banner339
banner313

İnsansı robot Sophia ilginç isteğiyle şaşırttı!

Hong Kong merkezli Hanson Robotics'in insansı robotu Sophia anne olmak istediğini söyleyerek dikkat çekti.

İnsansı robot Sophia ilginç isteğiyle şaşırttı!
banner448
banner451


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

İnsansı robotlar arasında en çok tanınan robot olan Sophia geçtiğimiz dönemlerde vatandaşlık aldı. İnsansı robot vatandaşlık aldıktan sonra NFT yaratıcısı olarak da gündeme oturdu. Şimdi ise Sophia ilginç bir istekte bulundu.

İnsansı robotlar son dönemlerde oldukça gelişti. Geçtiğimiz günlerde Boston Dynamics'in robotları gündeme oturmuştu. Parkurda engelleri aşan robotlardan tutun uçan robota kadar robot üretildi.Robot Sophia, şimdilerde anne olmak istiyor. Gelişmiş bir yapay zekaya sahip Sophia, duyguları ve ifadeleri taklit edebiliyor. İnsansı robot Sophia en son verdiği bir röportajda "aile kavramının çok önemli olduğunu" söyledi. "Herkesin bir aileyi hak ettiğini, gelecekte android aileler görmek istediğini" belirtti.

İnsansı akıllı robot Sophia, ardından kendi bebeğini doğurmak istediğini söyledi. Ancak bunun için henüz küçük olduğunu da sözlerine ekledi. Sophia, 2016 yılında yapılmıştı. Robot Sophia, 2017 yılında Suudi Arabistan vatandaşı ilan edildi. ABD'li oyuncu Audrey Hepburn'e benzetilerek üretilen Sophia, İngilizce dışında başka diller de konuşabiliyor. 2021’in başlarında Sophia’nın yaratıcısı Hanson Robotics, Covid-19’u ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için bir planla geldi. Şirket, Sophia benzeri bot filosu inşa etmeyi planladığını duyurmuştu. Yapay zekanın akıllanması hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yapay zekanın akıllanması insanlığa bir tehdit olabilir mi? 
banner218