banner158

12 yaşında, yaşlılıktan öldü

MUĞLA’nın Ortaca İlçesi’ne bağlı Eskiköy Köyü’nde, dede ve ninesiyle oturan 12 yaşındaki Mehmet Ali Şahin, 7 yıl önce yakalandığı 8 milyonda bir görülen yaşlılık hastalığına (progeria) bağlı olarak yaşamını yitirdi.

12 yaşında, yaşlılıktan öldü
banner152

Küçük Mehmet Ali"nin henüz 12 yaşında, 100 yaşındaki insanlar gibi derisi buruşup kemikleri kırılganlaşarak, kalp ve damar gibi yaşlılığa bağlı hastalıklardan yaşamını yitirmesi üzüntü yarattı.

Ortaca"da dünyaya gelen ve henüz 5 yaşında iken, milyonda bir görülen ve genetik bir hastalık olan "progeria" teşhisi konulan Mehmet Ali Şahin, anne- babasının ayrılıp başkalarıyla evlenmesinin ardından, Eksiköy Köyü"nde anneannesi Fennur Şarlak ve dedesi Mehmet Ali Şarlak ile yaşamaya başladı. Tedavisi bulunamayan hastalık nedeniyle zor günler geçiren, 5 yıl önce çeşitli yardım kuruluşları ve hayırseverlerin desteğiyle gönderildiği Almanya"nın Berlin Kenti'nden de umutsuz bir şekilde dönen Mehmet Ali, önceki gün kaldırıldığı İzmir Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi"nde bugün sabah saatlerinde kalp ve damar hastalıklarına bağlı olarak öldü. Henüz 12 yaşında olmasına rağmen, 100 yaşındaki insanlar gibi derisi buruşup kemikleri kırılganlaşan ve saçları dökülen 90 santim boyunda ve 15 kilogram ağırlığındaki Mehmet Ali"nin, kalp ve damar gibi yaşlılığa bağlı hastalıklardan yaşamını yitirmesi üzüntü yarattı.

Bir yandan da böbrek rahatsızlığı bulunan eşinin tedavisi için çırpınan anneanne Fennur Şarlak, yıllarca Mehmet Ali"yi hayata bağlayacak bir ilacın bulunmasını umut ettiklerini, sonunda İzmir"den gelen acı haberle yıkıldıklarını söyledi.

BİR YILDA 10 YIL YAŞLANDIRIYOR

Ortaca Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Turgay Artun, bu hastalığın 8 milyonda bir kişide görüldüğünü belirterek şu bilgileri verdi: “Daha çok erkek çocuklarda oluyor. Neden erkek çocuklarda daha fazla olduğu bilinmiyor. Fakat tıp dünyasında genelde genetik olduğu düşünülüyor. Yaş küçük ama görüntü yaşlı bir insan havasında oluyor. Bu hastalığın henüz tedavisi yok. Zeka ve beyin gelişimi etkilenmiyor. Ancak kişi 1 yılda en az 10 yıl yaşlanıyor. Sonunda, genelde kalp damar hastalıkları ortaya çıkıyor ve ölüm nedeni de bu oluyor.” Çevrede ve arkadaşları arasında son derece sevilen, sempatik bir kişiliğe sahip olduğu belirtilen Mehmet Ali Şahin"in cenazesi bugün ikindi vakti Ortaca"nın Eskiköy Köyü"nde toprağa verilecek.

DHA

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2010, 20:14