• BIST 100.141
 • Altın 217,689
 • Dolar 5,2802
 • Euro 6,0116

  Meral Akşener’in Aydın ziyareti iyi başladı, kötü bitti

  12.02.2018 08:30
  Duran Teke / Ters Köşe

  Duran Teke / Ters Köşe

  İYİ Partililer parti merkezlerinin açılışı için geçtiğimiz Cumartesi (10 Şubat) liderlerini ağırladı.

  Programda Meral Akşener’in il binasını açacağı ve sonrasında esnaf ziyaretinde bulunacağı yer alıyordu.

  Ama esnaf ziyaretinin iptal edildiği yerine sürpriz şekilde Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ziyareti konduğu görüldü.

  Kendisini getiren uçaktan kaynaklandığını söylediği, bir buçuk saat gecikme ile geldiği Aydın’da parti önüne kurulan platformdan partililere hitabının ardından parti binasının açılışını yaptı Meral Akşener.

  İl Başkanı Recep Taner ile Efeler İlçe Başkanı Pınar Öncer’in ortaklaşa yaptıkları meydan düzenlemesi platform dışında fena değildi.

  Binanın ruhsatsız dördüncü, beşinci katındaki görüntü bozukluğu boydan boya kaplayan pankartlarla gizlenmiş.

  Bulvara bakan yüzüne Akşener’e ait “Medeniyet yolunun taşlarını sadece cesurlar döşer,” ön cephesine ise “Siyasi görüşü ne olursa olsun kimsenin kalbini kırmayın, hepimiz aynı vatanın evlatlarıyız”, sözleri yazılmış.

  Toplanma yeri olarak seçilen parti binasının önünde ve dışında yaklaşık üç bin kişi vardı ki, “bir açılış için normaldir,” diye değerlendirilebilir.

  Yalnız genel başkanı bayan bir parti için bayan izleyici yok denecek kadar azdı.

  Bu bir eksiklikti.

  Seçilen müzikler Tolga Çandar’ın sesinden ‘Yörük Ali türküsü’, Ayten Alpman’ın ünlü ‘Memleketim’ şarkısı, Mehter ve Onuncu Yıl Marşı Özal’ın Anavatanı gibi İYİ Parti’nin de dört eğilimli yapısını yansıtıyordu.

  Çelenk gönderenlerden en fazla dikkat çekeni MHP eski milletvekili Ertuğrul Kumcuoğlu ve Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran’dı.

  Recep Taner’in açış konuşmasında sözlerine Mahmut Esat Bozkurt’tan başlayarak Atilla Koç’a kadar geçen Cumhuriyet dönemi Aydınlı bakanların adını sayarak başlaması dikkat çekti.

  “Biz Aydın’ı Efeler Diyarı biliyorduk, meğerse Aydın bakanlar diyarıymış” sözleriyle konuşmasına başlayan Meral Akşener’in diğer genel başkanlardan farklı, bir konuşma tarzı olduğunu gördük.

  Onun konuşma şekli biraz Süleyman Demrel’i, biraz da Osman Bölükbaşı’yı hatırlatıyor.

  Demirel gibi meydandakilerle karşılıklı diyaloga giriyor, soru soruyor, eleştirilerini bu yanıtlar üzerinden yöneltiyor ki, bu lidere insanlarla bütünleşmesini sağlıyor.

  İzleyici ile böyle iletişim kuran karşıda hem bir samimiyet, bizden biri duygusu uyandırıyor hem de konuşmasıyla kimseyi sıkmıyor ayrıca hatırda bir şeyler bırakıyor.

  Konuşmanın bütününe ve içeriğine bakıldığında da Meral Akşener, nükteli, hicivli eleştiri diliyle insanları geren değil sevgi ve şefkatle herkesi kucaklayan, gelin adayı bir siyasetçi profili çiziyor.

  Osman Bölükbaşı da böyle yeni kurulan partilere nişanlı kız benzetmesi yapar.

  Onun deyişiyle “Yeni bir parti muhalefette iken tabir mazur görülsün nişanlı bir kıza benzer. Dili tatlı olur, uyandırdığı ümitler, insanı hayali bir saadet âleminde bir beşik gibi sallar.” (Osman Bölükbaşı’nın Anıları, Deniz Bölükbaşı, say.379)

  Tıpkı onun gibi Meral Akşener’in de tatlı dili, esprili eleştirileri, memnun olmayan kitlenin duygularını okşuyor, hoşuna gidiyor, sayesinde insanlar rahatlıyor.

  Eleştirilerinde hedefine aldığı lider de tabiatıyla AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve çevresi.

  Onu MHP Lideri Devlet Bahçeli takip ediyor.

  “Afrin’e gidecekmiş, tutan mı var, yolun açık olsun ama kolay değil. O koltuktan kalkıp, gidemez”,sözleriyle Devlet Bahçeli’ye göndermede bulunuyor.

  Recep Tayyip Erdoğan için “bizden söz etmemesinden amaç bizi görmezden gelmekmiş ama görüyor, hem de uykuları kaçıyor.

  Bize kızgınlığını, Kılıçdaroğlu’ndan çıkarıyor. Ona bağırıp, çağırıyor”, diyor.

  Ancak eleştirilerinin hedefinde Kılıçdaroğlu yok. Bunu da bazıları seçimlerde AK Parti ve MHP merkezli “milli ve yerli ittifaka” karşı bu cenahta da bir ittifakın olabileceğine bağladı.

  Programın sonunda gerçekleştirilen Özlem Çerçioğlu ziyareti de bu düşüncede olanların kanaatlerini güçlendirdi.

  Kılıçdaroğlu’na eleştiri oklarını göndermemesinde, BŞB’yi ziyaretinde de bir mantıksızlık yok.

  Anormallik bundan sonrasında.

  Bir partinin kadın genel başkanının geleceği önceden bilindiği, davet de edildiği halde kadın bir belediye başkanının siyaseten olmasa bile hemcinsi olarak takdir toplayacak karşılamayı yapmadığı halde partinin içindeki bazı beşinci kol elemanlarının görevi gereği, Recep Taner’den habersiz programda olmadığı halde aracı kullanarak Genel Başkanlarını BŞB’ye götürmeleridir.

  Bu ziyaret Meral Akşener’i halkın gözünde Özlem Çerçioğlu karşısında buharlaştıran bir harekettir.

  Bunu gerek yerel gerekse ulusal basında Meral Akşener yerine onun Özlem Çerçioğlu’na yaptığı övgülerin öne çıkmasından da anlamak mümkündür.

  Böylece Özlem Çerçioğlu’nun attığı gollerden Meral Akşener de nasibini almıştır.

  İYİ Parti için kötü olan budur.

   

   

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

   

  Bu yazı toplam 6392 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim