• BIST 86.234
 • Altın 250,526
 • Dolar 6,0528
 • Euro 6,7769

  İYİ Parti’yi Aydın’da zorlu bir süreç bekliyor

  03.12.2018 08:45
  Duran Teke / Ters Köşe

  Duran Teke / Ters Köşe

  CHP ile İYİ Parti arasındaki ittifak görüşmelerinde CHP adına görüşmeleri yürüten Bülent Tezcan’ın isteğiyle Aydın büyükşehrin ittifak listesinden çıkarıldığını basından öğrendik.

  Gerekçe CHP’nin büyükşehirde seçimi garantilediği…

  Eğer yeni bir gelişme olmazsa bu demektir ki, İYİ Parti büyükşehir ve ilçelerde kendi adayları ile seçime girecektir.

  Bu durumda bu parti bir takım avantajlar elde edebilir fakat yönetici kesimi parti içinden ve dışından bazı muhterislerin oyunlarına da maruz kalabilir.

  Avantajı seçmenin ikinci partisi demek olan stratejik oyların merkezi haline gelme ihtimalidir.

  Tabi o konuma gelebilmesi aday faktörü ile yakından ilgilidir. Çıkaracağı adaylar kamuoyuna her yönüyle güven veren çamaşırı temiz, dürüst kimselerden oluşursa işte o zaman İYİ Parti hem kararsızların hem de partisine ya da adayına tepkili seçmenin oyunu alabilir.

  Önceleri bu boşluğu malum MHP dolduruyordu. Köklü ve kemikleşmiş belirli bir tabanı olan MHP devletçi duruşuyla konjonktür partisi olma vasfını uzun süre devam ettirebildi.

  Fakat Cumhur İttifakının bir parçası olduktan sonra bu partinin sağcı ya da solcu, partili veya partisiz AK Parti karşıtı seçmenin ikinci partisi olma özelliği yok oldu.

  İYİ Parti’nin ise MHP’nin yerine seçmenin ikinci partisi olmadaki engeli merkez sağ bir parti mi yoksa küskün MHP’lilerin partisi mi olduğunun belli olmamasıdır.

  Bu belirsizlik İYİ Parti’yi güçsüz gösterdiği gibi rakiplerinin üzerine oyun kurma iştahını kabartan bir durumdur.

  Çünkü 24 Haziran’da hem Cumhurbaşkanlığında Meral Akşener’in aldığı 79 bin 685 oy büyükşehirde hem de milletvekilliğinde ilçelerde partinin aldığı 108 bin 69 oy çoğu ilçede İYİ Parti’ye kilit parti olma özelliği kazandırdı.

  Bu şekildeki bir belirleyici olma fonksiyonu siyaseten hassas dengelere sahip Aydın’da İYİ Parti’yi operasyon konusunda rakiplerinin hedefi haline getiriyor.

  Operasyondan kastım gayrimeşru girişimler değildir. Etik görülmese de ayıplanmayan ayrıca bu coğrafyaya özel siyaset gerçeği kabul edilen hareketlerdir.

  Zafer için bu coğrafyada hilenin her türlüsü serbesttir.

  Partilerin seçmenlerini konsolide etmeleri zafer için tek başına yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda kullanmak üzere karşı mahalleyi de yakından izlemek ve yeri geldiğinde çeşitli yollarla karıştırmak gerekebilir.

  Bunun için oy getirme potansiyeli olanlara makam vaat edilebilir, yakınlarını işe alma sözü verilebilir, yönetimleri devirmek için beşinci kol elemanları devreye sokulabilir velhasıl aklınıza gelen her yola başvurulabilir.

   Bizim siyasetimizde bunlar meşru olarak görülen, toplum tarafından ayıplanmayan hatta çoğunluk tarafından cinlik olarak kabul edilen, alkışlanan davranış biçimleridir.

  Ayrıca şurası gerçektir ki, Abdülhamit Han’ın dediği gibi bu coğrafyada herkesin bir fiyatı vardır.

  Kimisinin derdi koltuktur, onunla satın alınır, kimin derdi maddidir parayla satın alınır, kimin derdi yakınlarına iş bulmaktır iş vadiyle satın alınır, kiminin derdi arazisini imara açmaktır o konuda verilen sözle satın alınır vs.

  O nedenle bizde siyaset yapmak her an dikkatli olmayı, gözü dört açmayı, gardı hiçbir zaman indirmemeyi velhasıl kuşağı sıkı bağlamayı gerektirir.

  Yoksa 2014 seçimleri öncesi Recep Taner’in yaşadığı sizin de başınıza gelebilir.

  2014 seçimleri arifesinde büyükşehir adayı CHP’li Özlem Çerçioğlu ile Efeler belediye başkan adayı o gün için MHP’li Recep Taner arasında bir cenaze töreni sırasında önemsiz bir polemik yaşanmıştı.

  Bir internet sitesinin olayı bir bayana yapılmayacak nezaket dışı sözlü saldırı olarak haberleştirmesi önemsiz olayı günün konusu haline getirmişti ve Recep Taner’i töhmet altında bırakmıştı.

  Bunun gibi türlü türlü kurnazlıkların ve illüzyon numaralarının bu seçimlerde de sergilenecek olmasından kimsenin şüphesi olmasın.

  Piyasa tam hareketlenmediği için şu an için etraf sakin…

  Siz asıl hareketlendiği zaman görün Firdevs’inin Şehnamesi’nde anlattığı “şark kurnazlıklarına” taş çıkartacak ne entrikalar sergilenecek.

  Son zamanlardaki İYİ Parti İl Başkanı Betül Akçanal’a parti içinden bazılarının görevi bıraktırma çabalarını siz buna bir başlangıç olarak görebilirsiniz.

   

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

  Bu yazı toplam 1821 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim