• BIST 107.963
 • Altın 151,316
 • Dolar 3,6631
 • Euro 4,3336

  Sörf yaşlanmaya engel

  16.10.2008 21:02
  Yapılan bir araştırma internette sörf yapmanın faydalı olduğunu ve özellikle yaşlı insanlarda beyin fonksiyonlarını geliştirdiğini ortaya koydu.
  Sörf yaşlanmaya engel
  Sörf yaşlanmaya engel Sörf yaşlanmaya engel Sörf yaşlanmaya engel

  Yapılan bir araştırma internette sörf yapmanın faydalı olduğunu ve özellikle yaşlı insanlarda beyin fonksiyonlarını geliştirdiğini ortaya koydu.

  California üniversitesinden bir grup araştırmacı internette dolaşmanın, araştırma yapmanın kitap okumak gibi diğer aktivitelere kıyasla, beyni daha fazla harekete geçirdiğini keşfetti.


  Guardian gazetesinin haberine göre, bilimadamları yaşları 55 ve 76 arasındaki yetişkinler üzerinde bir dizi test yaptı ve bu kişilerin test sırasındaki nörolojik aktivitelerini inceledi. Araştırmada teknoloji ve internetle pek ilgisi olmayan ve internet kullanandan oluşan iki yaşlı grubu ele alındı. Katılımcılar MR tarayıcısının içine yerleştirildi ve kendilerinden kitap okumak ve internette dolanmak gibi şeyler yapmaları istendi.


  Her iki grupta da istenilen şeyleri yaparken artan bir beyin faaliyeti gözlemlendi. Ancak internete dayalı aktiviteler sırasında teknolojiye aşina olan grubun beyninde daha fazla ve ani bir aktivite artışı olduğu belirlendi. Bilimadamları deneklere özellikle karar alma ve mantık yürütme gibi becerilerini uyaracak hareketler yaptırdıklarını ve internete aşina olan grubun beyninde diğerine oranla iki kat fazla aktivite gerçekleştiğini söyledi.


  Araştırmayı yöneten Prof. Gary Small inceleme 24 kişiden oluşan ufak bir grup insanla yapılmış olsa da, sonuçların teknoloji ile ilgilenmenin zihinsel sağlık için faydalı olduğunu gösterdiğini öne sürdü. "Çalışmalarımız bilgisayara dayalı teknolojiyle ilgilenmenin orta yaşlı ve yaşlı kişilerde yararlı olduğunu ortaya çıkardı. İnternette sörf yapmak beynin fonsiyonlarını geliştirebilecek komplike bir beyin hareketi başlatıyor," diye de ekledi.


  Diğer yandan, yaşlı insanlara yönelik, beyin jimnastiği yaptırarak zihni genç tuttuğu iddia edilen oyunlar gibi bazı teknolojik ürünler eleştirilerin odak noktası oluyor. Örneğin Japonya'da milyonlarca yetişkin mantık bulmacaları gibi video oyunlara para akıtıyor. Benzer bir şekilde, yapılan kapsamlı pazarlamalar bu tür oyunları İngilizler arasında da hayli popüler yaptı. Ayrıca Google gibi arama motorları da bilgi çöplüğü olmakla ilgili eleştiriler alıyor zaman zaman. Fakat Prof. Garry Small yaptıkları araştırmanın teknolijiyi kullanmanın pozitif etkileri olduğunu da ortaya çıkardığını söyledi. (Zaman)

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim