Deprem felaketi sonrası Gıda temininde önemli yeri olan Hayvancılık sektörü büyük ölçüde etkilenmiş durumda. Her yıl olduğu gibi Ramazan ayı öncesi yaşanan maliyet artışlarının etkisiyle son 1 ayda  et fiyatlarında yaklaşık %30 ile 35 oranında artış yaşanmıştır. 

Özellikle kasaplarda kıymanın kilosunun 300₺ civarında raflarda yer alması çeşitli önlemlerin alınması gerektiğinin sinyalini verdi. 

Bazı kesimlerce karşılaşılan bu fiyat artışlarının nedeni bazı illerde görülen şap hastalığına bağlı olarak hayvan pazarlarının kapatılmasına bağlanırken, şap hastalığı ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı’nın gerekli önlemleri aldığı ve henüz fiyatlara yansıyacak boyutta bir sorun gözlemlenmediğini belirtilmiştir. 

Ülke genelinde görülen Şap Hastalığının da etkisiyle fiyat artışlarının önüne geçilebilmesi adına kasaplık hayvan ve et ithalatı ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçmiş durumda.

Acil ve kritik bir durum yaşanması halinde Bakanlık teşkilatları hayvan sağlığı ve hayvansal işletmelerin hastalıklardan arındırılması adına teyakkuz halinde.

Daha önce Türkiye’de Rastlanmayan SAT-2 Serotipine Karşı Aşı Hazır

Özellikle Hayvan hareketlilikleriye Bulaşan Şap Hastalığa Karşı Şap Enstitü Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde SAT2 serotipine karşı aşı üretilmiş ve 9 Mart 2023 tarihi itibarıyla kullanıma hazır hale getirilmiştir. Ülkemizde ilk defa görülen bu serotipe karşı ivedilikle aşı üretimini tamamlayan Tarım ve Orman Bakanlığı, ülke genelinde büyükbaş hayvan varlığımızın tamamının aşılanması için tüm il ve ilçe teşkilatlarını görevlendirerek gerekli çalışmaları süratle yürütmektedir.

Tüm yetiştiricilerimize ve paydaşlarına önemle duyurulur ki tesislerimizin ve işletmelerimizin sürdürülebilirliği ve hayvan varlığımızın devamlılığı için aşılarımızın ekseriyetle tamamlanmasını önem arz edilmektedir.