12 Eylül’de açılacak olan okullar öncesinde çocuklarının eğitim ihtiyaçlarını tamamlaya çalışan veliler alışverişe başladı. Ancak çanta, kalem, defter, silgi gibi harcamaların 400 ile 1.500 lira arasında olması velilerin cebini yakıyor.

Bu yıl kırtasiye alışverişinin yüzde 40 düzeyinde arttığını belirten uzmanlar; çanta, kalem, defter, silgi üzere harcamaların 400 ile 1.500 lira ortasında olduğunu söylüyor. Kırtasiyede yüzde 8 ve yüzde 18 olarak uygulanan KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi isteniyor.

Okullar açılıyor, veliler kırtasiye eserlerini nasıl temin edeceğini düşünüyor. Kurşun kalem bir liradan 4 liraya, 80 yapraklı bir defter 5 liradan 20 liraya çıktı. Okul çantası bin lira oldu.

Türkiye Gazetesi’ne konuşan Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Lider Yardımcısı ve PttAVM Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu, “Bu sene fiyat bazında harcamaların da arttığı görülüyor. Kaliteye nazaran tüm muhtaçlıklar eklendiğinde 400 ila 1.500 liraları bulan bir harcama yapılabiliyor” tabirlerini kullandı.

‘KDV yüzde 1’e indirilsin’

Öte yandan, kırtasiyede yüzde 8 ve yüzde 18 olarak uygulanan KDV’nin yüzde 1’e düşürülerek enflasyon altında ezilen velilerin rahatlatılması isteniyor.

KDV hala kırtasiye eserlerinde yüzde 18, defter, kalem, silgi üzere gereçlerde ise yüzde 8 olarak uygulanıyor.

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden öğretmenlere ek promosyon müjdesi Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden öğretmenlere ek promosyon müjdesi

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç da Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu yasa teklifi ile kırtasiye eserlerinde yüzde 8 ve yüzde 18 olarak uygulanan KDV’nin yüzde 1’e indirilmesini istedi.

18 milyon velinin okullar açılırken yeni masraflarla karşı karşıya olduğunu vurgulayan Kılıç, “Enflasyon ve hayat pahalılığı süratle artarken, veliler okulların açılacağı günü kara kara düşünmeye başladı. Okul kitapları fiyatsız olarak verilse de her öğrenci için okula başlamanın büyük maliyeti var” sözlerini kullandı.

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine nazaran, Kılıç, “80 sayfalık defter 5 liradan 20 liraya çıktı. Kurşun kalem bir liraydı 4 lira oldu. 12’li sulu boya ekibi 20 liradan 30 liraya yükseldi. Geçen yıl 400 liraya dolan okul çantası için bu yıl 1.000 lira oldu” dedi.