• BIST 109.666
 • Altın 156,594
 • Dolar 3,8910
 • Euro 4,5831

  Topuklu ayakkabı giymeyin!

  31.01.2009 18:00
  Hamilelik kramplarından kurtulun!
  Topuklu ayakkabı giymeyin!
  Topuklu ayakkabı giymeyin! Topuklu ayakkabı giymeyin! Topuklu ayakkabı giymeyin!

  Uzmanlar, basit tedbirler alarak kramplardan korunmanın mümkün olduğunu söylüyor.

  Hamilelik döneminde yaşanan sorunların başında krampların geldiğini vurgulayan uzmanlar, basit tedbirler alarak kramplardan korunmanın mümkün olduğun belirtiyor.

  Ayakta fazla kalmamak, otururken ayağın altına yükseklik koymak, yatmadan önce ılık duş almak gibi önlemleri sıralayan uzmanlar, aşırı kilo alınması ya da yüksek topuklu ayakkabı giyilmesini yasaklıyor.
  Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ebru Öztürk, hamileliğin ilk aylarında gebelik hormonlarının etkisi sebebiyle bulantı, yorgunluk ve aşırı uyku hali, baş ağrıları, özellikle son dönemlerinde artan kabızlık, hemoroid, mide yanması, bel ağrısı, sık idrara çıkma ve bacaklarda kramplar, varisler, karında ve göğüste çatlaklar, nefes almada zorluk gibi şikayetlerin görülebileceğini söyledi.

  Özellikle 24'üncü haftadan itibaren başlayan bacak kramplarının ise gebeleri daha çok gece rahatsız ettiğini aktaran Öztürk, krampların zaman zaman aniden uykudan uyanmaya neden olabildiğini kaydetti.

  Ebru Öztürk konuyla ilgili şu bilgileri verdi; "Gebelikte kramp oluşumuna sebep olarak kalsiyum ve magnezyum eksikliği gösterilmektedir. Ayrıca gebelikte büyüyen uterusun toplar damar sisteminde yarattığı baskı ve buna bağlı oluşan dolaşım problemleri de kramp oluşumunda önemli bir etkendir. Ayrıca gün içi yorgunluk, fazla ayakta kalma, aşırı kilo alımı ve varisler bacak kramplarını artırmaktadır. Kalsiyum açısından zengin dengeli beslenme, çeşitli egzersizler, masaj, bölgesel sıcak uygulama gibi yöntemlerle krampların hafifletilmesi mümkündür. Çoğu zaman kalsiyum ve magnezyum içeren ilaç takviyesi de yapılabilmektedir."

  Öztürk, hamilelik döneminde görülen bacak kramplarının önlenmesi için alınabilecek önlemleri şöyle sıraladı: "Uzun süre ayakta kalmamalı, otururken ayağın altına yükseklik konulmalı, yatmadan önce ılık duş almalı, sol yana yatmalı, varis var ise mutlaka varis çorabı kullanılmalı, yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınmalı, aşırı kilo alınmamasına dikkat edilmeli. Kramplar genelde lohusalık döneminde hafifler ve sonrasında da geçer. Kramp girdiği zaman ise baldır üzerine sıcak bir havlu koyup, bacağı yukarı kaldırmak ve ayak parmaklarını yukarı doğru germek rahatlatıcıdır."

  Cihan

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim