• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Kemikleri bulundu

  21.08.2009 08:20
  Mafya infazı 5 yıl sonra ortaya çıktı
  Kemikleri bulundu
  Kemikleri bulundu Kemikleri bulundu Kemikleri bulundu

  Aliağa"da demir çelik fabrikasını Erol Evcil"in adamına devrettikten sonra kaybolan işadamının kemikleri, eski işçisinin itirafıyla ormanda bulundu. Kaybolmadan önce ayaklarından kurşunlanan fabrikatörün eşi, Başbakan Erdoğan"a mektup yazınca dosya yeniden açılmıştı.

  İZMİR"in Aliağa İlçesi"nde sahibi olduğu Sözden Demirçelik"i ve aldığı Ege Metal"i sattıktan sonra, 2004 yılı Ekim ayında ortadan kaybolan işadamı Sezai Rahmi Özden"in cesedi bulundu. Polis, Özden"in cesedini gözaltına alınan 10 kişiden eşki işçisinin itiraflarıyla belirledi.

  İki çelik fabrikası vardı

  Aliağa"daki Sözden Demirçelik"in sahibi Sezai Rahmi Özden, 2002"de borçları yüzünden el konulan Ege Metal"i satın aldı ve Fabrikanın adını Say Metal olarak değiştirdi. Özden bir hafta sonra ise Say Metal"in hisselerinin büyük bölümünü Erol Evcil"in adamı olduğu öne sürülen Ahmet Büyükdoğan"a devretti. Bu dönem saldırıya uğrayan ve ayaklarından kurşunlanan Özden, bir süre sonra fabrikası Sözden Demirçelik"i de elinden çıkardı. Kurşunlamanın ardından İzmir dışında yaşamaya başlayan fabrikatör, 11 Ekim 2004"de eşi Zehra Özden"i arayıp, “Yurt dışına gidiyorum bir müddet görüşemeyeceğiz” dedikten sonra telefonu kapattı. Ve işadamından o günden sonra bir daha haber alınamadı. Özden"in eşiyle konuşmasından bir gün önce İstanbul"da bir akaryakıt istasyonundan 34 MM 51 plakalı Mercedes otosuna benzin aldığı belirlendi ancak daha sonra gittiği yer anlaşılamadı.

  Aile gaiplik için başvurdu

  Yıllardır haber alınamayan Rahmi Özden"in eşi ve oğlu, 2009 başında Karşıyaka Asliye Hukuk Mahkemesi"ne 2004 yılından beri haber alınamayan işadamının "gaip"sayılması için başvurdu. İşadamının eşi Zehra Özden, geçen Nisan"da Başbakan Tayyip Erdoğan"a bir mektup yazarak olayı anlattı. Eşinin yıllardır kayıp olduğunu ve olayın aydınlatılamadığını belirterek yardım istedi. Bunun üzerine verilen talimatla polis yeniden soruşturma açtı. İki gün önce düğmeye basan polis, işadamının eski fabrika müdürü olan ve başkasının el koyacağını öne sürerek eşinden Sözden Demirçelik"in hisselerinin büyük bölümünü devralan M.E."nin de aralarında bulunduğu, eski çalışanları ile onların yakınlarından oluşan 10 kişiyi gözaltına aldı. Bu kişilerden birinin itirafı doğrultusunda işadamı Özden"in öldürülüp, Gaziemir İlçesi"nde ağaçlık alana gömüldüğü öğrenildi.

  DNA testi yapılacak

  Dün öğle saatlerinde zanlının gösterdiği yerde iş makineleriyle yapılan kazıda, insan kemikleri bulundu ancak kafatasına rastlanmadı. Kemiklerin Özden"e ait olup olmadığının tespiti için DNA testi yapılacak. İşadamının hisseleri devralan M.E. tarafından öldürtüldüğü olasılığı üzerinde duran polis soruşturmayı sürdürüyor.

  ÖLDÜRÜLEN İŞADAMININ EVCİL VE ÇAKICI"YLA KESİŞEN ÖYKÜSÜ...

  O fabrikayı, mafya canını aldı

  İŞADAMI Sezai Rahmi Özden"in acı hikayesi, mafyanın insanın hayatını nasıl altüst edebileceğini gösteren en somut örneklerden. İzmir Aliağa"da mütevazı bir demir çelik fabrikası sahibiyken, sektörün büyüklerinden Ege Metal"i satın almasıyla başı belaya giren Özden, 9 Ekim 2004"ten bu yana kayıptı. Polis, akıbeti hakkında hiç kimsenin bir şey bilmediği işadamının yüzde 99 ihtimalle öldürülmüş olabileceğini öne sürüyordu. Polise göre olay, Erol Evcil"in organize suç örgütü lideri Alaaddin Çakıcı"nın desteğiyle Ege Metal"i ele geçirmesinden sonra meydana geldi.

  Her şey 7 yıl önce başladı

  Rahmi Özden"in başında kara bulutların dolaşmaya başlaması kaybolmasından iki yıl önceye yani demir çelik sektörünün ülkemizdeki en eski fabrikalarından Ege Metal"i satın almaya çalıştığı günlere rastlıyor... 1985"te Mustafa Ergül ve Mehmet Yiğit tarafından kurulan Ege Metal borç batağındaydı. Sadece TEDAŞ ve Vakıfbank"a borcu 110 milyon doları aşmıştı. Durumu toparlamak için Vakıfbank"tan 60 milyon dolar kredi alınmış, 2001 kirizinden sonra ödenmeyince 2002"de Vakıfbank, fabrikaya el koymuştu. Fabrika satışa çıkarılınca talip olan Say Metal"in sahibi Rahmi Özden, 2002 Temmuzu"nda bankayla anlaştı. Buna göre Say Metal, birikmiş borcu 10 yılda ödeyecek, işletmeye sahip olacaktı.

  Ancak Ağustos"ta fabrikayla Nesim Malki cinayetini azmettirmekten 34 ay hapis yatan Erol Evcil de ilgilenmeye başladı. Cezaevinden çıktıktan sonra askere gönderilen Evcil, ağustosta terhis olmuştu ve nakit akışının yüksek olduğu demir çelik sektörüne girmek istiyordu. Fabrikaya kendi ismiyle ortak olamadığı için eski ortağı Ahmet Büyükdoğan"la bağlantı kurdu. Büyükdoğan, fabrikanın eski sahibi Mustafa Ergül"ün de çocukluk arkadaşıydı. O kanaldan sonuç alamayınca fabrikanın yeni sahibi Rahmi Özden"le bağlantı kurdu, ondan fabrikanın yüzde 22 hissesini satın aldı, işletmenin de yönetim kurulu başkanı oldu.İşadamı Özden, bu operasyonda karşısına Erol Evcil"in çıkacağını bilmiyordu. Gizli ortak olarak fabrikaya adımını atan Evcil, yeraltı dünyasının ünlü ismi Alaaddin Çakıcı"yı da arkasına aldı. 2,5 ay sonra 18 Ekim 2002"de, hisse devirleri yapılırken işadamı Özden bacaklarından kurşunlandı. Evcil"i askerden sonra takibe alan emniyet, istihbarat çalışmaları yaparak rapor hazırlıyordu.

  Gökyüzü operasyonu yapıldı

  Emniyet Genel Müdürlüğü eski Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanı Hanefi Avcı"nın hazırlattığı rapor, 10 Kasım 2003"te "Gizli"ibaresiyle İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi"ne gönderildi. Raporda Erol Evcil ve Çakıcı"nın yeni bir "Çıkar amaçlı suç örgütü"oluşturdukları, korkutma ve yıldırmayla fabrikayı ele geçirmeye çalıştıkları yazıyordu. Emniyet"in raporu, DGM Başsavcılığı"nı harekete geçirdi. İki gün sonra, "Gökyüzü" operasyonu başlatıldı. Polis raporuna göre Evcil, Çakıcı"ya yüzde 10 hisse veriyordu. Fabrikanın Ege Metal olan adı da, Evcil kardeşlerin isimlerinin (Erol-Remziye-Gülderen) baş harflerinden oluşan ERG Metal olarak değiştirildi.

  Vatan

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim