya

  25.06.2012 09:57
  Anavatanı Kuşadası olan ve halk arasında tüllüşah olarak bilinen, ilk defa Kuşadası’ndan toplanarak bilim dünyasına tanıtılan ve adını Samsun Dağları’nın antik ismi olan Mykale’den alan Aydın Gaşağı (Centaurea mykalea) isimli çiçek yok olma tehlikesi ile
  Tüllüşah Yok Olma Tehlikesi İle Karşı Karşıya
  Tüllüşah Yok Olma Tehlikesi İle Karşı Karşıya Tüllüşah Yok Olma Tehlikesi İle Karşı Karşıya Tüllüşah Yok Olma Tehlikesi İle Karşı Karşıya

   Kuşadası Belediyesi, Pamukkale Üniversitesi ve EKODOSD işbirliğiyle yürütülen Kuşadası bitkileri envanter çalışması kapsamında, çiçeklenme mevsiminin gelmesi nedeniyle 20 gündür sürdürülen çalışmalarda tespit edilen tüllüşah sayısının iyice azaldığı ortaya çıktı.

  Pamukkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Çelik, ”Bu çiçek türü, ülkemizdeki tür sayısı bakımından en zengin olan Centaurea cinsi içerisinde yer almaktadır. Günümüzde bu bitkilerden elde edilen etken maddeler tıbbi çalışmalarda, özellikle kanser araştırmalarında kullanılmaktadır. Yapılaşma baskısının olmadığı kent içerisindeki doğal habitatlarda kendilerini koruduğu görülmektedir. İleride birçok bilimsel çalışmaya malzeme olacak türlerin, doğal habitatlarının korunmasına özen gösterilmelidir. Kuşadası Belediyesi, Pamukkale Üniversitesi ve EKODOSD işbirliğiyle yürütülen envanter çalışması sonunda tohumları toplayacak, daha sonra çimlendirecek, tekrar doğal ortamlarına aktarılma çalışmalarını yapacağız. Buna ek olarak doğal ortamında yetişen fideleri, doğal botanik parkı içerisine transfer ederek koruma çalışmaları yapacağız” dedi.

  Endemik bir tür olan Aydın Gaşağı, artan yapılaşmalar ve tarım arazilerinin çoğalmasıyla birlikte, doğal olarak kalabilmiş küçük gen alanlarında hayat mücadelesi verirken, sayılarının çok az kaldığı tespit edildi. Dünyada sadece Kuşadası’nda bulunan bu önemli bitkinin “vahim durumda” (CR) kategorisinde, yani çok yakın gelecekte yok olma riski altında bulunduğunu açıklayan Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğasevenler Derneği (EKODOSD) Başkanaı Bahattin Sürücü, “Takriben yüksekliği 2,5 metreye kadar çıkan ve mükemmel formu nedeniyle izleyenlerin dakikalarca bakabileceği Aydın Gaşağı, 6. ve 7. aylarda çiçeklerini açmaktadır. Aydın Gaşağı, dünyada sadece bu bölgede yetişen endemik bir tür olması nedeniyle, Kuşadası tanıtımlarında da kullanılabilecek değerli bir bitki olup, botanik turizmi yapanlara cazip gelecek önemli bir türdür. Çok az kalması ve yaşam alanlarının tahrip olması nedeniyle, bu önemli bitkinin tanıtılması ve korunması gerekmektedir. Kuşadası’nda tespit ettiğimiz başta Aydın Gaşağı olmak üzere, Tüylü Çan Çiçeği, Kıyı Sarımsağı, Aydın Ölmez Çiçeği ve Anadolu Ebegümeci gibi endemik ve nadir türlerin tanıtımına yönelik, kent içine tanıtım panoları yapılması ve tanıtım broşürlerin bastırılması için, Kuşadası Belediyesi’ne bir öneri götüreceğiz. Aslında araştırıldığında Kuşadası’nda çok önemli birçok doğal kaynak türlerinin var olduğu, ancak bu türlerin bulunduğu habitatların her an tahribatlarla karşılaşabileceği görülmektedir. Turizm kentlerinde bulunan siteler arasında küçük küçük kalmış birçok doğal alan bulunmaktadır. Bu alanlar dikenli, çalı çırpı gözüyle bakılarak bilinçsizce tamamen yok edilmektedir. Aydın Gaşağı’nda olduğu gibi dünyada sadece burada yetişen bu önemli bitkiler, küçük alanların içinde kendilerini korumaya çalıştığı bilinmelidir. Bu önemli değerlerin korunması için, hem tanıtım hem de bilinçlendirme çalışmalarımız devam edecek” şeklinde konuştu.

   

  aydinpost-twitter.png aydinpost-facebook.png
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim