• BIST 107.359
 • Altın 151,681
 • Dolar 3,6702
 • Euro 4,3105

  Makamları feda etmek!

  14.11.2009 16:41
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Bütün makamları feda etmeye hazırız, bütün unvanlarımızı masanın üstüne koymaya hazırız, bütün rütbelerimizden sıyrılmaya hazırız. Yeter ki bir damla dahi şehit kanı akmasın'' dedi.
  Makamları feda etmek!
  Makamları feda etmek! Makamları feda etmek! Makamları feda etmek!

  Başbakan Erdoğan, Beydağı Ağaçlandırma Projesi ve Malatyapark Alışveriş Merkezi ortak açılış töreninde bir konuşma yaptı. Erdoğan, ''Bütün makamları feda etmeye hazırız, bütün unvanlarımızı masanın üstüne koymaya hazırız, bütün rütbelerimizden sıyrılmaya hazırız. Yeter ki bir damla dahi şehit kanı akmasın'' dedi. Erdoğan şöyle devam etti:

  ''Fakat biz şunu da biliyoruz, (Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber, sana ağuşunu açmış duruyor peygamber). Biz buna inanan, bunu bilen bir kültürün, medeniyetin varisleriyiz. İşte bu kadar samimiyiz, hasbiyiz biz, hesabi değiliz. (Bayrağa sarılı tabutlar gelsin de çığırtkanlık yapalım, bağıralım, çağıralım, işaretlerle beraber bunu ranta dönüştürelim) diyen bir anlayışın da mensupları değiliz. İşte bu kadar iyi niyetliyiz. Şu ana kadar muhalefetin ortaya attığı iddiaların tamamı yalandır, iftiradır. Milletten yüz bulamayanlar iftira atıyorlar. Milletten teveccüh göremeyenler bizi itham ediyorlar. Milletin sevgisine mazhar olamayanlar bize kirli ithamlarla savuruyorlar. Malatyalı kardeşlerime sesleniyorum; tamamı yalandır, tamamı iftiradır. Biz Türküyle Kürdüyle Lazıyla Çerkeziyle Gürcüsüyle Abhazasıyla Romanıyla aklınıza ne gelirse benim ülkemde yaşayan 72 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı çatısında toplanmış tüm vatandaşlarımızı, (insanlığı severiz yaradandan ötürü) anlayışıyla seviyoruz, kucaklıyoruz.''

  ''25 YILDA TERÖRÜN LOBİSİ VE PİYASASI OLUŞTU''

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''25 yılda terörün lobisi ve piyasasının oluştuğunu'' ifade ederek, ''Bu kanlı piyasada şu anda ekmek yiyenler var. Bu kanlı pazardan rant devşirenler var. Bu kanlı sektörden kendilerine siyasi çıkar sağlayanlar var'' dedi. Erdoğan, Beydağı Ağaçlandırma Projesi ve Malatyapark Alışveriş Merkezi ortak açılış töreninde yaptığı konuşmada, Malatya'nın Türkiye, Türkiye'nin de Malatya olduğunu söyledi.

  Malatya'nın, Türkiye'nin aynası olduğunu belirten Erdoğan, ''Malatya Türkiye'nin özetidir. Malatya birliğin, beraberliğin, dayanışmanın, cömertliğin şehridir. Malatya en çok da kardeşliğin şehridir. İşte ben bugün kardeşliğin şehrine, dostluğun şehrine, birlik ve beraberliğin şehrine, milli birlik ve kardeşlik sürecini anlatmaya geldim'' diye konuştu.

  ''13 KASIM DÖNÜM NOKTASI''

  Türkiye'nin dün tarihi günlerinden birini yaşadığını vurgulayan Erdoğan, 13 Kasımın Türkiye için bir milat olduğunu ifade etti. Başbakan Erdoğan, ''13 Kasım tarihi birliğimiz için, beraberliğimiz için, kardeşliğimiz için, dayanışma için, büyük Türkiye için bir dönüm noktasıdır'' dedi. Türkiye'nin büyük bir devlet, Türk milletinin de büyük bir millet olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

  ''Tarihimizde hiçbir zaman teröristlerle bölücülerle asilerle pazarlık yapmadık, bundan sonra da asla yapmayız. Bu ülkenin hiçbir şerefli hükümeti hukuk önünde mahkum olmuş suçlularla masaya oturmamıştır, bundan sonra da oturmaz, oturamaz. Bu ülkenin sınırları, bu ülkenin demokratik, laik, sosyal, hukuk devleti, bu ülkenin İstiklal Marşı, bu ülkenin bayrağı, bu ülkenin devleti, hiç kimse tarafından tartışma konusu yapılamaz. Bu ülkenin aziz şehitlerine hiç kimse saygısızlık yapamaz. Bunu yapanlar önce karşılarında beni ve partimi bulurlar.

  Benim aziz milletim şunu aklından çıkarmamalı; 25 yıldır devam eden terörün, terörün zorunlu kıldığı terörle mücadelenin bu ülkeye maliyeti ne, biliyor musunuz? 300 milyar dolar oldu yaklaşık olarak. Bu 300 milyar dolar 25 yıl boyunca benim Edirneli, Tekirdağlı, İstanbullu, Sakaryalı, Yozgatlı, Kayserili, Konyalı, Osmaniyeli, Antalyalı, Diyarbakırlı, Muşlu, Vanlı, Ağrılı, Bitlisli, Malatyalı kardeşimin cebinden çıktı. Bu 25 yılda terör meselesi çözülebilseydi, Türkiye'nin kaynakları Türkiye için kullanılsaydı 9 tane GAP, 50 tane Atatürk Barajı, binlerce kilometre otoyol, 10 bin hastane, 100 bin okul yapabilirdik. 2 milyon kişiye iş üretebilirdik.''

  ''HABUR'DAKİ MANZARA İSTİSMARIN ORTAYA ÇIKARDIĞI TABLO''

  Başbakan Erdoğan, 25 yılda terörün lobisi ve piyasasının oluştuğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

  ''Bu kanlı piyasada şu anda ekmek yiyenler var. Bu kanlı pazardan rant devşirenler var. Bu kanlı sektörden kendilerine siyasi çıkar sağlayanlar var. Terör bittiği zaman, silahlar sustuğu zaman, şehit cenazeleri gelmediği zaman, gençler dağa çıkmadığı zaman, analar ağlamadığı, gözyaşı dökmediği zaman işte bu kanlı piyasanın rantçıları işsiz kalacaklar. İşte o zaman şehit cenazelerini istismar edemeyecekler. İşte o zaman benim doğulu, güneydoğulu kardeşlerimi istismar edemeyecekler. Habur'da, Diyarbakır'da gördüğünüz manzara bu istismarın ortaya çıkardığı tablodur. Benim aziz milletimi yanıltmaya, kandırmaya, tahrik etmeye, hassasiyetlerini sömürmeye dönük gayretlerdir. İşte bu istismar hilesidir, oyunudur ve desisesidir.'' Konuşmasında medyayı da eleştiren Erdoğan, şunları kaydetti:

  ''Bir takım medya kuruluşları, bu kardeşlik sürecinin altını oymanın gayreti içerisindeler, gösterdikleri görüntülerle yaptıkları yalan haberlerle çizdikleri olumsuz tablolarla süreci baltalamanın çabası içindeler. Benim milletim bu istismarcılara boyun eğmeyecek. Benim milletim bu istismarcılara prim vermeyecek. Biz kardeşliğimizi pekiştirmek için çalışmaya devam edeceğiz.''

  ''BİZ KARARLILIĞIMIZI SİZLERDEN, AZİZ MİLLETİMİZDEN ALIYORUZ. ÖYLEYSE ÇÖZECEĞİZ"

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz kararlılığımızı sizlerden, aziz milletimizden alıyoruz. Öyleyse çözeceğiz. Hırçın, iftiracı, engelleyen muhalefete rağmen çözeceğiz. İstismarcılara rağmen, çatışma lobisine rağmen, yangına körükle gidenlere, ateşe ateş taşıyanlara, benzin taşıyanlara rağmen çözeceğiz. Biz buna inanarak yola çıktık Allah'ın izniyle de bu yoldan dönmeyeceğiz'' dedi.

  Erdoğan, Beydağı Ağaçlandırma Projesi ve Malatyapark Alışveriş Merkezi ortak açılış töreninde yaptığı konuşmada, dün TBMM'de sürecin somut adımlarını attıklarını ve hemen ardından bugün de Malatya'ya geldiklerini söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti:

  ''Malatyalı Niyazi-i Mısri ne güzel söylemiş, ''Derman arardım derdime / Derdim bana derman imiş / Burhan arardım aslıma / Aslım bana burhan imiş.'' İşte dün vekillere seslendim, bugün ise aslıma, halkıma, milletime seslenmeye geldim ve bunun için Malatya'yı seçtim. Bakın şuraya dikkatlerinizi çekiyorum. Ben Güney Afrika'nın başkenti Cape Town'a da gittim, defalarca Erzurum'a da gittim. Ben Amerika kıtasına, oradaki uzak şehirlere de gittim, defalarca Diyarbakır'a, Bitlis'e, Van'a, Hakkari'ye, Elazığ'a da gittim. Yozgat'a, Çankırı'ya da gittim. Ben Avustralya'nın Melbourne şehrine de gittim, Malatya'ya da geldim. Hem de sadece Başbakan olarak 7 yılda Malatya'ya tam 9 kere geldim ama onlar gelemediler. Seçimden seçime bile zor geldiler. Bizim zorlamamızla bizim teşviklerimizle geldiler. Gelip benim Malatyalı gardaşımın halini hatırını sormadılar. Gelseler ne kaybederlerdi? Hiç... Ama gelemediler. Malatya'nın Malatyalının derdini bilemediler. Malatyalı gardaşıma bir selamı bile çok gördüler. İşte Malatya'ya gelemeyenler, Sivas'ın doğusuna adımını atamayanlar, zihinlerinde ülkeyi bölenler, zihinlerinde bu ülkenin yollarına mayın döşeyenler, şimdi kalkmışlar kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi güçlendirecek bir girişime karşı çıkıyorlar. Doğu'dan, Güneydoğu'dan oy alamayanlar, burada milletimizin teveccühüne mazhar olamayanlar, ülkenin belli illerine, belli bölgelerine sıkışıp kalanlar, dar bölge siyasetiyle kısır siyasetle küçük hedeflerle küçük hesaplarla milletin ve ülkenin ufkunu karartmanın çabası içindeler. Biz Malatya'nın diliyle şehit Battal Gazi'nin diliyle Osman Hulusi Efendi'nin nasihatlarıyla yolumuza yürüyoruz, yürümeye devam edeceğiz.''

  Başbakan Erdoğan, şu anda sadece Malatya'ya değil, ekran başında kendisini dinleyen tüm Türkiye'ye seslendiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Ne güzel söylemiş merhum Osman Hulusi, 'Sakın nefsine uyup bir can incitmeyesin / Hüsn ü edebi koyup bir can incitmeyesin / El ile dövseler de dil ile sövseler de bin kez incitseler de bir can incitmeyesin / Hepsi kardeşlerindir, yolda yoldaşlarındır, halde haldaşlarındır, bir can incitmeyesin'. Biz bu edeple bu adapla bu üslupla bu terbiyeyle yolumuza devam edeceğiz. Yeter ki bir can incinmesin, yeter ki gencecik fidanlar hayatlarının bağrında toprağa düşmesin. Yeter ki analar ağlamasın. Yeter ki canlarını, yavrularını, evlatlarını yitirmesin. Yeter ki ocaklara ateş düşmesin. Bizim bundan başka gayemiz, hedefimiz, amacımız yok.''

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, milletin yararına çözüm atılımlarına devam edeceklerini ifade ederek, yedi yılda Türkiye'yi güçlü, saygın bir ülke yaptıklarını belirtti. Erdoğan, ''Bu problemleri de çözerek çok daha iyisini başaracağız, yeter ki sizlerin desteği arkamızda olsun, yeter ki hayır dualarınız arkamızda olsun. Barış içinde, kardeşlik içinde, dostluk ve dayanışma içinde müreffeh Türkiye'yi kuracağız'' dedi.

  ''MUHALEFETE RAĞMEN ÇÖZECEĞİZ''

  Güçlerini milletten aldıklarına işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

  ''Cesaretimizi tarihimizden alıyoruz. Biz ilhamımızı Anadolu'yu kardeşlik yurdu yapan ulularımızdan alıyoruz. Biz kararlılığımızı sizlerden, aziz milletimizden alıyoruz. Öyleyse çözeceğiz. Hırçın, iftiracı, engelleyen muhalefete rağmen çözeceğiz. İstismarcılara rağmen, çatışma lobisine rağmen, yangına körükle gidenlere, ateşe ateş taşıyanlara, benzin taşıyanlara rağmen çözeceğiz. Biz buna inanarak yola çıktık Allah'ın izniyle de bu yoldan dönmeyeceğiz.''

  Başbakan Erdoğan, bazı medya kuruluşlarının sürece ilişkin yaklaşımını da eleştirerek, ''Bir takım medya kuruluşları, sinsi sinsi bu kardeşlik sürecinin altını oymanın gayreti içerisindeler, gösterdikleri görüntülerle yaptıkları yalan haberlerle çizdikleri olumsuz tablolarla süreci baltalamanın çabası içindeler. Benim milletim bu istismarcılara boyun eğmeyecek. Benim milletim bu istismarcılara prim vermeyecek. Biz kardeşliğimizi pekiştirmek için çalışmaya devam edeceğiz'' dedi.

  Erdoğan, protokol tribünün getirilen ve adının Recep Tayyip Erdoğan olduğu belirtilen bir çocuğu sevdi ve oyuncak verdi. Tören alanına geldiğinde Başbakan Erdoğan'ı karşılayanlar arasında tişörtünün üzerinde ''Tayyip amca hoşgeldin'' yazan bir çocuk da yer aldı. Başbakan Erdoğan ezan okununca konuşmasını keserek, ezanın bitmesini bekledi.

  Konuşmaların ardından Erdoğan, Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve diğer yetkililerle birlikte kurdele keserek açılışları yaptı. Erdoğan, daha sonra alışveriş merkezinde incelemelerde bulundu. Kendisine hediye edilmek istenen bir fritözün ücretini ödeyen Erdoğan, bir oyuncakçıdan da oyuncak satın aldı./sabah

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim