banner116
banner92

İddia edilen ses kaydı...

Geçtiğimiz hafta Aydın’da yaşanan pankart krizinin ardından MHP’nin eleştirdiği Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, Aydın valiliğinin resmi internet sitesinde MHP’nin bahsettiği ses kaydını yayınladı.

İddia edilen ses kaydı...
banner94
banner26

Vali coş aynı açıklamada ses kaydının metnini de yayınladı.
Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş tarafından “Devlet Silah Bırakmaz” başlığı ile yapılan açıklamada “İki siyasi partiye ait izinsiz asılan pankartların kolluk kuvvetlerince indirilmesinden sonra bazı siyasi şahıslarca görev yapan personelin ve İl Valisinin hedef haline getirildiği, kişilik haklarına yönelik tehdit ve tecavüzlere bile başvurulduğu kamuoyu tarafından da müşahede edilmektedir. Söz konusu siyasi şahıslardan birisi tarafından daha önce ortaya atılan İl Valisi Hüseyin Avni Coş"un “ Devlet de silah bırakmalı” dediği iddiası hakkında Valiliğimizce 19 Temmuz 2010 tarihinde basın açıklaması yapılarak, iddia yalanlanmıştır. Buna rağmen; 01 Eylül 2009 tarihinde İl Valisinin Aydın Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği mensuplarını kabulü esnasında basın temsilcilerinin huzurunda yapılan görüşmeye ait olduğu anlaşılan faili meçhul, korsan bir ses kaydının tağyir edilerek ve bazı medya organlarına servis edilmesi suretiyle Vali Hüseyin Avni Coş"un ”Devlet de silah bırakmalı” dediği iddiası tekrarlanmıştır. Kamuoyunun doğru bilgilenmesi, gerçek dışı bilgilerle iğfal edilmemesi için aşağıdaki hususların açıklanmasında yarar görülmektedir” denildi.
7 maddeden oluşan açıklamada “Yaklaşık bir yıl önce basına açık görüşmenin bitiminde bir ziyaretçinin “Siz açılım sonrası terör örgütünün silah bırakacağına inanıyor musunuz?” şeklinde soru yöneltmesi üzerine İl Valisinin “Zaten silah varken bu iş olmaz, silahlar bırakılırsa bu iş olur, Devlet de silah bırakmaz” cevabını vermiştir. Bu görüşmeye ait haberler yerel gazetelerin 02 Elül 2009 tarihli nüshasında yer almıştır. İl Valisini yıpratmak, kamuoyu önünde küçük düşürmek isteyen bazı çevrelerin; bir yıl önceki söz konusu görüşmede İl Valisinin soru üzerine verdiği cevaptaki “Devlet de silah bırakmaz” cümlesini çarpıtarak “Devlet de silah bırakmalı” şekline dönüştürüp, kamuoyunu yanıltma çabası içine girdikleri esefle müşahede edilmiştir. İl Valisinin söz konusu konuşmasının çözülmüş metni çözülmüştür. Konuşma metninin tamamına hakim olan tema ve üslup bile böyle bir iftirayı çürütmeye yetecek mahiyettedir. Karalama faaliyeti içinde olanların isnatlarına destek için ortaya koydukları ve kim tarafından kaydedildiği bilinmeyen korsan ses kaydı da yayınlanmaktadır. Biraz Türkçe bilen ve vasat zekaya sahip herkes tarafından dikkatlice dinlenildiğinde Vali Hüseyin Avni Coş"un “Devlet de silah bırakmaz” dediği anlaşılmaktadır. Onlarca kişinin huzurunda yapılan bir yıl önceki konuşmada şayet isnat edilen cümle var ise neden bir yıl beklendiği, anında haberleştirilmediği, ertesi gün medyaya yansıtılmadığı sorusuna, makul ve masum bir cevap bulunamaz. Bu asılsız iddia aynı zamanda görüşmede hazır bulunan birçok gazeteciye de mesleki yetersizlik suçlamasıdır. Vali Hüseyin Avni Coş"un terörle mücadele çalışmaları nedeniyle yurtiçinde ve dışında yayınlanan terör örgütüne destek veren medya tarafından nasıl hedef haline getirildiğine ilişkin pek çok doküman arşivlerde mevcuttur. Hal böyleyken, terör örgütünün hedef aldığı kişiler arasında adı bile bulunmayan bazı şahısların Vali Hüseyin Avni Coş"a yönelttikleri suçlamaya akıl, insaf, izan ve vicdan sahibi kimse inanmayacaktır. Kendilerince ortaya atılan korsan ses kaydında bile mevcut olan bir cümleyi değiştirerek İl Valimizi suçlamaya çalışmak, insaf, vicdan, ahlak ve hukuk kurallarıyla bağdaşmamaktadır. Eğer bu durum bir algılama yetersizliğinden kaynaklanmıyorsa art niyet ve kasıt ürünüdür. Bir insanın kayıtlarla kolayca teyid edilebilecek konuşmasını dahi değiştirip, anlamını çarpıtmaktan kaçınmayan bir etik anlayışa sahip olanların, diğer konularda yapabilecekleri karalama kampanyasında ne kadar pervasız, ölçüsüz, fütursuz olabileceklerini kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz. Hangi yol ve yöntemle yapılırsa yapılsın hukuk dışı tüm saldırılarla bağımsız Türk Yargısı nezdinde hesaplaşılacaktır” ifadelerine yer verildi. iha

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2010, 14:14
banner118