• BIST 104.862
 • Altın 229,780
 • Dolar 5,4794
 • Euro 6,2177

  İYİ Parti kongresinde eksik olan neydi?

  12.03.2018 08:30
  Duran Teke / Ters Köşe

  Duran Teke / Ters Köşe

  İYİ Parti Aydın birinci olağan kongresi dün (11 Mart) Atatürk Kapalı Spor Salonunda yapıldı.

  Böylece kurucu il başkanı Recep Taner partisinin ilk Aydın İl Başkanı da oldu.

  Partililerde ilk başta hem kongrenin tek adaylı olması hem de havanın bahar olmasıyla kongreye yeterli katılımın olmayacağı, sönük geçeceği endişesi vardı.

  Başlama saatine kadar koltukların dolması ve ayakta kalanlar için zemine sandalye ilavesi başta Recep Taner hem yöneticileri hem de partilileri sevindirdi.

  Divan başkanlığı da yapan kurucular kurulu üyesi Aydın Adnan Sezgin, İzmir İl Başkanı Yıldırım Ulupınar ve İYİ Parti Gençlik Kolları Başkanı Osman Ertürk Özel dikkat çeken partili misafirlerdi.

  Taner’in il başkanlığına aday olmayacağı söyleniyordu ancak ilçe başkanlarının ve il yönetiminin ısrarı karşısında fazla direnemediği söylendi.

  Ayaküzeri sohbet ettiğimiz yönetim kurulu üyesi Avukat Cihat Öztürk “biz parti olarak henüz yürümeye yeni başlayan bir çocuk gibiyiz.

  En azından kendi ayaklarımız üzerinde duruncaya kadar Recep Başkan’a ihtiyacımız var.

  Bu isteğimizi arkadaşlar olarak kendisine ilettiğimizde sağ olsun bizleri kırmadı, kabul etti” dedi.

  Diğer yandan haydi eskiler neyse de yeni kurulan bir partide çoğunluğun güveneceği bir il başkanı bulunamaması Aydın siyasetinin ne kadar kısırlaştığının bir göstergesi olması bakımından üzerinde düşünmeyi gerektirecek üzücü bir durumdur.

  Salondaki havaya gelince kongre öncesi ayaküzeri sohbet ettiğimiz Recep Taner “biz bu salonu davul zurna ile inletir, millete coşku verebilirdik ama Afrin’de milletin evladı şehit düşerken bu şekildeki coşkulu kongreyi yapamazdık. Bu şehitlerin aziz ruhlarına saygısızlık olurdu” dedi.

  Ondan olacak yaklaşık bin kişiyi bulan partililer ellerindeki Türk bayrağı ve parti flamalarını dalgalandırma ve alkış dışında salonda sessizlik, sakinlik hâkimdi.

  Kongrede en dikkat çeken olayların başında sunucu Aygen Kazancıoğlu’nun görevini kucağındaki çocuğu ile birlikte yapması geliyordu.

  Diğer partilerin temsilcileri olduğu halde kongrede MHP’den bir temsilcinin bulunmaması gerek büyük parçanın MHP’den kopması gerek liderler arasındaki söz düellosu nedeniyle kimseyi şaşırtmadı.

  En fazla merak edilen ve sorulan soruysa bundan yaklaşık üç ay önce aynı salonda yapılan (25 Kasım) MHP Kongresinin mi bu günkü kongrenin mi daha kalabalık olduğuydu.

  Efeler Belediyesini Başkan vekili Halis Günday’ın temsil ettiği kongrenin en dikkat çeken ve alkış alan misafiri Cem Vakfı Aydın Şube Başkanı Muzaffer Şenocak oldu.

  CHP İl Başkanı Ali Çankır’ın partisi adına gönderdiği çelenk de bir centilmenlik örneği olması bakımından İYİ Partililerce takdirle karşılandı.

  Diğer bir dikkat çeken konu da çeşitli partilerden yeni katılanlar için düzenlenen rozet takma merasiminde rozet takılanlar arasında AK Partilinin olmamasıydı.

  Aydın Adnan Sezgin’in divanda yardımcılıklarını iki büyük ilçenin iki kadın başkanı Pınar Öncer (Efeler), Şule Tuntaş (Söke) ve Nazilli ilçe başkanı Kürşat Engin Özcan yaptı.

  Kongre açış konuşmasında Recep Taner “AK Parti’yi kadınlar iktidara getirdi, önümüzdeki seçimlerde bu millet kadınlarla birlikte Meral Akşener gibi korkusuz, yiğit bir kadını iktidara getirecektir” dedi.

  Diğer konuşmaların ardından tek listeli seçime geçildi.

  İlk bakışta eski yönetimde bulunanlardan büyük çoğunluğun yerini koruduğu ancak içlerinden yedi, sekizinin yeni yönetimde yedeğe alındığı gözlendi.

  ANAP ve DP kökenli bazı üyelerin kendilerinin dışlandığı yönünde yüksek sesle bu duruma itiraz ettikleri görüldü.

  Konu hakkında görüşüne başvurduğumuz Recep Taner yeni yönetimi seçerken aidiyeti güçlendirmek için toplantılara katılımı ve aidatları eksiksiz ödemeyi ölçü aldıklarını, o nedenle devamsızlığı görülen, aidat ödemeyen bazı üyelerin yedeğe alındığını söyledi.

  Asil yedek ayrımı yapılmadan onların da eskiden olduğu gibi toplantılara davet edileceklerini de sözlerine ekledi.

  Alınan karara saygı duymakla beraber Sayın Taner’e de söylediğim bir konuyu dile getirmeden geçemeyeceğim.

  Siyaset gönüllülük esasına göre yapılan bir iştir ve bizde parti üyeliği başta her hangi bir dernek ya da kulübe üyelikte düzenli aidat ödeme alışkanlığı yoktur.

  O bakımdan aidat ödenmez, alınır, bu bir.

  İkincisi herkesin çeşitli çekincelerle siyaset yapmaktan çekindiği bir devirde bir esnaf, bir tüccar bir partiye kurucu üye olmuşsa şartlar ne olursa olsun kendi aksini istemediği sürece gösterdiği cesaretin hatırına partideki yeri korunmalıdır.

  Parti içi denge böyle kurulur, böyle korunur. Bu güne kadar tek sesli bir partide siyaset yapanlar bunun yabancısıdırlar ancak kitle partilerinde reel politik böyle işler.

  Bana göre kongrenin tek ve önemli eksiği bu konunun göz ardı edilmesiydi.

  Recep Taner ve ekibine başarılar dilerim.

  Aydınpost ANDROID'de TIKLA İNDİR!   Aydınpost APPSTORE'da TIKLA

   

   

  Bu yazı toplam 1730 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim