• BIST 109.371
 • Altın 153,120
 • Dolar 3,8294
 • Euro 4,5101

  Tehditlerle demokrasi olmaz

  21.10.2008 12:07
  Olağanüstü güvenlik önlemi altında Diyarbakır’a gelen Başbakan Erdoğan, kapalı kepenkleri görünce, "Bir taraftan demokrasiden yana olduğunu söyleyeceksin, öbür taraftan vatandaşın ticaret yapmasını tehditle ortadan kaldıracaksın. Ekonomiyle demokrasi atba
  Tehditlerle demokrasi olmaz
  Tehditlerle demokrasi olmaz Tehditlerle demokrasi olmaz Tehditlerle demokrasi olmaz

  Başbakan Erdoğan Diyarbakır'da

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, GAP eylem planını açıkladığı mayıs ayından sonra dün ilk kez geldiği Diyarbakır"da kepenklerin kapatılmasına, tepki göstererek, şöyle konuştu: "Bugün bazı bölgelerde dükkanlar kapalıysa, kepenkler indirilmişse bunlar neden oldu, tehditle. Bir taraftan demokrasiden yana olduğunu söyleyeceksin, öbür taraftan vatandaşın esnafın ticaret yapmasını tehditle ortadan kaldıracaksın."

  Terör taşeronu bir örgüt

  Erdoğan, dün Diyarbakır"da Dicle Üniversitesi"nin eğitim-öğretim yılı açılış törenindeki konuşmasında ise özetle şunları söyledi:

  "Dünyanın ileri şirketleri yatırım yapmak istiyor, ama terörün oldu yerde yatırım yapmam diyor. Huzur ortamını bozmaya çalışanlar aslında gelişmeye, milletin refaha ulaşmasına düşman. Terör örgütü her türlü yatırımı sabote etmeye devletini milletle bağını kesmeye çalışıyor. Ekonomiyle demokrasi atbaşıdır. Birisi ileri, birisi geri olmaz. Her ikisini birlikte götüreceksiniz. Eş zamanlı ve eşit götüreceksiniz ki, başarılı olacaksınız. Türkiye özgürleştikçe demokrasi ve insan haklarında çağdaş standartları yakaladıkça terör örgütünün paniği artıyor. Uyuşturucu kaçakçılığı, terör taşeronluğu yapan bir örgüt Kürt kökenli vatandaşlarımın temsilcisi ve sözcüsü olması asla söz konusu değildir.

  Aydınlığı karartmayız

  Bölgenin geriye gitmesine, demokratik ve ekonomik gelişmelerinin yavaşlamasına asla izin vermeyeceğiz. Halkımız terör baskısından da terörün ürettiği olumsuz şartlardan da kandan ve gözyaşından da bıkmıştır. Hükümet olarak bu olumsuzlukların bölge insanımızın aydınlık geleceğini karartmasına izin veremeyiz.

  Kente pislik yakışır mı

  Terörle mücadelenin sadece askeri önlemlerden geçmediği, meselesinin siyasi, kültürel diplomatik farklı boyutları olduğunu çok iyi biliyoruz. Terörün vatandaşımıza verdiği zararları hafifletmenin mücadelesi içindeyiz. Havaalanından buraya gelirken yolların halini gördüm. Modern bir şehre pislik yakışır mı, çöp arabaları, temizlik elemanları yok mu, bu yakışıyor mu, halkım gereken dersi vermeli. Medeniyet dediğimiz şey temizlik, yol, su, sevgi, saygıdır.

  Kürtçe yayın ocakta

  Ocak ayı sonunda TRT Kürtçe yayına başlıyor. İlk etapta 12 saat düşünülüyor. Terör örgütünün bu yöndeki tüm tahrik ve saldırılarına rağmen Türkiye ne güvenliğinden ne demokrasi ve insan haklarından vazgeçecek. Başta Diyarbakır olmak üzere altyapı çalışmalarına üst yapı çalışmalarına hız kesmeden devam edeceğiz.

  Nifak sokamayacaklar

  Etnik kökeni ne olursa olsun Türk, Kürt, Zaza, Abaza, Çerkez, Arnavut, Boşnak hepsi bu ülkenin ortak zenginliğidir. Aynı ağıtı yaktık, düğünlerde halay çektik. Yıllar sonra aramıza nifak sokmaya çalışanların gözardı ettiği budur. Çanakkale şehitliklerini gezdiğinizde Diyarbakırlıları görürsünüz. Diyarbakır"ın, Van"ın, Bitlis"in şehitliğinde Ankaralıyı görürsünüz. Tarih bizi kardeş yapmış. Teröre inat, demokrasiyi muhafaza edeceğiz. Ülkemizin güvenliği birliği ve bütünlüğü noktasındaki hassasiyetimizi en üstte koruyacağız.

  Esnaf PKK"nın çağrısına uydu

  BAŞBAKAN Erdoğan, protesto dalgasıyla karşılandı. PKK"nın "Kepenk kapatın" çağrısına uyan çoğu esnaf Diyarbakır merkez, Bağlar, Sur, Yenişehir ilçelerinde işyerlerini açmadı. Özelikle Erdoğan"ın havaalanından şehir merkezine geçişte kullanacağı güzergáhtaki işyerleri kapalıydı. Erdoğan, önlem olarak 0002 resmi plaka takılı makam aracı yerine hemen arkasında bulunan sivil plakalı bir başka zırhlı araca bindi. Erdoğan"ı Dicle Üniversitesi"nde Rektör Ayşegül Jale Saraç ağırladı.

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim