İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi gecesi “Bu işin arkasında Amerika var” sözleri dikkat çekiciydi. O gece net tavrını ortaya koyarken geleceğe yönelik duruşun da işaretini verdi. Soylu o günden bugüne Amerikan karşıtlığını sürdürüyor. Bu nedenle de Amerikancıların tepkisini çekiyor ve en sert sözlerle saldırıya uğruyor. Bunun son örneğini İçişleri Bakanlığının TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında gördük. Soylu’ya savaş açanlar en çok, onun FETÖ, PKK ve uyuşturucu/mafyaya karşı verdiği kararlı mücadelesini hedef alıyor. Soylu bu saldırılara “Amerika’nın oyuncakları!” sözleriyle anlamlı yanıt verdi.

Soylu’nun bu mücadelesi Türkiye’nin 15 Temmuzla birlikte girdiği “bağımsız hareket etme” sürecinin de bir özeti. Bu da Amerikan Gladyosu ile dişe diş mücadeleyle yapılıyor. Soylu da bunun ismini açık ve net şekilde “Amerika” diyerek koyuyor.

SUÇ VE SUÇA KARŞI MÜCADELE

Soylu döneminde üç belaya karşı verilen mücadele rakamlara da yansıyor. Soylu’nun açıklamalarına göre içerideki PKK’lı sayısı 120’ye düştü. Terör örgütlerine yönelik yıl başından bugüne kadar 128 bin operasyon yapıldı. 15 Temmuzdan bugüne 792 üst düzey terörist ise etkisiz hale getirildi.

FETÖ ise ağır darbe yedi ve takip sürüyor. Yeni operasyonlarla örgütün tekrar toparlanmasına izin verilmiyor. 15 Temmuz’dan buyana 339 bin kişi gözaltına alındı. 102 bin kişi tutuklandı. 17 bin kişi cezaevinde. Bakanlık kurumlarından ise 50 bin kişi ihraç edildi.

Açılım döneminde Güneydoğu illerimiz dağ taş uyuşturucu deposu olmuştu. Bununla mücadele kararlılıkla sürüyor. Bu yıl 200 bin uyuşturucu operasyonu yapıldı. 255 bin kişi gözaltına alındı. 23 bin kişi de tutuklandı. Bu yıl sadece 110 milyon kök Kenevir yakalandı/söküldü. 7 ton eroin, 49 ton esrar ve 11 ton metamfetamin yakalandı. 2016 yılından buyana uyuşturucuya bağlı ölümler ise yüzde 70 düştü. 2016 yılından bugüne kadar da 523 organize suç örgütü çökertildi. Bunlardan birisi de Sedat Peker’in örgütü...

ATAK VE KARARLI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 21 Kasım 1969 tarihinde Trabzon Oflu bir ailenin çocuğu olarak İstanbul’da doğdu. Üniversiteye kadar da eğitimini burada tamamladı. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi. Uzun yıllar ticari yaşamın içinde oldu. Siyasi yaşamı 1987 yılında başladı. Demokrat Parti ve Adalet Partisi çizgisinde siyaset yaptı. 1987-90 yılları arasında Doğru Yol Partisi İstanbul İl Başkanlığı Gençlik Kolları yönetim kurulunda görev yaptı. 1995 yılında DYP İstanbul Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığına seçildi. 25 yaşında genç bir başkan olarak aktif olarak çalışmaya başladı. 1999 yılında DYP’den Gaziosmanpaşa Belediye Başkan adayı oldu. Seçimi kazanamadı ancak ismini duyurmayı başardı.

Soylu 2009 yılında Demokrat Parti Genel Başkanlığına seçildi. 2012 yılında Erdoğan’ın davetiyle AK Partiye katıldı. 2015 seçimlerinde Trabzon milletvekili seçildi. Ardından da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına atandı. 31 Ağustos 2016 tarihinde ise Efkan Ala’nın yerine İçişleri Bakanlığına getirildi. Bakanlığı döneminde dağ bayır, gece gündüz demeden Mehmetçiğin yanında oldu. FETÖ, PKK ve uyuşturucuya karşı verdiği mücadeleyle herkesin gönlünde yer etti.

Soylu’nun bu mücadele sırasında Amerika’yı işaret ettiği konuşmalarını sizler için derledik:

İLK GÜN “AMERİKA” DEDİ

16 Temmuz 2016: “Bu darbenin arkasında Amerika vardır.”
17 Ekim 2018: “Kendimi Amerika'ya karşı zor tutuyorum.”
3 Eylül 2019: “Amerika, Ankara'da LGBT'ye 22 milyon dolar yardım yapıyor.”
20 Mayıs 2019: “Biz Amerika'ya kafa tutuyoruz.”
10 Haziran 2019: “ABD dedi ki not ediyoruz. Canı çıksın Amerika'nın. Bu dünyada eğer bir seçim gasbı varsa bunu yapan birinci ülke Amerika'dır.”
‘15 TEMMUZ’UN ARKASINDA ABD VAR’

4 Şubat 2021: “Amerika’nın 15 Temmuz’un arkasında olduğu apaçık ortada. Ne kastettiğim belli, yaptığım açıklamanın hemen arkasından söylüyorum. Orada söylediğim çok açık bir şey var, ben bunu defalarca söyledim. 15 Temmuz’un hemen ardından 24 saat geçmeden 16 Temmuz günü saat 16.00-17.00 gibi Kahraman Kazan’a, şehitlerin cenazesine giderken, telefonda televizyonlara açıklama yaptım. ‘Bu darbenin arkasında Amerika vardır’ dedim. Biz 1960 darbesinin arkasında Amerika olduğunu uzun yıllar sonra dönemin İngiliz belgelerinden öğrendik. 1980 darbesinin arkasında Amerika olduğunu, ‘Bizim çocuklar başardı’ sözünden sonra anladık. 28 Şubat’ın arkasında kimler olduğu belli. Ben 20-30 yıl geçmeden bu darbenin arkasında Amerika olduğunu söyleyip tarihe bir not olarak bıraktım. Bugün değil, 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 24 saat geçmeden söyledim. Ondan sonra ben İçişleri Bakanı oldum. İçişleri Bakanı olduktan sonra Amerika’nın etkin olduğu her yerde FETÖ olduğunu gördüm.”

“Amerika’nın 15 Temmuz’un arkasında olduğu apaçık ortada. Onların talimatıyla bunu icra eden de FETÖ idi. Uluslararası desteğe örnek vereyim: Interpol bir tane başvurumuzu kayda almıyor. Yüzlerce başvurumuzu kabul etmediler. Biz de artık Interpol’e yazmıyoruz bile çünkü onları koruyorlar. Uluslararası sistem bunun arkasında olmasa, bunu korumasa ayakta kalabilirler mi? Cinayete kim azmettirdiyse katili de o korur. Azmettiren adamını koruyor.”

26 Aralık 2021: “Türkiye sadece terörle değil, kendini sözde ‘barışın temsilcisi’ olarak ifade eden Amerika’ya karşı da mücadele ediyor.”

‘AVRUPA ABD’NİN VAGONUDUR’
18 Şubat 2022: “Uygur ve LGBT eylemlerinin arkasında ABD var.”
12 Mart 2022: “Avrupa Amerika’nın vagonudur. Ne derse onu yapmak zorundadır.”
27 Mart 2022: “Sadece 780 bin kilometre kareye değil, etrafımızdaki coğrafyaya huzur vereceğiz. Daha yapacak çok işimiz var. Dünya duysun, Irak’ta da huzur biz getireceğiz, Suriye’de de huzuru biz getireceğiz, Afganistan’da da huzuru biz getireceğiz. Batının, Amerika’nın, Avrupa’nın o tasallutundan dünyayı kurtaracağız.”

“Eğer biz Avrupa'ya, Amerika'ya, NATO'ya, küresel kulüplere güvenseydik, bugün Kuzey Irak'tan Afrin'e kadar terör koridorunu kurmuş olurlardı. Biz bugün kendi göbeğimizi kendimiz kestiğimiz için ayaktayız. Onların tezgahlarına güvenmiş olsaydık aynı Ukrayna gibi olurduk.”

16 Nisan 2022: “Allah şahidimiz olsun. Nasıl Doğu ve Güneydoğu'ya huzur getirmişsek Amerika ve Avrupa'nın elinden Suriye'yi de, Irak'ı da kurtaracağız, oralara da huzur getireceğiz. Hiç merak etmeyin. Biz engelleyemeyecekler.”

‘ABD, PKK’YA 2 MİLYAR DOLAR VERDİ’

5 Haziran 2022: “Göreceksiniz, temmuz ayından itibaren benim ülkemin ekonomisi öyle bir atağa kalkacak ki öyle bir sıçrayacak ki öyle bir büyüyecek ki etrafımızdaki Almanya’sı da Fransa’sı da İngiltere’si de İtalya’sı da hele o her şeye burnunu sokan Amerika’sı da çatlayacak, patlayacak. Hazır mıyız buna, inşallah.”

31 Temmuz 2022: Soylu, İstanbul Esenyurt Doğu ve Güneydoğu Anadolu Dernekleri buluşmasında, “Üçünün desteği de bu topraklar değildir. Amerika pişirmektedir. Avrupa'nın üzerinden de Türkiye'ye bunu göndermektedir. Bu kadar açık ve net. DAEŞ da aynıdır, FETÖ de, PKK da aynıdır.” dedi.

3 Eylül 2022: Diyarbakır'da evlat nöbetinde olan ailelere hitaben: “Son 3 yılda Amerika senatosu PKK ve PYD'ye 2 milyar dolar resmi yardım yapmıştır. HDP, PKK ile birlikte Amerika uşağıdır. Amerika PKK ve PYD'nin güvenliğini sağlayamaz ise Ortadoğu coğrafyasında yarım metre adım atamaz. Hangi mağarada olursa olsun onun içerisinde duramaz.”

15 Eylül 2022: Ümit Özdağ’ı kastederek: “Amerika'nın aparatıdır bunlar ve bu aparatlıklarına çok net bir şekilde devam etmektedirler. Niçin meydana çıktıkları, hangi köşeyi tuttukları, hangi pozisyonu aldıkları ortadadır. Milletimizin bunlara itibar etmemesini istirham ederiz.”

‘ABD VE AVRUPA’YI DA MAĞLUP EDİYORUZ’

16 Eylül 2022: “15 Temmuz’u Amerika yaptı. 15 Temmuz'u biz mi yaptık? 15 Temmuz'u FETÖ yaptı, arkasında bal gibi Amerika var, bunu defalarca söyledim. Bu lafı mezara gidince söylemeyeceğiz. Bu iş her yönüyle aydınlığa çıkmıştır. Eğer olmasa adamı orada saklamazdı, bize iade ederdi. Neyle karşı karşıya kaldığımızı anlatmak için söylüyorum bunları.”

16 Eylül 2022: Soylu, AK Parti Kırklareli İl Başkanlığını ziyaretinde konuştu: “Türkiye’de büyük bir devrim oluşturdunuz. Dünyaya rağmen Türkiye’yi istemeyenlere rağmen... Büyük bir devrim yaptınız. 15 Temmuz'dan sonra teslim olsaydınız, Hakurk'tan Afrin'e kadar terör koridorunu bugün kurmuşlardı. Bunu çok net söylüyorum. Sadece bu ülkenin bugünlerini değil, bu ülkenin yarınlarını da esir alacaklardı ve teslim olacaklardı. Bu oyunun arkasında Amerika ve Avrupa vardır.”

17 Eylül 2022: “Benim Amerika’da bir tek malım var o da FETÖ.” , “Avrupa ve Amerika kendi ajanlarını Türkiye'ye sokuyor. 'Bu Suriyeliler buradan gitsin' diyor. Ya adamlar zaten kalmak istemiyorlar ki gitsinler.”

19 Eylül 2022: “Terör örgütü ile onları destekleyen Amerika ve Avrupa'yı da mağlup ediyoruz!”

1 Ekim 2022: Soylu, Mersin'deki polisevi saldırısını ilişkin, “Bu eylem, Amerika merkezli bir eylemdir. Bu eylemi gerçekleştirenler, Münbiç'ten hareket ettiler” dedi.

14 Ekim 2022: “Terörün arkasında kim var? Terörün arkasında Amerika var, bu kadar net. Ben bunu burada söylemiyorum her yerde söylüyorum.”

3 Kasım 2022:ABD, Afganistan'ı işgal etti, 17 bin hektar eroin üretiliyordu (afyon) Amerika orayı terk ettiğinde ise 300 bin hektar üretiliyordu. Amerika Irak'a demokrasi Afganistan'a da barış getirecekti ya doğru Irak'a demokrasi Afganistan'a barış getirdi bak bir uyuşturucu cennetine döndürdü. Bir şey daha söylemek istiyorum. Biraz Amerika'yı acıtacağım ama Amerika'daki afyon (eroin) üretimi ne zaman bitti biliyor musunuz, Taliban geldiği zaman.”

14 Kasım 2022: İstiklal Caddesi saldırısı sonrası ABD’yi işaret ederek, “Amerika’nın taziyesini kabul etmiyoruz. PKK’yı PYD’yi besleyen sizsiniz.” dedi.

‘AMERİKA’NIN OYUNCAKLARI’

18 Kasım 2022: TBMM’de bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, İstiklâl Caddesi'ndeki terör saldırısına yönelik kaynağı Münbiç olarak gösterdi. HDP’li vekillere seslenerek, “Münbiç’te de sizin ağalarınız durmaktadır, bu kadar basit. Amerika durmaktadır, PYD durmaktadır, PKK durmaktadır” ifadelerini kullandı. ABD’nin PKK/PYD’ye yaptığı milyarlarca liralık yardıma işaret eden Soylu; ABD’nin Irak, Afganistan, İran, Balkanlar ve Orta Doğu’da “yıkım” için uğraştığını söyledi. ABD’ye karşı terörle mücadeleyi sürdüreceklerini bildirdi.

19 Kasım 2022: Bütçe görüşmeleri sırasında PKK örgütünün Amerikan istihbaratına bağlı olduğunu, HDP'nin de PKK'nın siyasal uzantısı olduğunu açıkça ortaya koyan Soylu, HDP'lilerin yüzlerine bakarak, “Teröristler, Amerikan'ın oyuncakları” ifadelerini kullandı. Soylu, ABD ve Batı’yı kastederek şöyle dedi: “Yıllardan beri Türkiye’yi istediği gibi koordine edenler dört koldan saldırıyor. Bu ülkede 40 yıldır terör, 40 yıldır FETÖ var. Türkiye’yi teslim almaya çalışan FETÖ’yü hafif mesele görmeyin. Bizim devlet kurma kabiliyetimizi elimizden almak istediler. Bunun müsebbibi Amerika. 15 Temmuz akşamı da bunu söyledik.”

ERCAN DOLAPÇI

02SOYLU diyarbakır anneleriyle-17-102manset4-16-102soylumehmetcikle3 (1)-1917

292322