KYK kredi borcu olanlar merakla bekliyordu. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı Saraçhane Meydanı'nda yapılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada binlerce genci ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KYK borçlarıyla ilgili, "Biz gençlerimizi faize kurban etmeyiz. Hatta enflasyona kurban etmeyiz. Biz çalışmamızı yapıyoruz, Kabine Toplantımızdan sonra açıklamamızı yapacağız" dedi. İşte Erdoğan'ın açıklaması:

"BİZ GENÇLERİMİZİ FAİZE KURBAN ETMEYİZ"

Dünya, siyasi ve ekonomik krizlerle boğuşurken Türkiye'nin kendini konuşlandırdığı güçlü konumu kabullenmeyenlerden feraset beklenemez. Hiçbir sorunumuz çözümsüz değildir .Son zamanlarda Bay Kemal çıkmış üniversiteli geçlerimizin aldıkları burslarla ilgili faiz yükü bindiriyormuşuz. Faizin düşmanı biziz. İlk Kabine toplantımızda bu konuyla ilgili açıklamamızı yapacağız. Biz gençlerimizi faize kurban etmeyiz. Hatta enflasyona kurban etmeyiz. Biz çalışmamızı yapıyoruz, Kabine Toplantımızdan sonra açıklamamızı yapacağız.

 BAKAN KASAPOĞLU'DA AÇIKLAMIŞTI

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, yaptığı açıklamada KYK borçlarına değinmiş ve şunları söylemişti:

– 351 sayılı Yurt Hizmetleri Kanunu var. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi bu işin kanununda yer alan bir konu. Bir faiz uygulaması değil. Gençlerimizi hiçbir zaman mağdur etmedik. Hizmet anlayışımızda gençlerimiz de hiçbir mağduriyete feda edilemeyecek kadar önemli.

– Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’yle alakalı konuları detaylıca çalıştık. Adımlarımızı atacağız, çalışmalarımız hazır. Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanımız etraflıca bu konuyu kamuoyuyla paylaşacak.