• BIST 107.445
 • Altın 152,893
 • Dolar 3,7155
 • Euro 4,3686

  THD Aydın şubesinden uyarı

  27.05.2009 11:19
  Tüketici Hakları Derneği (THD) Aydın Şube Başkanı Ümit Kutbay, ülke genelinde her geçen gün artan kontör dolandırıcılığı olayları nedeniyle vatandaşlara uyarılarda bulunarak, GSM şirketlerini de önlem almaya çağırdı.
  THD Aydın şubesinden uyarı
  THD Aydın şubesinden uyarı THD Aydın şubesinden uyarı THD Aydın şubesinden uyarı

  Cep telefonlarına gelen çeşitli mesaj ve bırakılan çağrı tuzaklarına cevap veren binlerce tüketicinin kontörleri aktarılarak dolandırılmakta olduğunu belirten Ümit Kutbay, “Kontör dolandırıcılığında çok çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Cep telefonuna bırakılan mesaja ya da çağrıya cevap veren tüketicilerin karşısına bazen kendilerini "Emniyet Görevlisi" diye tanıtan kişiler, bazen yabancı dille konuşan kişiler çıkmakta ve mesaja cevap veren tüketiciyi laf cambazlığı ile uzun süre telefonda tutmaya çalışmaktadırlar. Bu konuşma süresi içersinde de tüketicilerden kontör aktarılmaktadır. Diğer bir yöntem de "hediye kazandınız", "çekilişten ….TL para kazandınız" şeklinde gelen mesaja cevap veren tüketicilerden hediyenin ya da paranın kendisine gönderilmesi için hediyenin değerine ya da paranın miktarına göre yüzlerce ya da binlerce kontör istenilmektedir” dedi.
  Tüketicilerin cep telefonlarına gelen çeşitli mesaj ya da çağrılarda bir açıklık olmadığı, konuyla, hizmetin kapsamı ve bedeli hakkında tüketicilere açıkça ve yeterince bilgi verilmediği için tüketicilerin kolayca tuzağa düşürülerek dolandırıldıkları kaydeden Kutbay, “Kaldı ki, cep telefonlarına gelen mesajların ya da çağrıların birçoğu zaten tüketicilerin dolandırılması amacıyla kullanılan yöntemlerdir. Aynı dolandırıcılıklar internet ortamında da yapılmaktadır. Ancak, ne yazık ki, bu tür dolandırıcılıklara GSM şirketleri de zemin hazırlamaktadır. Bu konuda gerekli önlemler alınsaydı tüketiciler dolandırılmazdı. Bu anlamda, cep telefonu aracılığıyla yapılan dolandırıcılıklardan GSM şirketlerinin de gerekli önlemleri almadıkları için sorumlu olduklarını düşünüyoruz. Tüketicilerin cep telefonlarına gelen bu tür mesajlara dikkat etmelerini, tuzağa düşmemelerini, öneriyoruz” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim